Jodła

jodla

JODŁA

Jodła (łac.Abies), to  popularna roślina iglasta, która może być sadzona zarówno pojedynczo, jak i w grupach.  Jodły najlepiej rosną na umiarkowanie wilgotnych glebach, źle znoszą upały i susze (może poza jodłą kalifornijską). Jedną z najbardziej cenionych jodeł, jest jodła kaukaska, która doskonale spełnia swoją rolę również jako drzewko Bożonarodzeniowe, żywe oraz wzorowane na niej sztuczne. Pod względem szyszek zdecydowanie najbardziej atrakcyjną i efektowną jodłą jest pochodząca z Korei  Południowej jodła koreańska – niebiesko fioletowe, skierowane do góry. Piękną pod względem barwnym jest jodła kalifornijska. Różne gatunki jodły  pomimo pochodzenia z różnych obszarów świata, świetnie sobie radzą w naszych Polskich  warunkach. Ich różnorodność jest szeroka , a powstają coraz to nowsze odmiany, które odznaczają się nieraz unikalnymi cechami (np. jodła koreańska- Silberlocke)

 

ODMIANA OPIS

Jodła Frasera

Odmiana o ciemnozielonych igłach i wąskostożkowej koronie. Igły mają białe paski i osiągają 1-1,8 cm długości. Cechą charakterystyczna jodły Frasera są stosunkowo małe , 3-5 cm dł. szyszki, przed dojrzeniem purpurowe, z długimi i odgiętymi łuskami wspierającymi, rozpadające się jesienią. Odporna na mróz. Wielkość dorastania: 2m.

Jodła szlachetna Glauca

Odmiana o niebieskich , niekłujących igłach i powolnym wzroście. Cecha charakterystyczną są długości 25 cm szyszki , które stają się ozdobą już u młodych roślin. Idealne drzewo do nasadzeń soliterowych jak i szpalerowych oraz na boskiety. Wielkość dorastania: 5m.

Jodła kalifornijska

Odmiana o małych wymaganiach glebowych. Jej główną atrakcją są igły które osiągają długość ok 8cm i mają jednakową szarozieloną lub niebieskawą barwę. Wielkość dorastania: 3-4m.

Jodła kaukaska

Odmiana o regularnym, szerokostożkowym pokroju. pędy są regularne i ułożone poziomo, gęsto. Igły jasne pod spodem. Idealna na drzewko bożonarodzeniowe. Wielkość dorastania: 2 m.

Jodła koreańska

Odmian wolnorosnąca- jedna z najmniejszych jodeł o pokroju szerokostożkowym z dwubarwnymi igłami: z wierzchu-ciemnozielone a z dołu kredowobiałe. Ich znakiem „firmowym” są niewielkie (4-7cm) niebiesko-fioletowe szyszki, sterczące ku górze. Pięknie pachnie podczas letniej upalnej pogody. Wielkość dorastania: 1.5m

Jodła koreańska-Aurea

Odmiana o zielonożółtych igłach. Jedna z niewielu odmian o tego typu kolorystyce. Wielkość dorastania: 1.5m

Jodła koreańska-Luminetta

Jodła koreańska o złocistożółtych igłach , które taką barwę utrzymują cały sezon. Piękne drzewo zwłaszcza do nasadzeń pojedynczych. Wielkość dorastania: 5m

Jodła koreańska-Silberlocke

Odmiana jodły, która nieprzerwanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na swą urokliwą odmienność. Cechą charakterystyczną tej jodły są krótkie , ale poskręcane igły , w taki sposób , iż widać ich spodnia, srebrzystobiałą część. Po wielu latach zawiązuje piękne fioletowe szyszki. Wielkość dorastania: 5m

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej na temat ciasteczek.