Brunnera

Brunnera- Szkółka roślin Stecz

BRUNNERA

Brunnera to bylina o szczególnych walorach estetycznych, które można wykorzystać w miejscach cienistych i półcienistych naszych ogrodów. Kształt, barwa liści, mrozoodporność oraz preferowane stanowiska bytowania sprawiają, iż staje się ona coraz popularniejszą byliną w naszym klimacie. Zagospodarowanie miejsc cienistych i półcienistych od zawsze stanowi pewien problem, którego rozwiązaniem może być między innymi brunnera. Te stanowiska zazwyczaj odstraszają swą nieciekawą i chłodną atmosferą. Nie są one jednak skazane na zapomnienie i wykluczenie z prezentacji ogrodu.

Obecnie pojawia się na rynku duża grupa roślin, których wykorzystanie może znacząco zmienić charakter i wygląd takiego odpychającego miejsca w układzie. Oczywiście proszę potraktować moją propozycję hipotetycznego nasadzenia z dystansem, rezerwą, a nie jako bezwzględną i wiążącą regułę.  To tylko wskazówka, a zachęcam to samodzielnego, indywidualnego kreowania kompilacji roślinnego nasadzenia, gdyż każdy z nas ma w sobie duże pokłady artyzmu i możliwości do tworzenia niekonwencjonalnych dzieł. Nie bójmy się tego, gdyż każde będzie mieć swój urok i atrakcyjność.

Polecam do takiej inicjatywy zwłaszcza  bukszpan, golteria, irga płożąca  i   cis  – dla zapewnienia zimozielonego charakteru. Ponadto kwitnące azalie, różaneczniki, jarzmiankę  i pysznogłówkę. Oraz głównie ozdobne z liści ale niestety nie zimozielone żurawki i funkie. To nie wyczerpuje zakresu roślin możliwych do wykorzystywania w takim typie nasadzenia, ale z pewnością  stanowi wartościową wskazówkę dla osób szukających inspiracji.   Myślę ,że warto mieć w swym ogrodzie tę roślinę i wzbogacać nią nasze kompozycyjne wytwory. 

ODMIANA OPIS

Brunnera- Jacob van Beem

Brunnera „Jacob van Beem”, to bylina niedużych rozmiarów. Jej cechą charakterystyczną są piękne srebrzysto-białe liście z zielonymi nerwami. Dodatkowym atrybutem są niebieskie kwiaty, które pojawiają się w okresie kwiecień-maj. Roślina idealna do miejsc cienistych i półcienistych. Wielkość dorastania: 40cm

Brunnera- Alexander’s Great

Brunnera o szczególnie atrakcyjnym wizualnie ulistnieniu, nie tylko pod względem kolorystyki, ale również wyjątkowej wielkości. Potrafi osiągnąć nawet 80 cm szerokości, co sprawia, iż jest największą z odmian w ramach Brunner. Idealna do złożonych kompozycji jak i pojedynczych nasadzeń. Preferuje głównie stanowiska cieniste, dzięki czemu stanowi idealne rozwiązanie dla klientów chcących zagospodarować zacienione miejsca swych ogrodów. Wielkość dorastania: 40cm

 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej na temat ciasteczek.