Jeżówka


Jeżówka - Szkółka rośłin Stecz

Jeżówka

Jeżówka (łac. Echinacea)  jest rośliną, którą ma lub miała w swej ofercie już niemal każda szkółka. Co za tym idzie , jest dostępna na naszym rynku  roślinnym  i znana każdemu miłośnikowi roślin. Mnogość wielobarwnych odmian sprawia , iż możliwe jest ich zestawienie  w preferowanych kompozycyjnych tonacjach barwnych. Zależnie od gatunku różnią się także formą kwiatu i wielkością roślin.  Urozmaicą one swymi kwiatami zarówno złożone aranżacje wielogatunkowych roślin , wazony i pojemniki, jak i kwitnące bylinowe klomby – jeno lub wielogatunkowe. Atrakcyjnie komponuje się z Floksami , Rudbekiami czy Rozchodnikiem .  Jeżówka oprócz wizualnego aspektu jest także rośliną, której skład chemiczny został uznany za leczniczy . Już w jej rodzimych stronach (Ameryka Północna), stosowana była przez indian w leczeniu wścieklizny, stanów zapalnych czy bólu zębów. Obecna medycyna dostrzegła właściwości lecznicze echinacei i stała się ona składnikiem wielu leków służących w leczeniu przeziębień, alergii czy stanów zapalnych. Wielu osobom być może z właściwości prozdrowotnych jest bardziej znana niż z wizualnego aspektu.     

ODMIANA OPIS
Jeżówka purpurowa
Roślina pochodząca z amerykańskich prerii. Główna atrakcją tej rośliny są duże kwiaty  o specyficznym środku, podobnym do jeża. Stąd ta nazwa. Kwiaty wielobarwne : czerwone, fioletowe, różowe, pomarańczowe, żółte.   Okres kwitnienia : czerwiec-październik. Idealny dodatek do kompozycji ogrodowej jako kwitnąca „ozdóbka”. Wielkość dorastania: 0,5-1,5m.
Jeżówka Glowing Dream
Odmiana jeżówki o różowych kwiatach. Kwitnie od lipca do września . Wielkość dorastania: 0,6m.
Jeżówka Secret Affair
Odmiana o różowych kwiatach i zwisających płatkach. Bardzo atrakcyjna i efektowna. Kwitnie od lipca do października. Polecana do nasadzeń jednogatunkowych jak i składnik wielogatunkowych aranżacji. Wielkość dorastania: 0,6m.