Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Bukszpan – długowieczna roślina

Bukszpan - długowieczna roślina
Bukszpan

Bukszpan

Bukszpan – długowieczna roślina. Chyba nie ma osoby , która nie słyszała o tej zacnej roślinie. To roślina , która jest znana i ceniona od lat.  Bukszpan znajdował swe zastosowanie w różnych stylach ogrodowych  na przestrzeni wieków. Można go było spotkać w ogrodach renesansowych, barokowych,  krajobrazowych, japońskich , nowoczesnych. Jego głównymi zaletami  są  zdolność do regeneracji i podatność na kształtowanie  oraz cecha bardzo istotna w komponowaniu ogrodów: jest to roślina zimozielona. Bukszpan także jest rośliną , która świetnie się sprawdza w miejscach zacienionych, a roślin spełniających ten warunek i zimozielonych nie ma nazbyt wiele. Ponadto bukszpan jest roślina długowieczną, potrafi żyć nawet 700lat.

W europie zachodniej jest szeroko stosowany jako roślina żywopłotowa oraz materiał na różnego rodzaju topiary. Jego podatność na cięcie  oraz zdolność regeneracji pozwalają na  dużą dowolność i puszczenie wodzy fantazji przez formującego go ogrodnika. Także w ogrodach japońskich bukszpan stanowi istotny składnik kompozycji , czego najpiękniejszym wyrazem są pięknie  harmonizujące z kamieniami bukszpanowe poduchy. Na mnie osobiście robią niezwykłe wrażenie. Należy jednak podkreślić , że bukszpan, jako materiał budulcowy żywopłotów lub topiarów  wymaga wiele cierpliwości z uwagi na swój powolny wzrost. Jak już wspomniałem, bukszpan dysponuje trwałymi, całorocznymi liśćmi. Są one małe,  elipsowate i ułożone gęsto na pędach. Oceniając bukszpan pod katem jego wymogów siedliskowych, można stwierdzić , iż nie jest to zbyt wymagająca roślina. Nie wykazuje  wrażliwości na zanieczyszczenia, suszę cz choroby i szkodniki. Czyni go to dość uniwersalną rośliną.

Oceniając jednak jego preferencje glebowe, należy zauważyć , iż bukszpan to roślina , która lepiej się czuje na glebach wapiennych. Bukszpan jak widać jest cenną roślina dla naszych kompozycji ogrodowych , a dodatkowo także zakorzenionych w  naszej tradycji. Wszak jest on jednym z symboli Wielkanocy i sine qua non tego okresu. Symbolizuje on  odradzającą się po zimie przyrodę i jest składnikiem stroików świątecznych, zawartości wazonów na stołach, palm oraz  koszyczków ze święconką. Polecam więc tę cenną roślinę do stosowania w naszych ogrodowych aranżacjach  i niech stanowi, tak jak do tej pory, istotną wartość estetyczną każdego układu kompozycyjnego.