PLATAN
Platan (łac. Platanus) to roślina zakwalifikowana taksonomicznie do rodziny platanowatych. Drzewo to osiąga duże rozmiary, nawet do 35 m wysokości i cechuje się względnie długą żywotnością (najstarsze, według różnych źródeł egzemplarze w Polsce osiągają blisko 250 lat). W Europie znany jest od blisko 1700 roku i szeroko wykorzystywany jako drzewo parkowe i alejowe. Stanowi wyrazisty element krajobrazu miejskiego.
Na wartość dekoracyjną platanus składają się zbliżone analogicznie do klonu liście, które są pięcioklapowe o zielonym zabarwieniu (nawet do 25 cm szerokości). Dodatkowa atrakcją jest morfologiczna kory. Kora jest zabarwiona na żółto szaro i łuszczy się pasami. Po złuszczeniu jest kolorystycznie zielonoszara. Bardzo dekoracyjna. W Polsce głównie spotykany jest w Parkach , gdzie stanowi już duże egzemplarze. Świadczy to o zdolności rozwoju i swobodnym bytowaniu w naszych warunkach klimatycznych.
Platan polecany i stosowany jest głównie w dużych ogrodach oraz w szeroko rozumianej zieleni miejskiej. Projektanci nasadzeń miejskich często wykorzystują go jako materiał roślinny do kształtowania przestrzeni w parkach, zieleńcach, alejach, zieleni przydrożnej, cmentarzach itd. Odznacza się małą wrażliwością na zanieczyszczenia i niedobory składników pokarmowych w surowych miejskich warunkach. Jego gęsta korona i duże liście spełniają wartościową funkcję – dając zacienienie chronią przed uciążliwym słońcem w upalny dzień , oczyszczają powietrze, zatrzymują kurz i pyłki, redukują uciążliwy hałas poprzez rozpraszanie lub pochłanianie dźwięków a także wprowadzają ożywienie do struktury miasta i łagodzą surowe zarysy zabudowań. Polecam serdecznie tę roślinę wszystkim chcącym urozmaicić ogród o wywolujący pozytywne doznania estetyczne egzemplarz drzewiasty.
ODMIANA | OPIS |
Platan klonolistny |
Drzewo o atrakcyjnej wizualnie, oryginalnie łuszczącej się korze. Żółtoszarej na najstarszych częściach rośliny , a zielonoszarej po złuszczeniu. Liście przypominają kształtem liście klonu, jesienią zabarwiają się na brązowo zielono. Cechą charakterystyczną są zwisające na długich szypułkach owoce, które pozostają do wiosny na drzewie. Warta uwagi pozycja dla twórców prywatnych przydomowych ogrodów i projektantów zieleni miejskiej . Najczęściej sadzony i spotykany w parkach i jako drzewo alejowe. Wielkość dorastania: 20-30m |