PORZECZKA
Porzeczka (łac. Ribes) jest rośliną powszechnie znaną w naszej świadomości i należącą do rodziny agrestowatych. Polska jest jednym z największych producentów owoców porzeczek , a w przypadku jej czarnych odmian nawet liderem (ponad 50% światowej produkcji). Porzeczki to jednak nie tylko krzewy plantacyjne z przeznaczeniem owocowym. Wiele gatunków znajduje zastosowanie w ogrodach jako rośliny głównie dekoracyjne. Jedna z najbardziej atrakcyjnych form porzeczki jest jej krwisty gatunek. Ta kwitnąca w maju roślina, wraz z rozwojem liści okrasza się pięknymi krwistymi kwiatostanami. Kompozycja w której zastosujemy tę roślinę zyska wyraźny akcent , a część ogrodu gdzie zostanie ulokowana zostanie mocno uwydatniona. Myślę ,że nikt nie przejdzie obojętnie bez zwrócenia uwagi.
Gatunek ten może być sadzony w ogrodach prywatnych , jako materiał żywopłotowy, topiarowy, zielone tło poza okresem kwitnienia czy element złożonych fragmentów kompozycji. W przestrzeni publicznej także znajdzie zastosowanie w różnych układach. Może być wykorzystana do nasadzeń parkowych, na skwerach, zieleni osiedlowej, zieleni przydrożnej, formowanych żywopłotach itd. Warto wprowadzać do otoczenia czy to tego prywatnego czy publicznego takie , unikalne ze względu na kwitnienie elementy. Będą one nas z pewnością cieszyły swymi walorami estetycznymi każdego roku.
ODMIANA | OPIS |
Porzeczka krwista |
Porzeczka która atrakcyjna jest nie z owoców a z kwiatów. Pojawiają się one w okresie rozwoju liście, w maju. Są mocno różowe lub krwisto czerwone, zebrane w gęste kwiatostany. Krzew rośnie podobnie jak zwykła porzeczka do 2m i szerokości 1,5m , choć dużo wolniej. Liście zielone, 2-5 klapowe. Owoce nie maja wartości smakowej, są głównie pokarmem dla ptaków. |