Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Pigwowiec

Pigwowiec - Szkółka roślin Stecz

PIGWOWIEC

Pigwowiec (łac. Chaenomeles) jest rośliną należącą do rodziny różowatych. Typem nomenklatorycznym rodzaju ustanowionym przez taksonomów jest  pigwowiec japoński (łac. Chaenomeles japonica).

Morfologicznie stanowi zazwyczaj ciernisty krzew o krępym pokroju.  Liście zielone, okrągłe i błyszczące. Kwiaty różnej barwy zależnie od odmiany i gatunku. Zazwyczaj o barwie pomarańczowe, czerwonej lub białej. Jednym z najważniejszych elementów konsumpcyjnych i ozdobnych, są owoce. Owoce mają zazwyczaj w okresie pełnej dojrzałości zabarwienie żółte , czasem z lekkimi czerwonymi rumieńcami. Są cenione ze względu na skład, który istotnie ma prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. Zawierają dużo witaminy C. Cieszą się ogromna popularnością w zastosowaniu kulinarnym jako materiał do wyrobu dżemów, konfitur, soków czy nalewek.  Przyznać należy ,że nie ma lepszej nalewki niż ta z pigwowca.

Jako roślina dekoracyjna jest często wykorzystywana ,ale nie stanowi pierwszego wyboru o takim przeznaczeniu  konsumentów i projektantów zieleni. Trudno jednoznacznie wykazać co stanowi przyczynę takiego wykluczenia w tym kontekście pigwowca, zważywszy na fakt,że kwitnie bardzo obficie i niezwykle. Kwitnie przed pojawieniem się liści ,podobnie jak migdałek czy forsycja . Kwiaty są liczne i atrakcyjne wizualnie, tworzy intrygujące widowisko i podkreśla część ogrodu w którym go zastosujemy. Myślę że nie odbiegają atrakcyjnością cechy tej rośliny od innych, a nawet wiele przewyższa. Mam nadzieję że stosunek wielu z nas się zmieni i zagości na stałe w naszych ogrodach.  Dodatkowym walorem są małe wymagania uprawowe. Ta cecha predestynuje go do egzystowania niemal w każdych warunkach glebowych, a przez to w każdym ogrodzie. Dobrze toleruje cięcie , dzięki czemu można go potraktować jako roślinę żywopłotową lub soliter.

Chaenomeles

 

ODMIANA OPIS

Pigwowiec japoński

Nieduży krzew, dorastający do 1 m wysokości. Jego cechą charakterystyczną są ceglasto-czerwone kwiaty i małe, ozdobne żółte, jadalne owoce. Wysokość dorastania: 2m.

Pigwowiec japoński – Sargentii

Kultywar o niskim poziomie wysokościowym  wzrostu , natomiast szerszym pokroju. Odmiana cechująca się wczesnym kwitnieniem – marzec-kwiecień. Kwiaty pomarańczowe , obficie zasiedlające krzew.  Ważnym elementem konsumpcyjnym są duże, żółte z lekkim czerwonym zabarwieniem owoce. Dojrzewają jesienią i mogą być z powodzeniem wykorzystane jako materiał do wyrobu konfitur, dżemów, soków czy nalewek. Wysokość dorastania: 0,9m.

Pigwowiec  okazały – Nivalis

Ciekawa odmiana o zmiennym pokroju, który początkowo jest wyprostowany , natomiast z czasem zaczyna rozwijać się horyzontalnie. Pędy gęsto rozłożone i cierniste. Kultywar o obficie pojawiających się w okresie kwiecień – maj kwiatach. Rozpoczyna kwitnienie przed uwidocznieniem liści. Efektem są  żółte owoce, które dojrzewają we wrześniu. Roślina o  małych wymaganiach uprawnych i radząca sobie na wszystkich glebach ogrodowych.   Wysokość dorastania: 2m.

Pigwowiec pośredni – Elly Mosel

Odmiana o średnim pokroju. Liście zielone osadzone na kolczastych pędach. Dekoracyjny charakter kwiatów sprawia ,że roślina ta świetnie podkreśla w trakcie kwitnienia  kompozycje  w której ja zastosujemy. Kwiaty karminowoczerwone. Może powtarzać latem kwitnienie.  Owoce dojrzewają jesienią. Mają barwę żółtą i są idealne na przeroby.

Wysokość dorastania: 1,5m.

Pigwowiec pośredni –Fire Dance

Odmiana rozrastająca się bardziej na szerokość niż na wysokość.  Pędy obdarzone cierniami. Liczne, dekoracyjne kwiaty o barwie czerwonej, które rozkwitają w okresie kwiecień – maj. Owoce żółte odpowiednie na różnego typu przeroby kulinarne.  Wysokość dorastania: 1,5m.

Pigwowiec  pośredni – Nicoline

Odmiana o niskim wzroście w stosunku do odmiany 'Nivalis’ . Jego pokrój jest rozpostarty z tendencją do horyzontalnego rozwoju. Główna atrakcję stanowią piękne, czerwone kwiaty pojawiające się obficie przed pojawieniem się liści w okresie kwiecień-maj. Efektem są owoce o początkowo zielonym zabarwieniu, ale z czasem dojrzewania zmieniające zabarwienie na żółte.  Wysokość dorastania: 1m.