WINOBLUSZCZ
Winobluszcz (łac. Parthenocissus) jest roślina zaliczaną przez taksonomów do rodziny roślin winoroślowatych. Potocznie nazywany jest dzikim winem. Wyróżniamy kilka gatunków pochodzących głównie z regionu Ameryki Północnej i Azji.
Stanowią morfologicznie silnie rosnące pnącza o świetnych zdolnościach czepnych, dzięki swym wąsom czepnym. Liście zielone 3 lub pięcioklapowe. Dodatkową atrakcją jest przemiana barwna jaką przeżywają w okresie jesiennym, zmieniając kolorystykę liści z zielonej na czerwoną. Wówczas dostarczają wielu wrażeń estetycznych i tworzą porywające, bajeczne widowisko. Po zrzuceniu liści objawiają się nam, niewidoczne wcześniej owoce, które wizualnie prezentują się jako niewielkie jagody zebrane w grona.
Świetna pozycja do porastania różnego typu powierzchni wertykalnych, elementów małej architektury (trejaże, pergole, altany i inne będące antropogenicznym dziełem podpory) ogrodowej , słupów czy konarów i koron drzew. Stanowią mrozoodporne rośliny i mało wymagające uprawowo. Preferują każde stanowisko, dobrze sobie poradzą w słońcu, półcieniu czy cieniu. Polecamy serdecznie.
ODMIANA | OPIS |
Winobluszcz – trójklapowy |
Silnie rosnące pnącze o ciekawych, trójklapowych i błyszczących |
Winobluszcz pięcioklapowy – Murorum
|
Silnie rosnące pnącze o ciekawych, pięcioklapowych i błyszczących liściach. Barwa liści zielona. Jest to najbardziej znana i rozpowszechniona odmiana winobluszczu w naszym kraju. Roślina ta nie ma sobie równych pod względem umiejętności wspinaczkowych, dzięki swym wąsom czepnym potrafi piąć się po wszelkiego rodzaju powierzchniach, których nie potrafią pokonać inne pnącza. Dzięki swym dobrze wykształconym wąsom czepnym i dynamicznemu rozwojowi (2-3m rocznie), zapewnia szybki efekt pokrycia i zagospodarowania przestrzeni. Oczywiście wszelkich przestrzeni umożliwiających wspinaczkę (pomijając takiego rodzaju materiały jak szkło czy marmur ) . Stanowi wartościowy materiał roślinny z przeznaczeniem zamaskowania mało atrakcyjnych powierzchni pionowych typu ściany czy ogrodzenia (np. betonowe) oraz porośnięcia elementów małej architektury, takich jak altany , pergole czy trejaże. Świetnie się wpisze w stylizowany na krajobraz naturalny, angielski model organizowania ogrodów . Może w nim pełnić rolę ekspansywnego pnącza porastającego konary i korony drzew. Dodatkowym walorem estetycznym tej rośliny jest specyficzna metamorfoza jaka przechodzi w okresie jesiennym. Opiera się ona na zmianie barwy ulistnienia z zielonego na intensywnie czerwony , co buduje atmosferę bajeczności, magiczności i fantazyjności. Po zrzuceniu liści nie traci uroku , gdyż wówczas uwidaczniają się sino ciemne owoce zebrane w grona, które pozostają długi czas na roślinie. Wielkość dorastania:20m |