Miskant chiński Strictus jest odmianą jednej z najpopularniejszych i w największym stopniu dekoracyjnych traw sadzonych na świecie. Miskant w Polsce jest trawą, którą można spotkać w niemal każdej szkółce ozdobnej oraz sklepach i centrach ogrodniczych. W naszym kraju przyczyną tak dużego udziału miskantów w całkowitej ofercie traw jest świetna adaptacja do panujących u nas warunków klimatycznych. Ten pochodzący z Azji (standardowo, jak wiele pięknych roślin) gatunek traw jest z dużą ochotą wykorzystywany w nasadzeniach prywatnych, jak i publicznych. Poza wspomnianą akceptacja naszych warunków klimatycznych, daje też szybki efekt pokrycia terenu zielenią.
Inną zaletą jest niewątpliwy szeroki wachlarz palety odmian, który z roku na rok się poszerza i dostarcza coraz ciekawszych walorów estetycznych. Duży udział z kolei w ramach miskantów mają odmiany o żółtych paskach na liściach. Tu mamy bardzo dużą ilość odmian, a ich współczynnikami różnicującymi są rozmiar docelowy, barwa kwiatów czy pokrój. Jedną z tych odmian jest wspomniany na początku wpisu Strictus. Stanowi on ucieleśnienie wielu walorów całego gatunku, ale też prezentuje charakterystyczną kolorystykę z którą często utożsamiamy egzotyczny wymiar miskantów.
Jak wygląda Miskant chiński Strictus
Miskant chiński Strictus cechuje się gęstym i wyprostowanym pokrojem. Jest on bardziej wyprostowany niż Zebrinus. Dorasta do ok 180 -200 cm wysokości. Wiele oczywiście zależy od warunków w których bytuje. Jego główną „korzyść” wizualną stanowią zielone, równe liście wzbogacone żółtymi, relatywnie szerokimi paskami. Może zabrzmi to górnolotnie, ale jeśli szukamy egzotyki roślin na Polskim rynku to ta cecha jest wyrazem egzotyki w czystej postaci. Robi wrażenie ta kompilacja barwna i wzór rozmieszczenia poszczególnych elementów. Liście potrafią osiągać nawet 100cm. Nie pokładają się tak mocno kaskadowo jak u innych odmian, a jedynie delikatnie przewieszają.
W Polsce rzadko kwitnie, ale w sprzyjających warunkach potrafi wykształcić charakterystyczne dla miskantów, wiechowate różowe kwiaty. Kwitnie wówczas od września. O jego dekoracyjnym charakterze świadczy i stanowi swego rodzaju legitymację – AGM. AGM to nagroda przyznawana przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) . Jest ona wyrazem pewnego rodzaju uznania dla rośliny o szczególnych cechach dekoracyjnych o wysokiej odporności na szkodniki. Za taką został w 2001 roku uznany Miskant chiński Strictus i w pełni można się zgodzić z tą decyzją .
Jak uprawiać Miskant chiński Strictus
Miskant chiński Strictus to roślina która preferuje raczej słoneczne stanowiska. Dla pełnej eksploatacji jego walorów fizycznych, koniecznie należy zadbać o podłoże. Gleba dobrze gdy jest wilgotna i żyzna. Jej ph powinno być lekko kwaśne lub obojętne. Stanowisko osłonięte od mroźnych wiatrów. W takich warunkach może w pełni zaprezentować swe piękno i nietuzinkową naturę. Nie oznacza to, że w innych warunkach jej uprawa nie jest możliwa lub aspekt wizualny odbiegnie nadmiernie od wzorca. Miskant Strictus udowodnił, że radzi sobie w mniej sprzyjających warunkach.
Chyba nie ma lepszego przykładu potwierdzającego te tezę niż zdolność radzenia sobie w strukturze miejskiej. Coraz częściej projektanci kreujący zieleń miejską, wykorzystują tą roślinę w swych koncepcjach i to z dobrym skutkiem. Możemy je spotkać najczęściej w formie masywów. Niemniej o ich wytrzymałości i niezawodności świadczy umiejętność bytowania w tym zanieczyszczonym i surowym środowisku. Jest to roślina odporna na choroby i szkodniki, a także w pełni mrozoodporna. Bez wątpienia jednak warto monitorować stan wilgotności podłoża tej rośliny, gdyż przesuszenie już odgrywa rolę w wizualnej kondycji rośliny. Może powodować zasychanie końców liści oraz dolnej części rośliny. Są to zmiany nieodwracalne w bieżącym sezonie wegetacyjnym i dopiero możliwe do zredukowania w kolejnym.
Gdzie posadzić Miskant chiński Strictus
Poniekąd o jednej z możliwości zastosowania wspomniałem już w poprzednim akapicie . Roślina ta może być sadzona w przestrzeni miejskie i najczęściej w kompozycjach jednogatunkowych (tzw masywach). W takim układzie miskanty prezentują się fantastycznie. Są też sadzone rzędowo lub w formacjach piętrowych i klombach. Myślę, że Strictus sadzony w przestrzeni miejskiej wpisuje się w realizację funkcji estetycznej i dekoracyjnej jaką ma pełnić zieleń miejska. Często bowiem zieleń miejska jest zbyt mocno oparta na wzorcach nasadzeń sprzed lat i w związku z tym mało różnorodna. Przez co odbiór takich miejsc nie jest do końca pozytywny. To samo miejsce, z nazwijmy to standardowym nasadzeniem jest inaczej postrzegane, niż miejsce z różnorodną i to jeszcze dopasowaną do miejsca roślinnością. Sama roślinność potrafi podnieść atrakcyjność i prestiż miejsca.
Zmienia się to oczywiście i tym zmianą towarzyszą nasadzenia roślin, które być może wcześniej nie były dostępne lub znane. W końcu w przestrzeni miejskiej nie dokonuje się zmian z taką częstotliwością jak w ogrodach prywatnych. Niemniej trawy ozdobne i w tym Miskant Strictus są coraz częściej spotykane i ożywiają koncepcje. W założeniach prywatnych bardzo często widoczny jest już w samych projektach architektów krajobrazu. Jest on pewnego rodzaju akcentem egzotyki i przełamania monotonii. Może być sadzony grupowo lub jako najwyższe piętro nasadzeń o takim charakterze. Świetnym rozwiązaniem jest również zestawienie go w rzędzie , naprzemiennie z drzewami alejowymi przy podjazdach lub chodnikach.
Miskant Strictus sadzony w donicach
Często spotykany jest w nasadzeniach przy tarasach, w celu stworzenia pewnej bariery intymności. bardzo udanym rozwiązaniem jest sadzenie Strictusa w pojemnikach, donicach. Mam tu na myśli także te betonowe donice. Rezultat jest bardzo dekoracyjny i daje wiele możliwości. Z uwagi, że poza wilgotnością, którą musimy zapewnić, nie są to kłopotliwe rośliny – pozwalają uzyskać w szybkim tempie zadowalający efekt wizualny. Sadzone w takiej formie mogą zdobić tarasy, balkony czy wejścia do budynków. Mnogość zastosowań jest ogromna, a korzystny efekt niemal zawsze murowany. Tak więc chapeau bas dla Strictusa.