LESZCZYNA
Leszczyna (łac. Corylus) jest rośliną zaliczaną taksonomicznie do rodziny brzozowatych. W Polsce najpowszechniej reprezentowana jest przez gatunek Leszczyny pospolitej (Corylus avellana) i najczęściej jej kultywary spotykane są w sprzedaży i uprawie.
Morfologicznie leszczyny to nieduże drzewka lub krzewy o rozłożystych koronach. Liście duże, owalne o zabarwieniu zielonym. Leszczyny są roślinami jednopiennymi, w związku z tym oba rodzaje kwiatów męskie i żeńskie znajdują się na tym samym osobniku. Kwiaty męskie to kotki, podobne do tych spotykanych na brzozie, natomiast żeńskie rozwijają się na krótkopędach. Najważniejszym elementem tych roślin są owoce, które stanowią orzechy otoczone w skorupce.
ORZECH LASKOWY
Owoce orzechów są niesamowicie smaczne i cechują się bogatą zawartością wielu cennych składników, które pozytywnie wpływają na stan naszego zdrowia. Pośród nich możemy wymienić: kwas palmitynowy, stearynowy, liczne związki mineralne – żelazo, potas, fosfor, magnez. W orzechach laskowych drzemie bogactwo witamin, zawierają one witaminę C, A, E, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6,). Bogaty skład orzechów doceniany jest od lat i sprawia ,że często konsumenci sięgają po ten owoc.
Roślina ta ma szeroki utylitarny charakter. Jej owoce odznaczają się wysoką wartością odżywczą i energetyczną. Są często wykorzystywane w sztuce kulinarnej. Są od dawna wykorzystywane zwłaszcza w przemyśle cukierniczym, w postaci dodatku do czekolad, batonów, ciast, deserów, lodów itd. W przemyśle alkoholowym są wykorzystywane do wyrobu likierów. Obecnie często możemy spotkać wódki o smaku orzechowym.
Wykorzystanie spożywcze to nie jedyny sposób spożytkowania tych owoców. Wykazują one pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Są one wskazane dla osób osłabionym, przemęczonym, chorym na anemie, mającym problemy z sercem itd. W kosmetyce służą do wyrobu kosmetyków (jako olej), a w przemyśle farbiarskim wykorzystywane są do produkcji farb. To heterogeniczne wykorzystanie sprawia, że są to bardzo atrakcyjne i wartościowe owoce. Na sklepowych półkach nie należą do najtańszych, dlatego warto je produkować samemu, poprzez uprawę leszczyn.
Same leszczyny nie stanowią tylko źródła owoców w produkcji towarowej lub prywatnej, amatorskiej uprawie. Rośliny te wykorzystywane były już w ogrodach barokowych w charakterze dolnej partii boskietów osłaniającej pnie drzew oraz jako żywopłoty o architektonicznym kształcie – szpalery. Ich dekoracyjne usposobienie jak widać nie umknęło francuskim twórcą ogrodów i nam także nie powinno. Warto więc posadzić leszczynę nie tylko dla owoców, ale także jako ozdobną roślinę.
ODMIANA | OPIS |
Leszczyna – OLBRZYMI Z HALLE |
Owoc duży lub bardzo duży, stożkowaty, wydłużony. Jedna z najczęściej sadzonych odmian orzecha w produkcji wielkotowarowej jak również z wykorzystaniem amatorskim. Odmiana o wysokiej odporności na mróz, a więc na niszczenie na skutek zamarzania i odmarzania. Wysokość dorastania: 3-5m. Okres dojrzewania: wrzesień. Najlepszy zapylacz: każda odmiana leszczyny |
Leszczyna –TRAPEZUŃSKI |
Owoc średni lub duży. Cechuje się wydłużonym kształtem. Jedna z bardziej plennych odmian, która chętnie jest sadzona w celach produkcji owoców na plantacjach wielkotowarowych, jak również do wykorzystania w amatorskiej uprawie. Wysokość dorastania: 3-5m. Okres dojrzewania: wrzesień. Najlepszy zapylacz: każda odmiana leszczyny |
Leszczyna –COSFORD |
Pokrój drzewa krzaczasty o rozłożystej koronie. Owoc duży, wydłużony. Jądro wypełnia niemal całkowicie cienką skorupkę. Osadzone po dwie – trzy sztuki w gronie. Często już młode, dwuletnie egzemplarze dostarczają pierwszych owoców. Wysokość dorastania: 3-5m. Okres dojrzewania: wrzesień. Najlepszy zapylacz: każda odmiana leszczyny |