ORZECH WŁOSKI
Orzech włoski (łac. Juglans regia) jest rośliną, która taksonomicznie zaliczana jest do jednostki systematycznej orzechowatych. W naszym kraju stanowi gatunek zadomowiony(kenofit).
Morfologicznie stanowi duże drzewo o zielonych, naprzeciwległych, nieparzystopierzastych liściach. Liście długie nawet od 25 do 40 cm długości, największe trzy znajdują się na szczycie. Kwiaty podobnie jak u leszczyny, męskie generują kotki (10-15cm), natomiast żeńskie zebrane są po 3-5 na jednorocznych krótkopędach. Najważniejszy element, a więc owoc ma kształt owalny i spowity jest zielona okrywą, która pęka i opada na zimę. Owoc jest otoczony zdrewniałą, brązową skorupką. Wewnątrz znajdują się jadalne nasiona.
Owoce tej rośliny wykazują pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zawierają one bowiem w dużych ilościach witaminę E oraz witaminy z grupy B: B3, B5, B6 . Zawierają także związki mineralne takie jak potas, magnez, fosfor, cynk, mangan, jod. Możliwe jest ich spożywanie na surowo, w czystej postaci jak również jako składnika ciast, deserów itd. Utylitarność tej rośliny nie ogranicza się tylko do spożywania owoców. W medycynie niekonwencjonalnej, alternatywnej, a wiec tej, której metody i sposoby leczenia są słabo lub w ogóle nie uznawane przez medycynę oparta na badaniach, wykorzystuje się liście, łupiny, korę na leczenie stanów zapalnych, biegunek, wykazują działanie przeciwkrwotoczne, przeciwbakteryjne oraz przeciwmiażdżycowe. W kosmetyce odwar zmniejsza potliwość rak i nóg, a sok pozyskany z świeżych owoców i liści ma zdolności do barwienia włosów na kasztanowo.
Drzewo to uprawiane jest głównie ze względu na owoce, ale także znajduje zastosowanie jako roślina dekoracyjna czy ochronna . Wpisze się świetnie w nasadzenia miejskie w charakterze ochronnym przed kurzem, hałasem generowanym przy ciągach komunikacyjnych transportu drogowego i kolejowego, jako drzewo chroniące przed słońcem w upalny dzień. W strukturze miasta wprowadzi ożywienie, estetykę, plastyczność, złagodzi surowy charakter zabudowań. Stworzy także schronienie dla zwierząt bytujących czasowo lub permanentnie w parkach oraz ma wartość psychologiczną, gdyż roślinność i kontakt z naturą poprawia samopoczucie i sprzyja uprawianiu rekreacji na zewnątrz. W ogrodach prywatnych spełni rolę dominującego nad pozostałymi elementami układu, akcentu ogrodowego. Polecany raczej do dużych ogrodów.
ODMIANA | OPIS |
Orzech włoski – Resovia |
Drzewo o średniej sile wzrostu ,które wcześnie wchodzi w okres owocowania. Owoce są średnio duże , sercowato owalne z dość silnie pofałdowaną skorupka, smaczne. Odmiana odporna na choroby grzybowe Czas owocowania: wrzesień |
Orzech włoski – szczepiony: różne odmiany. O szczegóły proszę pytać telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
|
Drzewo o średniej sile wzrostu ,które bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania (pierwszy owoc już w 2-3 roku). Owoce są duże , sercowato owalne z dość silnie pofałdowaną skorupka, smaczne. Odmiana odporna na choroby grzybowe Czas owocowania: wrzesień |
Źródła internetowe:
Orzech włoski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Orzech_w%C5%82oski