MALINY
Malina właściwa (łac. Rubus idaeus) jest rośliną , którą możemy zaliczyć do rodziny roślin różowatych. Występuje konwencjonalnie od wielu lat na obszarze naszego kraju i jest uprawiana amatorsko oraz jako materiał roślinny na plantacjach wielkotowarowych.
Morfologicznie jest krzewem o zielonych liściach i białych kwiatach, które zależnie od odmiany pojawiają się na roślinie od maja do sierpnia. Efektem finalnym, który stanowi główny czynnik warunkujący posiadanie tej rośliny i jej uprawę są owoce. Są niesamowicie smaczne i najczęściej spożywane na surowo. Niemniej znajdują zastosowanie w sztuce kulinarnej i są chętnie w takich celach wykorzystywane. Znajdują zastosowanie w wyrobie przetworów takich jak dżemy, soki i konfitury, świetnie się także wpasują jako składnik ciast czy deserów. Mają one liczne właściwości prozdrowotne oraz zawierają w sobie wiele korzystnych dla naszego zdrowia składników. Możemy do tych składników zaliczyć wapń, magnez, potas, cynk, mangan, żelazo, błonnik czy witaminy A, C i z grupy B. Wykazują działanie przeciwgorączkowe oraz napotne. Podobnie wykorzystuje się rośliny w medycynie niekonwencjonalnej, które dodatkowo wpływają na nasz organizm moczopędnie, przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
Maliny są jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych w naszym kraju i składnikiem wielu plantacji wielkotowarowych. Podobną popularnością cieszą się pośród amatorów, dla który stanowią cenny i wartościowy materiał konsumpcyjny. Polecamy tę roślinę, jako ważny i nieoceniony materiał roślinny, dostarczający nam smacznych i bogatych w składniki pokarmowe owoców.
ODMIANA | OPIS |
Malina – VETEN |
Odmiana pochodzenia norweskiego. Jedna z letnich odmian malin. Owocuje na pędach dwuletnich i dość silnie rośnie. Owoc bardzo duży, o kształcie stożkowatym, wydłużone i ciemnoczerwonej barwie. Owoce są smaczne i świetnie nadają się do różnorodnego wykorzystania. Możemy z nich przygotować soki, dżemy czy też wykorzystać do mrożenia. Stanowią wartościowy materiał na nalewki i wina. Są także bardzo smaczne na surowo oraz jako dodatek do ciast, deserów, lodów itd. Sposobów wykorzystania jest wiele, a jedynym co nas ogranicza to inwencja twórcza. Polecamy serdecznie. Czas owocowania: połowa lipca |