Wiąz Camperdownii
R ośliny o parasolowatych koronach są bardzo często wybierane przez klientów z uwagi, iż tworzą w ogrodach ciekawe możliwości kompozycyjne oraz interesujące urozmaicenie. Rośliny te rosną w „dół”, ich pędy ukierunkowane ku podłożu z biegiem czasu stają mu się coraz bardziej bliższe. To że roślina nie rośnie wzwyż (nie można wykluczyć lekkiego zwiększenia wysokości w miarę upływu czasu) jest dużym atutem dla projektanta, gdyż można ją umieścić w różnych kompozycjach ogrodowych bez ryzyka, iż przysłoni bezwzględnie jego anturaż w miarę rozwoju. Taka roślina jak wspomniałem stwarza liczne możliwości kreowania przestrzeni ogrodowej i urozmaicania jej. Można pod nią sadzić w bliskości pnia rośliny o niższych walorach wzrostowych, można ją sadzić jako roślinę soliterową czy w bezpośrednim sąsiedztwie chodnika gdyż przy dostatecznie wysokim szczepieniu roślina stworzy naturalne zadaszenie, jednocześnie nie zakłócając przejścia chodnikiem. To jednak zależy także od szerokości korony i jej prowadzeniu, co w praktyce oznacza ukierunkowanie pędów w sposób bardziej poziomy.
Taką rośliną z pewnością jest Wiąz o odmianie „Camperdownii”. Jest to drzewo liściaste o płaczącym pokroju. Wygląda malowniczo choć nie ma jakichś szczególnych cech w postaci kolorowych liści, przebitek kolorowych czy kwiatów. Przeciwnie ma on zwykłe choć intensywnie zielone liście. Są one jednak duże co powoduje iż nie ma za wiele wolnych przestrzeni w koronie i przy dostatecznie gęstym ułożeniu pędów, które można uzyskać przycinając je w trakcie formowania, uzyskujemy zwartą i mało przepuszczalna dla słońca czy deszczu powierzchnię. Dużym atutem tej rośliny jest siła wzrostu, roczny przyrost pędów , nawet u młodych egzemplarzy jest imponujący i wynosi nawet do 50 cm!!!. Katalogowo szerokość korony rośliny może sięgnąć 10 metrów co pokazuje jak bardzo przydatnym elementem ogrodu może być w upalne dni. Wiele osób kreuje z wiązów tej odmiany naturalne altany. Roślina ta jest mrozoodporna i wytrzymała na zanieczyszczenie powietrza.
Posadzona i pozostawiana sama sobie roślina jednak nie osiągnie koron tak szerokich aby mogły spełniać funkcję altany czy typowego zadaszenia nad chodnikiem. Do tego niezbędna jest pielęgnacja w pierwszych latach jej uprawy. Najważniejsze to cięcie , które służy zagęszczeniu oraz tworzenie rusztowań/ podpór dla pędów aby je ukierunkować horyzontalnie. Nie są to jednak skomplikowane i męczące czynności a efekty z pewnością będą zadowalające i nieproporcjonalne (oczywiście na plus) do włożonego wysiłku. Roślina posadzona i rozwijająca się naturalnie także nas nie zawiedzie gdyż jej malowniczy aspekt wizualny zadowoli nawet najbardziej krytyczne oko. Interesujące są także inne wiązy oraz rośliny o płaczącym pokroju takie jak: Wiąz holenderski – Wredei, Karagana syberyjska-Pendula czy Wierzba-Iwa. Polecam gorąco.