Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Rośliny liściaste o parasolowatych koronach

Rośliny liściaste o parasolowatych koronach

Rośliny liściaste o parasolowatych koronach. Myślę, że każdy w ogrodzie już ma lub miał roślinę o parasolowatym pokroju korony.  Aby uzyskać parasolowatą koronę , najczęściej  niezbędne jest szczepienie , rzadko formowanie (choć tak też można).  Przy szczepieniu, wysokość na jakiej zacznie „opadać” korona uzależniona jest od wysokości na jakiej zaszczepimy/zaokulizujemy  podkładkę. Możliwe jest dokonanie tego na dowolnej wysokości , ale  niezbędna jest podkładka która będzie mieć odpowiednią grubość w miejscu docelowego szczepienia/okulizacji. Może to być 0,9 m , 1,3m lub nawet 3,5 i więcej, wszystko uzależnione jest od preferencji, przeznaczenia i odpowiedniej podkładki. Może pozostawmy już kwestie czysto techniczne i skupmy się na roślinach które tworzą parasolowate korony i pięknie mogą się wpasować do naszej kompozycji . Liściaste rośliny tego typu mają tą zaletę ,że rosną względnie szybko i w krótkim czasie dadzą efekt parasola.  Różnić się mogą między sobą wielkością i kształtem liści, barwą , wielkością korony, tempem wzrostu,   mogą mieć owoce lub nie, mogą kwitnąć lub też nie itd…     Poniżej przedstawię te które moim zdaniem są jednymi z najładniejszych  i możliwych do uprawy w naszych warunkach.

Wierzba IWA

Wierzba Iwa
Wierzba Iwa

 

Wierzba iwa to chyba najczęściej spotykana na działkach forma parasolowata roślin. Jest ona mało wymagająca jeśli chodzi o pielęgnację i ochronę przed szkodnikami i chorobami grzybicznymi. Ma ciemne, zielone listka i wydaje wiosną kwiatostany w postaci tzw. kotków. Te srebrzystobiałe, puszyste kwiatostany pojawiają się bardzo wcześnie (przed liśćmi), a dzięki złocistym pylnikom zmieniają stopniowo barwę na żółtą . Roślina ta najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, choć zaszczepiona na mniej wymagających podkładkach, poradzi sobie także na mniej zasobnych podłożach.  Regularne ,coroczne ciecie sprzyja zagęszczeniu korony i odmładza roślinę.  Pozwala to także utrzymać koronę w odpowiedniej formie. Najlepiej wygląda sadzona pojedynczo, jako soliter , choć w odpowiedniej kompozycji grupowej też będzie atrakcyjnie wyglądać.

Wiąz górski „Camperdownii”

 

Wiąz górski "Camperdownii"
Wiąz górski „Camperdownii”

To roślina , która moim zdaniem jest obecnie na szczycie listy  klientów jak i projektantów ogrodów. Jest to głównie wynikiem możliwości tej rośliny do  tworzenia szerokiej korony. Potrafi ona osiągnąć nawet 6m rozpiętości. Piękne zielone i duże liście sprawiają, że jest ona bardzo atrakcyjna wizualnie i potrafi stworzyć parasol pod którym możliwe jest wypoczywanie latem i ustawienie nawet mebli ogrodowych. Ta piękna malownicza roślina, wymaga żyznych gleb i ochrony przed mszycą , która czasem potrafi umniejszyć jej walory wizualne. Myślę jednak, że warto zadbać o nią i zastosować we własnej kompozycji ogrodowej. Z pewnością nie będzie nikt żałował. Jest idealną rośliną, która można zastosować jako akcent w naszej ogrodowej układance.

Morwa biała „Pendula”

Morwa "Pendula"
Morwa „Pendula”

 

Morwa biała „Pendula” to nie tylko piękna forma płacząca drzewa , ale także przepyszne owoce , które pojawiają się w okresie lipiec-sierpień. Najpiękniejsze w tej roślinie są jednak liście , których są duże a  część z nich  jest powycinana, a część nie. Taka dwoistość liści jest bardzo atrakcyjna i nosi nazwę heterofilii. Owoce morwy zmieniają stopniowo barwę, od białych do ciemno fioletowych gdy już dojrzeją.  Są mało trwałe i  dlatego jedynym sposobem ich skosztowania jest posiadanie drzewka. Są przysmakiem ptaków. Jest to roślina wybitnie mało wymagająca, biorąc pod uwagę warunki siedliskowe. Jest odporna na susze i zanieczyszczenia. Także nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki, co jest bardzo dużym atutem. Dostępna jest na różnych wysokościach szczepienia , choć rzadko się spotyka wyższe niż 2,20. Myślę , że warto ją mieć na własnej działce i cieszyć się jej widokiem i owocami przez wiele lat.

Karagana syberyjska „Pendula”

Karagana syberyjska "Pendula"

Kolejna z roślin o małych wymaganiach siedliskowych. Odporna na suszę, zanieczyszczenia, choroby grzybiczne oraz szkodniki. Jej główną atrakcją  , oprócz płaczącej korony, są pojawiające się w maju żółte kwiaty, które zdobią całe pędy. Liście zbliżone wyglądem do akacji. Idealna jako drzewo soliterowe jak i element bardziej złożonych układów kompozycyjnych.

Buk pospolity „Black Swan”

Buk pospolity "Black Swan"

Buk pospolity „Black Swan” to przede wszystkim barwne, czerwone liście. Większość z opisanych wyżej roślin  jest zielona , dlatego buk szczególnie powinien zainteresować tych , którzy chcą  przełamać barwna monotonie w swoich kompozycjach. Najczęściej spotykany jako drzewo rosnące nawet do 7m, jednak dostępne są także formy szczepione dzięki czemu  nie osiąga takich gabarytów i tworzy parasol. Jest on podobny do odmiany „Purple Fountain” , ale wykształca ciemniejsze liście. Wymaga żyznych gleb i jest dość wrażliwy na suszę. Idealny jako drzewo soliterowe jak i element równoważnej układanki , gdzie nie ma dominującego akcentu.

Brzoza brodawkowata 'Youngii’

Brzoza brodawkowata 'Youngii'
Brzoza brodawkowata 'Youngii’

Brzoza „Youngii” to mało wymagająca roślina.  Rośnie niemal w każdych warunkach. Jej pięknie przewisająca, malownicza korona dostarcza wspaniałych doznań estetycznych.  Liście zielone, jesienią żółkną i opadają. Polecana do różnego rodzaju kompozycji lub jako drzewo soliterowe.