Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

ROZCHODNIK THUNDERHEAD

Rozchodnik nie jest obcą dla nas rośliną, która skrywałaby się za tą nazwą i wykraczała poza świadomość poznania większości posiadaczy ogrodów i amatorów roślin. To popularna grupa roślin, wszechobecna w ogrodach i punktach sprzedaży materiału roślinnego. To  grupa, której  obecność w nasadzeniach publicznych i prywatnych jest powszechna. 

Takie popularne wykorzystanie nie jest dziełem przypadku. Nikt nie jest szalony i nie sadzi rośliny ze względu tylko na jej cenę (rozchodniki są stosunkowo tanimi roślinami) czy na podstawie przypadku lub rzutu monetą. Roślina musi mieć odpowiednie cechy z kategorii wartości użytkowej, dekoracyjnej, zdrowotnej czy nazwijmy ja obsługowej ( czy wymaga dużej pielęgnacji czy małej). 

Stąd nasuwa się prosty wniosek, że za wyborem rozchodnika do ogrodu idą odpowiednie wartości. Tak jest w rzeczywistości, rozchodniki to mało wymagająca roślina, która poza cechami dekoracyjnymi, użytecznością w zagospodarowywaniu słonecznych stanowisk o słabszej glebie, ma bardzo niskie wymagania siedliskowe i nie wymaga szczególnej opieki. Większość rozchodników to niskie sukulenty, ale odmiana Thunderhead jest najwyraźniejszym reprezentantem grupy rozchodników o wyższych parametrach wzrostu. 

 

Jak wygląda rozchodnik Thunderhead

Rozchodnik Thunderhead, jak już wyżej wspomniano, jest wyższą odmianą rozchodnika. Dorasta do ok 70 cm wysokości i podobnej szerokości. Cechuje się on zróżnicowanym wyglądem na każdej fazie wzrostu. Pierwszym aspektem zróżnicowania są liście. W początkowej fazie jego rozwoju liście przyjmują barwę szarozieloną z delikatnymi, fioletowymi przebarwieniami. Brzmi już ekscytująco, ale to nie koniec. Z czasem się zmieniają coraz mocniej, popadają  w ciemniejsze zabarwienie, aż osiągają purpurowo fioletową barwę w okresie kwitnienia. I tym sposobem, przechodzimy płynnie do kolejnego, zróżnicowanego pod względem zmiany wyglądu, elementu morfologicznego rośliny – kwiatów. Kwiaty są ciekawe, pojawiają się już w okresie czerwiec – lipiec, ale trzymają nasze zmysły w napięciu, aż do sierpnia. Wizualnie stanowią one drobne kwiatki, zebrane w 10-15 centymetrowe, półokrągłe  baldachogrona. Rozmiar kwiatostanów jest imponujący, zwłaszcza, że łączą się one niemal ze sobą tworząc jeszcze większą powierzchnię. Finałem tego i zwieńczeniem jest okres rozkwitu. W sierpniu, nieśmiało otwierają się jeden po drugim kwiatki, które w efekcie zabarwiają cały kwiatostan na amarantową barwę. To widowisko dostarcza niezwykłych doznań estetycznych i uatrakcyjnia kompozycję w której znajdą się rozchodniki. Okres kwitnienia trwa do października. Mamy więc długi czas na delektowanie się wyglądem kwitnącego Thunderhead’a.       

 

 

Jak uprawiać  rozchodnik Thunderhead

Jak już wyżej wspomniano, rozchodniki to mało wymagające rośliny. Rozchodnik Thunderhead wpisuje się w ten opis. Podobnie, jak inne rośliny tego gatunku, preferuje miejsca nasłonecznione, więc warto go sadzić w takich stanowiskach. Gwarantuje to nam optymalny wzrost sadzonki i uzyskanie przez nią opisywanego powyżej, niezwykle dekoracyjnego wyglądu. Rozchodnik ten, należy do większych odmian i  jednak wymaga trochę więcej wilgoci, niż jego mniejsi kuzyni. Oczywiście równie dobrze znosi okresowe susze, ale dla optymalnego wyglądu, warto od czasu do czasu dostarczyć mu w takich warunkach, dostaw wody. Pod względem ph , nie wykazuje szczególnych upodobań i radzi sobie na każdym rodzaju  podłoża. 

Warto też wspomnieć o miododajnym charakterze rozchodnika, który w fazie kwitnienia przyciąga liczne pszczoły, trzmiele i motyle. 

 

 

 

Gdzie posadzić  rozchodnik Thunderhead

Rozchodnik Thunderhead to pozycja przeznaczona zwłaszcza dla miejsc o dobrym nasłonecznieniu. Idealnie się sprawdzi jako składnik, jednogatunkowych nasadzeń, w formie tak zwanego masywu. Często w takim wariancie nasadzeń wykorzystują go twórcy terenów zieleni miejskiej. Prezentuje się wówczas zjawiskowo, a w momencie kwitnienia dodaje kontrastu barwnego całemu otoczeniu. Kolejnym popularnym wykorzystaniem są nasadzenia w formie obwódki. Obwódka ta jest wyższa i może pełnić funkcję oddzielenia od siebie poszczególnych części ogrodu, ale także podkreślenia przebiegu chodnika czy drogi dojazdowej. Sprawdzi się jako składnik piętrowych nasadzeń czy klombów. Nie zapominając o różnorodnych formach skalniaków.

Oczywiście możliwości jest wiele, wymienienie ich wszystkich jest zapewne niemożliwe, więc ostatnią, którą poruszę jest zastosowanie rozchodnika jako rośliny pojemnikowej. W donicy prezentuje się równie okazale co wyjątkowo estetycznie. Za wsadzeniem w donicy przemawia także fakt, że jest to roślina odporna na suszę. W związku z tym, nawet jeśli nie będziemy jej regularnie podlewać, powinna sobie doskonale poradzić. Należy jednak zadbać o odpływ wody z donicy, gdyż w przypadku braku takiej opcji, roślinie mogą zgnić korzenie. Może do tego dojść podczas długich opadów, lub obfitego podlewania. Rozchodnik Thunderhead jest pozycją ofertową, która jak się okazuje ma wiele zalet, a żadnej wady. Jeśli więc nie znaliście lub nigdy nie myśleliście o tej odmianie w kontekście waszych nasadzeń, to być może zmienicie zdanie i również wy dostrzeżecie  w nim szeroki zakres zalet i zastosowań. 

.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *