Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

RUNIANKA JAPOŃSKA GREEN CARPET

Runianka japońska to kolejna roślina, której źródłem pochodzenia są kraje dalekiego wschodu – Japonia i Chiny. Wydaje się, że kraje te stały się niemal dominującymi eksporterami pięknych i niezwykle użytecznych  roślin na cały Świat. Gdy prześledzimy skład gatunkowy asortymentów szkółek czy szaty roślinnej przydomowych ogrodów, a także publicznych terenów zieleni, to możemy dojść do takich wniosków. Obecnie wiele roślin pochodzących z tamtych rejonów Świata budzi także największe zainteresowanie pośród klientów. Aby potwierdzić takie pogląd można choćby wymienić takie rośliny jak:

….i oczywiście tytułowa runianka japońska green carpet. Powyższa lista to tylko esencja gatunków  wchodzących w skład bogactwa roślinnego Japonii i Chin. Są to gatunki endemicznie, naturalnie porastające te obszary, aczkolwiek wiele już odmian, które znajdują się w sprzedaży nie zostało wyselekcjonowanych w tych krajach. Są one głównie wynikiem różnego rodzaju „spostrzeżeń” lub zamierzonych starań ogrodników oraz hodowców roślin, a nade wszystko natury. Natury, która Nas wszystkich potrafi zaskakiwać swą różnorodnością i możliwościami dostarczania coraz to ciekawszych roślin.

Dzięki temu „My ogrodnicy” możemy oferować naszym klientom szerokie zakres, różnorodnych  roślin i ciągle wzbogacać ofertę. Nie oferując tego samego zakresu materiału roślinnego co konkurencja, a nawet stosując pewnego rodzaju uzupełnianie się, gdyż nie jest możliwe budowanie oferty obejmującej wszystkie rośliny. Z kolei klienci, nie są zdani na te same rodzaje roślin przez wiele lat i mogą zawsze wprowadzić do ogrodu zmiany, które go może nie tyle wzbogacą, co urozmaicą. Być może taką rośliną się stanie właśnie runianka japońska Green Carpet.    

 

Jak wygląda Runianka japońska Green Carpet

Runianka Green Carpet jest rośliną o zadarniającym i zimozielonym charakterze. Co ciekawe, należy do rodziny bukszpanowatych. Dorasta do ok 20 cm wysokości i rozrasta się rozłogowo, zadarniając otaczającą ją przestrzeń. Wielu postrzega ją jako pewnego rodzaju formę trawnika w cienistych zakątkach ogrodu.  Jej liście są zielone, choć jest to jaśniejsza zieleń niż u innych odmian runianek, owalne, delikatnie ząbkowane u szczytu. Zorganizowane są na szczycie pędu, tworząc rozetę. Jak już wyżej wspomniano – są zimozielone. To wielki, atut dzięki któremu możemy się cieszyć ich zielenią także w okresie zimowym. To nie koniec pozytywnych korzyści z posadzenia runianki. Kolejną są kwiaty, które pojawiają się w maju. Wyrastają nad rozetę liściową i maja białą barwę. Komponują się bardzo atrakcyjnie z zielenią liści. 

 

 

Jak uprawiać Runiankę japońską Green Carpet 

Runianka japońska Green Carpet  nie jest szczególnie wymagająca. Potwierdzeniem tego jest nagroda jaką została nagrodzona w 2002 roku przez Royal Horticultural Society (w skrócie RHS – Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Wielkiej Brytanii) – AGM (Award of Garden Merit). Jest to nagroda przyznawana roślinom, które charakteryzują się dekoracyjnością i niezawodnością w ogrodzie (odpornością na szkodniki i choroby grzybowe, a także cechujące się małymi wymaganiami uprawnymi).

Preferuje ona stanowiska cieniste i półcień – co powinno uradować posiadaczy ogrodów z cienistymi zakątkami. Zazwyczaj to części nasadzeń, które najtrudniej zapełnić roślinnością. Runianka to świetny kandydat do tej jakże wymagającej roli. Jednak aby odegrała dobrze swój angaż, potrzebuje lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Gdy jej to zapewnimy to z pewnością jej rola zakończy się przebojem i  otrzyma kolejne nagrody, w postaci uśmiechu i zadowolenia właściciela ogrodu – a więc…Waszego. Runianka jest w naszych warunkach w pełni mrozoodporna. Nawet jeśli na skutek wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych, zostanie uszkodzona przez mróz, to nie ma powodu do paniki. Bardzo szybko odrośnie, a uszkodzone liście można albo oberwać, albo pozwolić im po czasie samoistnie opaść. 

Gdzie posadzić  Runiankę japońską Green Carpet 

To część  opisowa, która chyba jest zawsze pewnego rodzaju tańcem możliwości i można ja odczytywać w kategorii wielu niedopowiedzeń. To często tylko rdzeń sposobów wykorzystania, a tak naprawdę jesteśmy ograniczeni tylko własną wyobraźnią i preferowanym przez roślinę stanowiskiem. Najpierw oczywiście do tego kontekstu się warto odnieść i jako najczęstsze wykorzystanie można wskazać miejsca cieniste, pomiędzy drzewami, gdzie stworzy ten swój zielony dywan – jak wskazuje jej nazwa. Nie ma tu znaczenia zróżnicowanie rzeźby terenu, możemy ja bowiem i posadzić na zboczach , jak i płaskich powierzchniach.

Innym ciekawym sposobem jest wykorzystanie w charakterze dywanu w donicach, tworząc w ten sposób najniższą warstwę nasadzenia. W takiej formie możemy ja także użyć przy  tworzeniu klombów, piętrowych nasadzeń czy bezpośredniego otoczenia dużych soliterów (samotnie sadzonych roślin) . Z powyższego opisu, wydaje się, że można wysnuć pewien bardzo ważny i konkretny wniosek –  runianka green carpet to skarb pośród roślin i tylko od Nas zależy czy go wykorzystamy.  

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *