Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Dąb

Dąb- Quercus

Dąb to chyba drzewo, o którym wszyscy słyszeli ze względu na swą niezwykłą reputację silnego, potężnego i długowiecznego .  Już od wieków te wartości dębu budziły tak ogromny szacunek i podziw. Rzymianie i grecy uważali dąb jako miejsce siedziby ich bogów , a wieńce z liści dębu stanowiły uznanie dla wybitnych obywateli Rzymu – tak zwane corona civica.  Poza znaczeniem kulturowym dąb na przestrzeni lat znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Należą do nich meblarstwo i stolarstwo, produkcja alkoholi (budulec beczek przeznaczonych do leżakowania trunków) czy architektura krajobrazu wykorzystująca estetyczność i trwałość dębu w różnego rodzaju kompozycjach projektowych. Poniżej przedstawiamy kilka naturalnych form dębów, które możliwe są do nabycia w naszej szkółce.

ODMIANA OPIS

Dąb

Błotny

Szerokostożkowe drzewo o szybkim tempie wzrostu.  Cechą tego dębu jest nietypowa struktura korony.  Początkowo jest ona regularna, jednak z wiekiem górne pędy wyrastają bardziej wertykalnie , środkowe poziomym, a dolne przewieszają ku dołowi i zamierają. Zamarłe pędy długi czas pozostają na drzewie. Liście zielone, od spodu jasnozielone ze spiczastymi klapami. Owoce to małe żołędzie. Świetnie rośnie na glebach mokrych i podlegających okresowemu zalewaniu. Wielkość dorastania: 25 m

Dąb bezszypułkowy

Gatunek dębu który pochodzi z europy. Cechuje się regularnym, kulistym pokrojem.  Liście charakterystyczne z zaokrąglonymi klapami w liczbie od 5 do 8 . Składnikiem różnicującym dąb szypułkowy i bezszypułkowy jest długość ogonka liści, który u tego drugiego jest dłuższy. Innym elementem rozpoznawczym są szypułki żołędzi, a raczej ich brak u bez szypułkowych i obecność u szypułkowych. Stąd nazwy obu gatunków. W odróżnieniu od  jego szypułkowego kuzyna, nie ma dużych wymagań glebowych i świetnie sobie radzi na słabszych terenach. Świetnie się spisuje na suchych, wapiennych, piaszczystych i nasłonecznionych ekspozycjach. Świetna pozycja roślinna do stworzenia długowiecznej i stabilnej osłony przed palącym letnim słońcem oraz do nasadzeń w parkach.    Wielkość dorastania: 40 m wysokości i 15-20m szerokości.

Dąb  szypułkowy

  Piękne, monumentalne drzewo o dużym rozmiarze docelowym i regularnej koronie. Pokrój korony jest  owalny i nierzadko zbliżony pod względem wartości metrowych między wysokością a szerokością. Kora u młodych egzemplarzy brązowa, błyszcząca i gładka, natomiast z wiekiem staje się bardziej ciemna , chropowata i spękana. Cechą charakterystyczną są zielone liście o ciekawym kształcie z 2-6 nieregularnie rozłożonymi, zaokrąglonymi klapkami. Istotnym znakiem rozpoznawczym są owoce w postaci żołędzi w miseczkach. Niestety, jak w przypadku wielu roślin może charakteryzować się słabszym wzrostem na słabych glebach i dla prawidłowego rozwoju warto sadzić go na bardziej żyznych terenach lub stworzyć właściwe warunki glebowe.  Wielkość dorastania: 40 m wysokości i 15-20m szerokości.