Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Mahonia

Mahonia - Szkółka roślin Stecz

MAHONIA

Mahonia (łac. Mahonia) jest rośliną należącą do rodziny berberysowatych. Nazywana również ościałem w stanie  naturalnym porasta obszary Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Azji. W Polsce głównym gatunkiem jest mahonia pospolita. Jest to oczywiście roślina stanowiąca kenofit   i introdukowana w naszych warunkach.

Budowa mahoni ma pewne konotacje do ostrokrzewu. Grube, ząbkowane, zielone  i błyszczące liście. Pozostają na krzewie  także zimą , co pozwala zakwalifikować mahonię jako zimozielony krzew. Ponadto główna ozdobę stanowią pojawiające się w okresie kwiecień – maj żółte kwiaty.  Kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany o złocistożółtej barwie. Ta niewątpliwie barwna kolorystyka stanowi wartościowy element dekoracyjny dla miejsc w którym ja zastosujemy. Następstwem kwiatów są owoce, które służą często do wyrobu konfitur, dżemów czy win.  Liście mahoni wykorzystywane są powszechnie to tworzenia bukietów i wiązanek.

Zastosowanie mahoni jako ozdobnego krzewu , znajduje swe odzwierciedlenie w wielu kompozycjach przydomowych i nasadzeniach miejskich. Dodatkowym atutem sprzyjającym jej wykorzystaniu są duże zdolności adaptacyjne i możliwość egzystowania w cieniu i półcieniu. Zazwyczaj te stanowiska są trudnymi do zagospodarowania dla większości twórców czy to profesjonalnych czy spontanicznie gospodarujących swą przestrzeń. Odpowiednie  zestawienie z jarzmianką, różnobarwnymi hostami, żurawkami, bukszpanem, azalią z pewnością nada miejscu całorocznej atrakcyjności i zaspokoi doznania wizualne nawet największych koneserów sztuki ogrodowej. Świetnie się sprawdzi także w kategorii formowanego żywopłotu, obwódki.

Mahonia

 

 Odmiana  Opis

Mahonia pospolita

 Mahonia pospolita to zimozielona roślina o pięknych żółtych kwiatach pojawiających się w kwietniu. Liście są błyszczące, zimozielone i kolczaste na obrzeżach.  Jesienią, a konkretnie we wrześniu dojrzewają owoce mahonii, które są granatowe i stanowią istotną ozdobę rośliny. Idealna propozycja dla projektantów zieleni miejskiej do zagospodarowania parków, zieleńców, rond, otoczenia osiedli czy składnika zieleni przydrożnej. Może róść w cieniu i półcieniu co stanowi bardzo ważna cechę w kontekście doboru roślin do miejsca nasadzenia. Poszerza tym samym , niezbyt rozległy,  wachlarz możliwości. Dobrze sprawdzi się także jako materiał formowanych żywopłotów i obwódek.     Wielkość dorastania – 1m.