Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Surmia – Katalpa

Surmia / Katalpa - Szkółka roślin Stecz

Surmia – Katalpa

Surmia – Katalpa (łac. Catalpa) to rodzaj rośliny należących do rodziny bignoniowatych.  Ta pochodząca z Ameryki Północnej roślina, znalazła uznanie na całym świecie i cieszy się ogromną popularnością. Popularność tę zawdzięcza swym cechom dekoracyjnym, które pozwalając na sklasyfikowanie jej do większości indywidualnych kanonów piękna. Jak wiemy piękno jest pojęciem względnym i każdy ma swoje własne kryteria oceny atrakcyjności, ale zaryzykuję stwierdzenie, że konotacja katalpy wpasuje się w większość z tych subiektywnych profili.

Głównymi atrybutami dekoracyjnymi tej rośliny są duże, szerokojajowate lub sercowate, zielone liście. Dodatkowo w okresie czerwiec-lipiec pojawiają się piękne białe kwiaty  zebrane w 20 centymetrowe wiechy. Bardzo istotnym obecnie parametrem estetyki jest sam pokrój drzewa. W sprzedaży dostępne są rośliny o naturalny, swobodnym pokroju jak i kształtowane formy pienne. Na przestrzeni lat wykształciło się wiele odmian surmii, które cieszą się permanentną i progresywną popularnością.  Obecnie najczęściej spotykane kultywary to odmiany „Nana”,”Aurea” i „Purpurea”. Różnice są zauważalne. Pod względem liści, chronologicznie do wypisania, mają odpowiednio barwę zielona, żółta i lekko purpurowa. Różnią się także pokroję korony, pierwsza ma regularną, geometrycznie kulistą koronę, a pozostałe mają już bardziej rozłożystą, ale względnie kulistą koronę. Pierwsza nie kwitnie, pozostałe zachowują tę cechę. Ostatnia różnica to dostępne formy w  sprzedaży. Zazwyczaj „Nana” produkowana jako forma szczepiona na wysokim pniu (150-260cm)  co podkreśla jej architektoniczny pokrój. Jest ona wówczas bardziej atrakcyjna wizualnie i pozwala na zagospodarowanie przestrzeni wokół jej pnia, za pomocą innych roślin. Takie kompozycje są przyjemne dla oka i estetyczne. „Aurea” rzadko sprzedawana jest w formie piennej, zazwyczaj jako forma naturalna z lekko uformowanym pniem. „Purpurea” podobnie.  Forma jest jednak kwestia indywidualnego wyboru, wynikającego ze sposobu użycia rośliny w kompozycji.

Zastosowanie

Surmia – Katalpa to zdecydowanie dekoracyjnej naturze znajduje zastosowanie w większości obecnie projektów nasadzeń. Czy z prywatnym przeznaczeniem czy publicznym, czy formalnych czy będących wynikiem spontaniczności i wizji wyznaczonej w głowie. W prywatnych ogrodach znajdzie swe zastosowanie jako roślina alejowa, żywopłotowa, dominujący element kompozycyjny, składnik złożonych układów różnogatunkowych czy roślina pojemnikowa. W zieleni miejskiej, gdzie coraz odważniej jest wykorzystywana, wpasuje się jako roślina przydrożna, alejowa, składnik zieleńców, parków, otoczenie kościołów, budynków użyteczności publicznej itd. Jedno jest pewne – wszędzie gdzie się pojawi, podniesie jakość i atrakcyjność danego miejsca. 

Catalpa

ODMIANA OPIS

Katalpa- wielkokwiatowa

Drzewko rosnące powoli. Liście duże, sercowate. Kwiaty białe. Idealna do pojedynczych nasadzeń, pięknie dywersyfikuje ogród.Wysokość dorastania: 3-4m

Katalpa zwyczajna-Aurea

Wyjątkowa roślina o wielkich sercowatych liściach. Poczatkowo mają barwę złocista a z czasem przyjmują jasnozieloną. Kwiaty białe, pojawiają się w okresie lipiec-sierpień. Wysokość dorastania: 3-4m. Posiadamy odmiany szczepione na pniu jak i przy samej ziemi.

Katalpa bignoniowa- Nana

Piękne, bardzo ozdobne drzewko o półkulistej koronie. Liście duże, sercowate, zielone . Idealna roślina do nasadzeń alejowych , soliterowych jak i grupowych.Wysokość dorastania: forma szczepiona na wysokości 120-140 cm.

Katalpa pośrednia- Purpurea

Katalpa o dużych sercowatych liściach, które gdy są młode początkowo są purpurowobrązowe a w późniejszym czasie zielenieją . Kwiaty białe na przełomie lipca i sierpnia. Dorasta do 10m. Polecana do małych jak i dużych ogrodów.