Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Forsycja

Forsycja

FORSYCJA

Forsycja (łac. Forsythia) stanowi roślinę taksonomicznie zaliczaną do rodziny oliwkowatych. Stanowi kenofit, którego geneza wywodzi się z Chin. Łacińska nazwa tej rośliny została nadana na cześć szkockiego botanika Williama Forsytha. Obecnie w sprzedaży znajdują się głównie odmiany Forsycja pośrednia (łac. Forsythia × intermedia)  którego powstanie datuje się na XIX w. (1885 r. w Getyndze – Niemcy).

Forsycja stanowi dużą trakcje wizualna w okresie wczesnowiosennym. Zasługą tego są złocistożółte, 5-centymetrowe kwiaty , które pojawiają się na pędach  przed rozwojem liści. Ich gęste i obfite rozmieszczenie  wywołują niesamowity efekt wizualny, budując wyrazisty i ekspresyjny nastrój. Liście mają barwę zieloną, a sam krzew przyjmuje pokrój wzniesiony z lekko zwisającymi pędami.

Roślina ta cechuje się łatwością w uprawie. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, jest odporna na suszę i mrozy. Znosi zanieczyszczenia powietrza co sprzyja jej wykorzystywaniu w nasadzeniach miejskich oraz w otoczeniu zakładów przemysłowych. Duża tolerancja na kształtowanie umożliwia regulowanie wielkości, zagęszczanie i nadawanie określonego kształtu i formy roślinie. Stanowi wartościowy materiał roślinny do nasadzeń prywatnych w roli soliteru, składnika żywopłotu czy  zielonego szkieletu kompozycji, który w trakcie kwitnienia podkreśla część ogrodu w której się znajduje. Trudno nie zwrócić uwagi na tak wyrazisty akcent w ogrodzie. W strukturach miejskich jest często stosowanym materiałem do nasadzeń w parkach, obsadzania rond, budynków użyteczności publicznej i kultu religijnego, zieleni osiedlowej, zieleni przydrożnej itd. Stanowi nie tylko środek do kreowania efektu zazielenienia , ale także wartościowy element dekoracyjny.   

Ta mało wymagająca roślina nie powinna być eliminowana z otaczającej nas przestrzeni i warto ja włączać do wszelkiego rodzaju komponowanych układów. Wprowadzona w sposób odpowiedni z pewnością wzbogaci ogród o istotny wczesnowiosenny element barwny i dostarczy wyjątkowych wrażeń estetycznych.  

FORSYTHIA

ODMIANA OPIS

Forsycja- Goldzauber

Krzew o żółtych kwiatach, kwitnących obficie w kwietniu. Rośnie na każdej glebie. Idealna na żywopłoty. Idealna rośliny do nasadzeń prywatnych w formie żywopłotów, pojedynczych nasadzeń czy składników złożonych wielogatunkowych fragmentów układu. W przestrzeni publicznej także ze względu na swe male wymagania uprawne znajdzie miejsce niemal w każdym nasadzeniu i ożywi nawet najbardziej obskurne miejsca.     Wielkość dorastania: 2-3m