Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Sosna

 

Sosna - Szkółka roślin Stecz

SOSNA

Sosna (łac. pinus) to roślina silnie zakorzeniona w Polskim krajobrazie oraz niezwykle często spotykana w ogrodowych aranżacjach. W japońskiej symbolice określana jest jako symbol potęgi i długowieczności oraz stanowi podstawowy element, często będący głównym akcentem, dominanta wokół której kreowana jest dalsza koncepcja tamtejszych ogrodów. Z uwagi na szczególnie niskie wymagania siedliskowe, stanowi niezwykle cenny materiał roślinny w kształtowaniu terenów zieleni, parków, lasów czy przydomowego otoczenia. Na przestrzeni lat wyselekcjonowano wiele odmian, które różnią się między sobą wielkością docelowego rozwoju, szybkością wzrostu, ilością igieł widocznych w pączku, barwą igieł, sztywnością igieł, pokrojem rośliny czy wyglądem szyszek itd. Mnogość i różnorodność odmian sprawia, iż sosna wpasuje się niemal w każdy układ kompozycyjny. Zarówno w złożonych aranżacjach, jako roślina żywopłotowa czy pojemnikowa. Warto mieć tę cenną roślinę w swoim ogrodzie.

ODMIANY SOSNY

ODMIANAOPIS

Sosna Bośniacka –  Compact Gem

Forma karłowa o stożkowym pokroju. Igły jasnozielone, długie, gęsto pokrywające pędy. Powolny wzrost i małe wymagania uprawowe sprawiaj, że jest idealnym materiałem nasadzeniowym dla każdej wielkości ogrodu oraz dla każdego rejonu kraju. Wielkość dorastania: 1.5m

Sosna Bośniacka –  Malinki

Odmiana o kolumnowym pokroju. Charakteryzuje się zwartym i gęstym układem pędów skierowanych ku górze. Ze względu na zimozielony charakter, świetnie się spisze w nasadzeniach gdzie jako nawierzchnie wykorzystano kamień.   Wielkość dorastania:  1,7 m wysokości oraz 1m szerokości.

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna bośniacka  – Schmidtii

Chyba najwolniej rosnąca odmiana sosny bośniackiej. Jej pokrój jest zwarty i gesty. Ulistnienie zielone o długości mieszczącej się w wartościach 4-5cm.  Pięknie prezentuje się w nasadzeniach w donicach na balkonach, tarasach, przy wejściu do budynków lub jako motyw powtarzający w ogrodzie i domu, aby podkreślić jedność założenia. Małe wymagania uprawne i tolerancja na niekorzystne warunki sprawia, iż może być wykorzystywana w różnych nasadzeniach i w każdym regionie naszego pięknego kraju. Wielkość dorastania: 0.4m do 1m wysokości oraz 0,4m szerokości.

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna drobnokwiatowaa  – Fukai

Sosna drobnokwiatowa Fukai to wyjątkowej urody, pochodząca z kraju kwitnącej wiśni odmiana sosny drobnokwiatowej. Z uwagi na charakterystyczne dla stylu japońskiego zasady kompozycji i doboru roślin, sosna drobnokwiatowa jest niemal fundamentalną pozycją roślinną w tym modelu ogrodu. Oczywiście nie tylko, ale ucieleśnia ona wyjątkowo orientalny charakter. Fukai jest sosna, która po 10 latach osiąga ok 150 cm wysokości i 70 cm szerokości. Rośnie nieregularnie, początkowo jej pędy boczne są nierównomiernie rozłożone, ale z czasem ich zagęszczenie się zwiększa i pokrój zaczyna być bardziej geometryczny. Nieregularność ma jednak zaletę dla tworzenia orientalnego wyglądu w postaci większych „bonsai”. Sosny drobnokwiatowe są bowiem najczęściej w tym kontekście stosowane. Fukai jest piękną odmiana o zielonych z żółtym paskiem, delikatnie poskręcanych igłach. Od spodniej części igieł przebiega biały pasek. Nie są one twarde i dość miłe w dotyku. Preferuje stanowiska słoneczne i umiarkowanie wilgotna , przepuszczalna glebę. Idealna do nasadzeń złożonych z różnych gatunków roślin, jako soliter oraz jako roślina do ozdobnych donic. Regularnie kształtowana w styl bonsai dodatkowo zwiększy swoją widoczność.

Wielkość dorastania : 1,5m wysokości i 0,7m szerokości.

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna drobnokwiatowa  – Goldilocks

Sosna drobnokwiatowa Goldilocks to wariant nie tylko, jak nazwa wskazuje kolorystyczny, ale również wymiarowy. Dorasta ona bowiem do ok 1m wysokości po 10 latach. Wspomniana kolorystyka jest związana z początkowo żółtą barwą igieł, które z czasem zielenieją, ale na ich końcach pozostają dalej, delikatnie kremowe. Cecha ta w połączeniu z nieregularnym pokrojem i delikatnie skręconymi igłami, sprawia, że roślina ta odznacza się wyraźnie na tle otoczenia i zwraca uwagę każdego obserwatora. To piękno natury może być wykorzystywane w złożonych, wielogatunkowych kompozycjach oraz jako roślina donicowa. Jeśli jeszcze będzie odpowiednio kształtowana, jej efekt będzie dużo bardziej wyrazisty. Preferuje stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione.. Wynika to z faktu, że często ostre wiosenne słońce delikatnie przypala jej złociste igły. Gleba dla niej powinna być przepuszczalna i delikatnie wilgotna.

Wielkość dorastania : 1 m wysokości


Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna drobnokwiatowa  – Negishi

Sosna drobnokwiatowa Negishi to klasyka gatunku drobnokwiatowej sosny. Świetny materiał do tworzenia, orientalnie wyglądających roślin bonsai. Oczywiście w tej większej wersji. Negishi cechuje się orzeźwiającymi, niebieskoszarymi igłami na powierzchni, z przebiegającym w dolnej części białym paskiem. Jej pokrój jest początkowo nieregularny (co stanowi zaletę dla tych, którzy chcieli by jej nadać pożądany kształt bonsai), ale z wiekiem się zagęszcza i przyjmuje bardziej stożkową formę. Jest wyjątkowo atrakcyjna i jej orzeźwiająca kolorystyka będzie widoczna z każdej części ogrodu. Preferuje stanowiska słoneczne i umiarkowanie wilgotną przepuszczalna glebę. Jest to roślina, której obecność na pewno przełamie schematyczność i monotonnie ogrodową, a na pewno dostarczy egzotycznego akcentu. Pięknie prezentuje się obsypana kamieniem ozdobnym, ale równie ciekawie może prezentować się w drewnianych donicach.

Wielkość dorastania : 3-5 m wysokości

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna górska – Allgäu

Allgäu to karłowa odmiana kosodrzewiny znaleziona w Alpach niemieckich. Cechuje się powolnym wzrostem i zwartym, gęstym, kulistym pokrojem. Jej roczny wzrost kształtuje się na poziomie ok. 6cm. Stanowi idealny materiał nasadzeniowy do pojemników, małych rabat czy innych miejsc gdzie nie oczekujemy dużych rozmiarów roślin.

  Wielkość dorastania : 0.6m wysokości i 0,7m szerokości.

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna górska – Alpenzwerg

Bardzo atrakcyjna o stożkowym pokroju odmiana. Wizualnie trafia w gusta większości klientów. Ciemnozielone igły oraz zwarty, gęsty układ pędów stanowi bardzo wartościowy atrybut tej odmiany. Polecana do wszelkiego rodzaju nasadzeń. Pięknie odznacza się na tle jasnej barwy kamienia.   Wielkość dorastania : 0.8m wysokości po 10 latach, docelowo 2m

Sosna górska – Benjamin

Benjamin to pochodząca z Niemiec, wolno rosnąca forma sosny o zwartym pokroju oraz małych 2-3 centymetrowych przyrostach. Bardzo atrakcyjna wizualnie. Dostępne formy szczepione na pniu jak i przy ziemi. Idealna pozycja do nasadzeń w towarzystwie różnorodnych gatunkowo roślin, w grupach, pojemnikach oraz wrzosowiskach. Jej małe wymagania glebowe i bezsprzecznie dekoracyjny wygląd sprawiają, iż jest niezwykłym, zimozielonym  materiałem do tworzenia feerycznych kompozycji.   Wielkość dorastania : 0.4m wysokości i 0,6m szerokości.

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna górska – Dezember Gold

Odmiana o ciekawym, nieregularnym, lekko kulistym  pokroju. Nie dorasta do dużych rozmiarów. Jej największym atrybutem dekoracyjnym są igły, które w sezonie wegetacyjnym utrzymują zielone zabarwienie, aby po przymrozkach stać się złociste. W takiej złotej tonacji barwnej pozostają aż do wiosny, po czym znów stają się zielone. Wielkość dorastania : 1,7m wysokości i 1,3m  szerokości.

Sosna górska – Gnom Findling

 Jedna z karłowych odmian sosny górskiej, która początkowo przybiera kulisty pokrój, a z biegiem lat podczas których następuje jej biologiczny wzrost zaczyna przybierać kształt bardziej spłaszczony. Myślę, że zarówno pokrój cechujący młode jak i starsze egzemplarze jest równie atrakcyjny i dekoracyjny. Ten kultywar, podobnie jak inne odmiany sosen jest łatwy pod względem uprawowym, w pełni mrozoodporny, odporny na choroby i szkodniki oraz tolerancyjny na zanieczyszczenia i mniej zasobne w składniki pokarmowe podłoża. Świetnie się sprawdzi w nasadzeniach organizowanych w przestrzeni miejskiej oraz indywidualnym kształtowaniu otoczenia budynków. Odpowiednia do zorganizowanych nasadzeń wielogatunkowych, jako materiał do wypełniania pojemników i donic oraz pozycja do tworzenia nasadzeń w stylu japońskim.     Wielkość dorastania : 1m wysokości i 1,2m szerokości.

Sosna górska – Golden Glow

Wolnorosnąca forma sosny o zmieniających się na zimę igłach. W ciągu sezonu wegetacyjnego są jasno zielone a zima intensywnie żółte. Bardzo mało wymagająca. Odporna na suszę i przymrozki. Początkowo przybiera kulisty kształt, a z czasem zmienia się w stożek. Wielkość dorastania : 1m wysokości i 0,8 szerokości.

Sosna górska – Grüne Welle

Jedna z najwolniej rosnących kultywarów kosodrzewiny i o bardzo karłowym docelowym wzroście. Igły zielone o długości ok. 4 cm. Bardzo atrakcyjna forma do wszelkiego rodzaju nasadzeń. Może być wykorzystana jako barwna plama lub niska obwódka. Pięknie się prezentuje zwłaszcza na tle jasnych kamieni. Ze względu na niewielkie rozmiary jest to idealny materiał do wykorzystania donicowego. Dostępne sadzonki w formie nisko i wysoko szczepionej.  Wielkość dorastania : 0,2m wysokości i 0,4m szerokości

Sosna górska – Hnizdo

Ciekawa karłowa odmiana której kolebką są Czechy. Powolny wzrost i niewielkie rozmiary docelowego dorastania pozwalają na jej stosowanie  w każdej wielkości ogrodzie. Igły są średniej długości, ciemnozielone i nie zmieniające tonacji barwnej na okres zimowy. Pokrój tego kultywaru jest zwarty i atrakcyjny wizualnie. Ten pozytywny odbiór sprawia, i że jest coraz częściej spotykana w nasadzeniach rośliną i chętnie wykorzystywaną do kształtowania otoczenia. Polecana jako roślinę do zróżnicowanych nasadzeń oraz jako materiał roślinny do kompozycji donicowych. Bardzo atrakcyjna i mało wymagająca  forma która warto włączyć do swej kompozycji.   Wielkość dorastania : 0.5m

Sosna górska – Ježek

Czeska odmiana o zwartym i regularnym, kulistym pokroju. Igły ciemnozielone i krótkie. Jest to jedna z najpiękniejszych odmian, aczkolwiek bardzo wolno rosnąca i każąca długo czekać na efekt gabarytowy. Wartościowa pozycja do wszelkiego rodzaju nasadzeń, niezależnie od gleby i wielkości założenia. Adekwatny materiał nasadzeniowy do donic ozdobnych oraz ogrodów skalnych.   Wielkość dorastania: 0,3m

Sosna górska – Kosodrzewina

Odmiana karłowa o powolnym wzroście. Igły ciemnozielone o długości ok 3-4cm. Idealne do donic, ogrodów skalnych a także jako niski żywopłot. Wielkość dorastania: 0.6m

Sosna górska – Kostelniček

Pozycja roślinna o 1,5 centymetrowych igłach. Pokrój zwarty, regularny i kulisty. Idealny materiał nasadzeniowy do ogrodów skalnych, rabat wyścielanych kamieniem oraz dekoracyjnych donic. Jej małe wymagania uprawne oraz tolerancja na zanieczyszczenia predestynują ją do zastosowania w każdym kontekście i rejonie kraju. Wielkość dorastania: 0,4m

Sosna górska –  Kórnik

Kórnik to odmiana, której geneza pochodzenia wywodzi się z Polski. Zilustrować ten kultywar można jako roślinę o karłowym, gęstym pokroju oraz mało intensywnym wzroście. Przyrosty tej odmiany są  niewielkie , a ulistnienie w postaci igieł dość krótkie. Igły pod względem barwnym są zielone i takie pozostają w horyzoncie całorocznym. Te wszystkie czynniki składają się na całościową atrakcyjność tej rośliny. Jej wykorzystanie możliwe jest w każdym rejonie kraju i niemal na każdym podłożu, gdyż sosny są mało wymagającymi pod względem uprawnym roślinami. Pięknie się zaprezentuje w postaci rośliny w towarzystwie kamieni i składnika skalnego ogrodu. Może stanowić materiał do komponowania wielogatunkowych układów, sadzona jako soliter lub w grupach po kilka egzemplarzy. Jej powolny i niewysoki docelowo wzrost predestynuje ja do nasadzeń w donicach i pojemnikach na balkonach, tarasach bądź symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach ścieżki czy wejścia do domu.   Wielkość dorastania: 0.3m wysokości oraz 0.6 szerokości

Sosna górska –  Litomyśl

Wolno rosnąca odmiana sosny o niemal kulistym, zwartym pokroju. Jej niewielkie rozmiary pozwalają na zestawienie z innymi karłowymi roślinami, jak również wykorzystania w charakterze rośliny stricte pojemnikowej.   Wielkość dorastania: 0,4m

Sosna górska – Mini Globus

Kolejna odmiana sosny górskiej o karłowej charakterystyce. Ta bardzo interesująca, o regularnym pokroju sosna z pewnością dostarczy wiele radości w ogrodzie i nie będzie absorbować naszego czasu. Jest to w pełni mrozoodporna roślina o samoistnie kształtującej się formie. Nie wymaga w związku z tym zabiegów pielęgnacyjnych (cięcia formującego). Przyjmuje bowiem regularny, półkulisty kształt. Igły są szarozielone, krótkie i gęsto rozmieszczone. Podobnie jak pędy. To stwarza wrażenie zwartości. Idealna roślina do nasadzeń na obwódki, ogrodów skalnych oraz jako roślina donicowa.

Wielkość dorastania: 0,6m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna górska – Mops

Wolnorosnąca kulista, gęsta forma, idealnie pasująca do ogrodów skalnych. Wielkość dorastania: forma pienna- szczepiona

Sosna górska – Ophir

 Karłowa i wolno rosnąca odmiana kosodrzewiny. Początkowo jest to zwarty o płasko kulistym pokroju krzew. Z wiekiem się jednak rozluźnia. Oczywiście właściwe kształtowanie w postaci przycinania wiosennych sopli sprzyja zagęszczaniu. Ta odmiana cechuje się zwłaszcza atrakcyjną w zimowej aurze barwą igieł. Przymrozki skłaniają je do zmiany tonacji barwnej na złocistożółtą, co wygląda fantazyjnie. W sezonie poza zimowym jasnozielone.  Polecany materiał roślinny do małych i dużych ogrodów. Jest w pełni mrozoodporna i tolerancyjna na susze. Z tego tytułu może być bez obaw sadzona w każdym rejonie kraju.   Wielkość dorastania: 0.7m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna górska – Varella

Piękna odmiana sosny górskiej o kulistym, regularnym pokroju. Jej główną cechą i walorem różnicującym są długie igły, które osiągają 10cm długości. Polecana do nasadzeń skalnych, na wrzosowiska oraz jako roślina donicowa. Małe wymagania uprawne pozwalają na jej wykorzystanie zarówno w nasadzeniach publicznych jak i indywidualnych.    Wielkość dorastania: 0.7m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna górska – Wintersonne

Sosna o pięknym charakterze. Przez okres wegetacji zielona a na jesień końcówki igieł zmieniają barwę na żółte. Zimą tworzy wspaniały i fantazyjny efekt kolorystyczny, który nie umknie uwadze żadnemu obserwatorowi. Ta fantastyczna odmiana jest mało wymagająca uprawowo i  nie wymaga pielęgnacji. Pięknie się zaprezentuje w zorganizowanych wielogatunkowych nasadzeniach w ogrodach skalnych czy nawierzchni kamiennej. Idealna do stosowania w kompozycjach donicowych na tarasy, balkony czy jako element rytmicznie lub symetrycznie rozmieszczony po obu stronach ścieżki i wejścia do domu.  Wielkość dorastania: 1,5m

Sosna limba – Glauca

Sosna o początkowo kolumnowym pokroju. Igły są niebieskiej barwy ułożone po pięć w pęczku. Rośnie bardzo wolno, po 10 latach osiąga 3m. Wielkość dorastania: 10m

Sosna czarna – Globosa

Wolnorosnąca kulista, gęsta forma, idealnie pasująca do ogrodów skalnych. Wielkość dorastania: forma pienna- szczepiona

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna czarna – Helga

Nieregularnie rosnąca forma sosny czarnej. Jej pokrój jest zazwyczaj kulisty lub szerokostożkowy. Jej roczny przyrost oscyluje w okolicach kilkunastu centymetrów. Bardzo ciekawa pozycja nasadzeniowa do wyeksponowanych miejsc. Podobnie jak każda sosna cechuje się malymi wymaganiami glebowmi, odpornością na susze oraz mrozoodpornością.   Wielkość dorastania: 1-1,5 m wysokości.

Sosna czarna –

Hornibrookiana

Odmiana sosny cechująca się nieregularnym, zwartym i półkulistym pokrojem.  Jej wzrost jest powolny, choć bardziej intensywny niż u bardziej karłowych odmian np. benjamin. Igły długie, zielone, zgromadzone jak to u sosen czarnych po dwie w pączku. Ciekawa roślina do ogrodów japońskich jak również jako materiał do formowania.   Wielkość dorastania: 1,5 m szerokości i 0,8m wysokości.

Sosna czarna –Nana

Odmiana o powolnym wzroście i intensywnie zielonych igłach. Pokrój raczej kulisty i regularny. Bardzo atrakcyjny wizualnie i szalenie dekoracyjny  kultywar. Odpowiedni niemal na każdy teren ze względu na małe wymagania glebowe i dużą odporność mrozową.  Wielkość dorastania: 2-3m

Sosna czarna – Pyramidalis

Bardzo odporna sosna o kolumnowym pokroju. Igły ciemnozielone. Idealna do niedużych ogrodów gdyż jest wąska i nie zajmuje dużo miejsca.  świetnie sie sprawdzi jako soliter , element zorganizowanej kompozycji oraz jako naturalny żywopłot. Wielkość dorastania: 20m

Sosna czarna – Spielberg

Sosna o pokroju zbliżonym do kuli. Jej powolny wzrost i niewielkie docelowe gabaryty sprawiają, iż jest ona idealnym elementem zarówno do dużych i małych kompozycji ogrodowych. Igły długie, zielone z lekką nutą jasnej zieleni. Bardzo atrakcyjne i wzbudzające zainteresowanie oraz podziw u obserwatorów.  Uznawana za jeden z bardziej dekoracyjnych kultywarów sosen. Wielkość dorastania: 1,5 m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna gęstokwiatowa –  Jane Kluis

Jedna z najpiękniejszych odmian sosny, zwłaszcza w wersji szczepionej wysoko na pniu. Sosna o jasnych igłach i powolnym wzroście. Odmiana dwuigielna o długości igliwia 6-12cm. Pedy zakończone jasnymi pąkami. Pięknie wkomponuje się w każdy ogród, niezależnie od wielkości. Idealna do skalnych kompozycji oraz jako roślina wypełniająca donice i pojemniki ozdobne.    Wielkość dorastania: Forma szczepiona na pniu.

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna gęstokwiatowa –  Low Glow

Kultywar sosny gęstokwiatowej cechujący się niewielkim wzrostem i kulistym pokrojem.  Jej cechą charakterystyczną są jasnozielone igły, które potrafią mieć wręcz żółtozieloną tonację barwną. Idealna odmiana do ogrodów skalnych oraz nasadzeń wyścielanych kamieniem. Ze względu na powolny wzrost i niewielkie rozmiary docelowe stanowi także wartą uwagi roślinę do wykorzystania donicowego.   Wielkość dorastania: 0,5m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna hakowata – Compacta

Wolno rosnąca kulista, gęsta forma , idealnie pasująca do ogrodów skalnych. Prezentuje się bardzo atrakcyjnie sadzona na wrzosowiskach i lokalizowana w towarzystwie kamieni. Świetny materiał roślinny do zapełniania pojemników i donic, będących dopełnieniem kompozycji.  Wielkość dorastania: 0,5m

Sosna hakowata – San Sebastian

Karłowa odmiana sosny o powolnym wzroście. Świetna odmiana do wielogatunkowych nasadzeń oraz jako roślina pojemnikowa. Bardzo atrakcyjna forma sosny o gęstym, zwartym pokroju.  Wielkość dorastania: 0,5m

Sosna Jeffreya – Joppi

Jedna z najpiękniejszych i wzbudzających zachwyt odmian pinus. Cechuje się pięknymi, długimi igłami. Jej pokrój jest kulisty i zwarty. Początkowo rzadka, ale z wiekiem coraz bardziej gęsta. Czasem z wiekiem się wydłuża i staje bardziej owalna. Polecana do eksponowanych nasadzeń zarówno w zieleni miejskiej jak również przydomowych, prywatnych nasadzeniach. Wielkość dorastania: 2m wysokości i szerokości.

Sosna pospolita – Globosa Virdis

Kolejna ze szczepionych sosen o niewielkich wymiarach docelowych. Jej główne atrybuty w postaci kulistego pokroju i ciemnych igieł sprawiają, iż jest ona często wybieranym uzupełnieniem ogrodowych aranżacji. Wielkość dorastania: 1 m

Sosna pospolita – Wintergold

Kultywar sosny pospolitej cechujący się głównie jasnozielonymi igłami, które z nadejściem mrozów zmieniają zabarwienie na złociste i takie pozostają przez całą zimę. Pięknie się ta barwa prezentuje w zestawieniu z białym śniegiem, który spowił roślinę w czasie zimy. Prezentują to pierwsze trzy zdjęcia w poniższej galerii. Prawda ,że wygląda zjawiskowo?. Polecana do wszelkiego rodzaju nasadzeń. Dostępna także odmiana szczepiona na wyższym pniu. Zalecane są czynności regulujące wielkość i kształt w postaci przycinania wiosennych przyrostów. Dzięki temu zabiegowi roślina jest bardziej zwarta i nie osiąga dużych rozmiarów. Takie kształtowanie skutkuje bardziej atrakcyjnym wizerunkiem rośliny.  Wielkość dorastania: 3-5m.

Sosna Schwerina –  Wiethorst

Wolno rosnąca odmiana sosny o pięknych srebrzystoniebieskich, długich igłach, zebranych po 5. Są mało kłujące, miękkie. Główną zaletą tej odmiany są szarobrązowe szyszki, pojawiające się bardzo wcześnie na roślinie. Te wszystkie cechy składają się na jej całościową atrakcyjność. Cieszy się ona ogromną popularnością i powszechnie uznawana za wysoko estetyczną. Odpowiednia pozycja do każdego rodzaju ogrodu i każdego rodzaju nasadzeń.  Wielkość dorastania: 1,5m wysokość oraz 1m szerokość.

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna żółta – Ponderosa

Piękna sosna o zielonych i długich igłach (25 cm ) zebranych po trzy w pochwie. Ze względu na małe wymagania glebowe i wilgotnościowe nie nastręcza kłopotów w uprawie. Naturalnie dorasta do dużych rozmiarów i nie cechuje się nadmierną gęstością pędów. Z tego tytułu zalecamy jej kształtowanie. Nie jest to czasochłonny zabieg i wystarczy go wykonać raz w roku, w okresie pojawiania się młodych przyrostów ale przed rozłożeniem ich igieł. Celem tego zabiegu jest skrócenie za pomocą nożu lub sekatora owych przyrostów o połowę. Efektem jest zagęszczenie rośliny, która prezentuje się dużo bardziej atrakcyjnie w takiej formie oraz ograniczenie jej nadmiernego wzrostu.   Wielkość dorastania: 10 m po 30 latach

Sosna wejmutka

Sosna pięcioigielna o sinozielonych, cienkich i nieklujących igłach. Niewielkie wymagania glebowe jak i mała wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza są zaletą tej odmiany. Wielkość dorastania: 5m

Sosna wejmutka Tiny Curls

Wyjątkowo atrakcyjna szalenie zauważalna odmiana sosny. Można się w niej zakochać od pierwszego wejrzenia. Ma niezwykle atrakcyjny wygląd i charakterystykę. Jej igły są srebrzysto niebieskie, poskręcane oraz wizualnie i w kontakcie dotykowym mięciutkie. Dorasta do niewielkich rozmiarów, co czyni ja bardzo uniwersalna rośliną. Może być wykorzystana do nasadzeń w ogrodach małych i dużych. Zwiększa to też możliwość jej umiejscowienia i kontekstu w tych kompozycjach. Preferuje raczej stanowiska słoneczne oraz umiarkowanie wilgotna i przepuszczalną formę podłoża.

. Wielkość dorastania: 0,5 – 1m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Sosna rumelijska

Kolejna pięcioigielna sosna o wąsko jajowatej regularnej koronie. Igły o długości do 10 cm. Niewielkie wymagania glebowe tej odmiany sprawiają, że może być zastosowana niemal w każdych warunkach siedliskowych. Wielkość dorastania:10 m po 30 latach

Sosna czarna Pyramidalis
Sosna czarna Pyramidalis