Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Bluszcz

bluszcz

BLUSZCZ

Bluszcz (łac. Hedera) jest rośliną zaliczaną taksonomicznie do rodziny roślin araliowatych. Jest to zimozielone pnącze, które zapełnia puste przestrzenie i maskuje mało atrakcyjne sektory w przestrzeni ogrodowej.  Bluszcz nie jest specjalnie wymagającą rośliną, choć zdecydowanie lepiej radzi sobie w miejscach z wilgotną i żyzną  glebą oraz o cienistym i cechującym się półcieniem  stanowisku.  Roślina ta stanowi kolejny obok morwy przykład zjawiska heterofilii , a więc różnolistności. Zarysowuje się to w następujący sposób, na pędach kwitnących liście są pozbawione klap , natomiast na pozostałych (niekwitnących) zaopatrzone są w klapy.  Morfologicznie liście maja zabarwienie ciemnozielone i błyszczące na wierzchniej stronie liściu, natomiast jaśniejszą zielona barwę przyjmuje ich spodnia część.

Bluszcz

Zdolność do pięcia się po murach, pniach , ogrodzeniach i innych pionowych powierzchniach oparta jest na posiadaniu korzeni czepnych.  Myślę ,że ta roślina powinna zagościć w każdym ogrodzie, gdyż stanowi ważny element barwny o zimozielonej specyfice. Z tego tytułu pozwala nam cieszyć się zielonymi liśćmi także zimą , a więc w czasie w którym większość roślin pozostaje w stanie bezlistnym. Stanowi, używając nomenklatury ekonomicznej, cenny produkt roślinny dla nasadzeń organizowanych w strukturze publicznej jak i prywatnych. Często można go spotkać w parkach, na skwerach, w zieleni osiedlowej   czy cmentarzach. Poniżej zdjęcia bluszczu rosnącego w parku i przy głównym ciągu komunikacyjnym wiodącym od Alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie na Jasną Górę. Prezentuje się tam imponująco (zwłaszcza ten porastający drzewa) i pomimo, że w ciągu roku pozostaje w cieniu pięknie kwitnących hortensji to zimą stanowi główny aspekt atrakcyjny i dekoracyjny.  Polecamy serdecznie. 

ODMIANA OPIS

Bluszcz-pospolity

                             Zimozielone pnącze o silnym wzroście (1m rocznie). Liście skórzaste , ciemnozielone. Najbardziej lubi miejsca zacienione. Idealny materiał roślinny do porastania mało atrakcyjnych ,zacienionych miejsc, pni i koron drzew, odstraszających ścian budynków oraz ogrodzeń. Bardzo dobrze dopasuje się do miejsc i ogrodów tworzonych w stylistyce angielskiej. Wówczas spełni rolę ekspansywnego pnącza porastającego korony drzew.  Wielkość dorastania: 30m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Bluszcz