Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Klon palmowy

Klon palmowy - Szkółka roślin Stecz

KLON PALMOWY

Klon palmowy (łac. Acer palmatum) to roślina z rodziny mydleńcowatych. Naturalne środowisko tej rośliny i geneza  związane są z rejonem Japonii i Korei Południowej. Ta roślina obok sosny i azalii stanowi sine qua non  stylu japońskiego.  Delikatne, drobne i różnobarwne (zielone, czerwone, żółte) zestawiane są z masywnymi optycznie, ciężkimi elementami i roślinami co buduje atmosferę naturalności i asymetrii. W krajach dalekiego wschodu, skąd ich geneza się wywodzi rosną setki odmian  o różnych cechach wizualnych, które w tamtejszym klimacie rozwijają się optymalnie. Dorastają do dużo większych gabarytów i tempo wzrostu ma większą akcelerację. W Polsce już tak szybko i swobodnie nie rozrastają się te odmiany i nie wszystkie znalazły powszechną użyteczność (jedynie w arboretach). Piękne klony palmowe znajdują się w będącym przykładem reprezentatywnym  japońskiej sztuki kształtowania ogrodów Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu.  Strefa zachodnia Polski stanowi ponadto bardziej przystępny klimat dla funkcjonowania wielu wrażliwszych odmian klonu.

Ciekawa roślina dla każdego pasjonata japońskiej sztuki ogrodowej i miłośnika piękna roślinnego.  Idealny element barwny do każdego rodzaju ogrodu, który posłuży jako soliter, dominujący akcent kompozycyjny, składnik klombów i zorganizowanych układów wielogatunkowych czy roślina pojemnikowa lub bonsai. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się w ogrodach skalnych i otoczeniu kamieni. 

Odmiana Opis

Klon palmowy „Atropurpureum

Odmiana o ciemnoczerwonych, powcinanych  liściach. Lubi gleby kwaśne. Optymalnie rośnie w warunkach półcienistych i słonecznych.  Nie jest w pełni mrozoodporny (zwłaszcza młode egzemplarze) i nie toleruje długotrwałych suszy. Idealna roślina soliterowa, jako część układanki większej kompozycji (zwłaszcza w zestawieniu z bardziej masywnymi optycznie liśćmi, jak u Host, do ogrodów japońskich itd. Wielkość dorastania: 2-3 m.

Klon palmowy „Dissectum

Odmiana klonu palmowego o malowniczym, przewieszającym pokroju. Liście postrzępione, głęboko powcinane, w zielonej tonacji barwnej. Jesienią zmieniają barwę na żółto pomarańczową. Polecany do nasadzeń wielogatunkowych oraz zachowanych w stylistyce japońskiej.  Wielkość dorastania : 1,5 m.

Klon palmowy „Dissectum Garnet

Klon o malowniczej koronie.  Liście powcinane, brązowoczerwone.  Odmiana wrażliwa na mrozy, dlatego wymaga miejsc osłoniętych od wiatru i zabezpieczania na zimę. Idealna roślina soliterowa, jako część układanki większej kompozycji (zwłaszcza w zestawieniu z bardziej masywnymi optycznie liśćmi, jak u Host), do ogrodów japońskich itd. Wielkość dorastania : 1,5 m.