Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Klon palmowy

Klon palmowy - Szkółka roślin Stecz

KLON PALMOWY

Klon palmowy (łac. Acer palmatum) to roślina z rodziny mydleńcowatych. Naturalne środowisko tej rośliny i geneza  związane są z rejonem Japonii i Korei Południowej. Ta roślina obok sosny i azalii stanowi sine qua non  stylu japońskiego.  Delikatne, drobne i różnobarwne (zielone, czerwone, żółte) zestawiane są z masywnymi optycznie, ciężkimi elementami i roślinami co buduje atmosferę naturalności i asymetrii. W krajach dalekiego wschodu, skąd ich geneza się wywodzi rosną setki odmian  o różnych cechach wizualnych, które w tamtejszym klimacie rozwijają się optymalnie. Dorastają do dużo większych gabarytów i tempo wzrostu ma większą akcelerację. W Polsce już tak szybko i swobodnie nie rozrastają się te odmiany i nie wszystkie znalazły powszechną użyteczność (jedynie w arboretach). Piękne klony palmowe znajdują się w będącym przykładem reprezentatywnym  japońskiej sztuki kształtowania ogrodów Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu.  Strefa zachodnia Polski stanowi ponadto bardziej przystępny klimat dla funkcjonowania wielu wrażliwszych odmian klonu.

Ciekawa roślina dla każdego pasjonata japońskiej sztuki ogrodowej i miłośnika piękna roślinnego.  Idealny element barwny do każdego rodzaju ogrodu, który posłuży jako soliter, dominujący akcent kompozycyjny, składnik klombów i zorganizowanych układów wielogatunkowych czy roślina pojemnikowa lub bonsai. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się w ogrodach skalnych i otoczeniu kamieni. 

Odmiana Opis

Klon palmowy „Atropurpureum

Odmiana o ciemnoczerwonych, powcinanych  liściach. Lubi gleby kwaśne. Optymalnie rośnie w warunkach półcienistych i słonecznych.  Nie jest w pełni mrozoodporny (zwłaszcza młode egzemplarze) i nie toleruje długotrwałych suszy. Idealna roślina soliterowa, jako część układanki większej kompozycji (zwłaszcza w zestawieniu z bardziej masywnymi optycznie liśćmi, jak u Host, do ogrodów japońskich itd. Wielkość dorastania: 2-3 m.

Klon palmowy „Dissectum

Odmiana klonu palmowego o malowniczym, przewieszającym pokroju. Liście postrzępione, głęboko powcinane, w zielonej tonacji barwnej. Jesienią zmieniają barwę na żółto pomarańczową. Polecany do nasadzeń wielogatunkowych oraz zachowanych w stylistyce japońskiej.  Wielkość dorastania : 1,5 m.

Klon palmowy „Dissectum Garnet

Klon o malowniczej koronie.  Liście powcinane, brązowoczerwone.  Odmiana wrażliwa na mrozy, dlatego wymaga miejsc osłoniętych od wiatru i zabezpieczania na zimę. Idealna roślina soliterowa, jako część układanki większej kompozycji (zwłaszcza w zestawieniu z bardziej masywnymi optycznie liśćmi, jak u Host), do ogrodów japońskich itd. Wielkość dorastania : 1,5 m.

Klon palmowy „Emerald Lace

Zielona odmiana klonu palmowego. Emerald lace ma zielone, powcinane, charakterystyczne dla tego gatunku liście. Jesienią przebarwiają się pięknie na pomarańczowo – czerwono. Osiąga po 10 latach ok 3m wysokości. Pokrój jest zwarty, a niektóre pędy lekko się uginają . To nadaje klonowi bardziej malowniczego wyglądu. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Ta druga opcja ma w ostatnich latach uzasadnienie, gdyż ostre wiosenne słońce często przypala ich młode liście.  Wpływa to oczywiście na atrakcyjność i kondycję samej rośliny. Preferuje gleby lekko kwaśne i na odpowiednim poziomie wilgotności. Przepuszczalne, klony nie lubią stałych podmoknięć. Wielkość dorastania :  3m.

Klon palmowy „Katsura

Odmiana podobna do Orange Dream. Liście wiosna przyjmują barwę pomarańczową, a w trakcie sezonu zmieniają się na złocistożółtą, po czym jesienią znów stają się pomarańczowożółte. Liście mają charakterystyczny dla tego gatunku, powcinany kształt. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcień. Lubi przepuszczalna i o stałej, umiarkowanej wilgotności gleby. Klony palmowe nie lubią przesuszania i przelewania. Tu należy zachować balans. Pięknie się sprawdzi sadzony jako soliter lub składnik złożonych kompozycji. Dostarcza tu bardzo egzotycznej  aparycji. Wyjątkowo dobrze wygląda sadzony w pojemnikach. W takiej formie na pewno przyozdobi tarasy, balkony czy wejścia do budynków. Wielkość dorastania :  3m.

Klon palmowy „Orange Dream

Orange Dream to klon, który wprowadza do ogrodu  nie tylko egzotyczną fizjonomie, delikatność, ale także ciekawą kolorystykę liści. Są one bowiem żółtozielone z pomarańczowym obrzeżem. Zazwyczaj klony o takim zabarwieniu liści są bardziej wrażliwe na poparzenia słoneczne spowodowane wiosennym ostrym słońcem, więc lepiej je sadzić w lekko ocienionych miejscach. Na pewno wzbogaci kolekcję ogrodu o atrakcyjny, dalekowschodni zarys kompozycji. Polecana do małych i dużych ogrodów. Dobrze wygląda także sadzona w donicach . Wielkość dorastania :  3m.

Klon palmowy „Phoenix

Odmiana wielobarwna. Zaskakuje kolorystyką w trakcie sezonu. Oczywiście jak u wszystkich klonów palmowych ta cecha dotyczy liści. Liście młode są czerwone, latem zielenieją, ale pojawiające się w tym okresie młode przyrosty są także o czerwonej barwie liści. Daje to ciekawy dwubarwny efekt. Jesienią natomiast zmieniają się w jeszcze bardziej widowiskową kreację. Są wtedy żółto – pomarańczowo – czerwone. Rozświetlają ta feerią barw zakątek w którym się znajdą. Podobnie jak inne klony preferuje stanowiska słoneczne, półcieniste oraz  umiarkowanie wilgotna i przepuszczalną glebę.    Wielkość dorastania :  3m.

Klon palmowy „Seiryu”

Kolejna zielona odmiana klonu palmowego. Mimo tak z pozoru pospolitego w ogrodzie koloru, jest odmianą, która bez wątpienia natychmiast zwraca uwagę obserwatorów. Zasługa tego są egzotycznych kształtów liście, które są poszarpane i delikatne. Pięknie powiewają na wietrze i nadają lekkości roślinie. Są one wczesną wiosna limonkowe z czerwonymi obrzeżami, z czasem tonacja staje się zieleńsza. Jesienią natomiast nabiera bardziej ekspresyjnego oblicza i rozświetla ogród żółto – pomarańczowo – czerwonymi barwami.  Pokrój Seiryu jest zaokrąglony, osiąga ok 2m wysokości i podobną szerokość. Jest to dość zwarta i gęsta odmiana. Może róść w słońcu, półcieniu i na umiarkowanie wilgotnym podłożu. Wielkość dorastania :  3m.

Klon palmowy sklep