Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Aktinidia-Kiwi

Aktinidia-Kiwi - Szkółka roślin Stecz

AKTINIDIA-Kiwi

Aktinidia-Kiwi  (łac. Actinidia) to roślina należąca taksonomicznie do rodziny roślin aktinidiowatych. Są to mimo wszystko mało znane rośliny ze względu na samą morfologie. Znane są za to ich owoce, pod nazwą kiwi, które spotkać możemy niemal w każdym sklepie. Najbardziej znane są owoce aktinidii chińskiej i aktinidii smakowitej.

Morfologicznie są to pnącza o zielonych liściach. Liście nie są zimozielone i opadają przed zimą. Kwitną zazwyczaj na biało i są w większości przykładem dioecji. Jest to zjawisko występowania kwiatów męskich i żeńskich na różnych osobnikach tego samego gatunku, które tworzą w ten sposób egzemplarze tylko męskie i tylko żeńskie. Konwencjonalnie więc większość odmian wymaga dla właściwego zawiązywania owoców, obecności zlokalizowanych obok niej odmiany zapylającej. Efektem są owoce, nazywane jagodami, z mięsistym i soczystym miąższem, w którym znajdują się liczne nasiona. Te bardzo popularne owoce zawierają liczne witaminy (A,C, D, E, K) oraz żelazo i wapń.

Rośliny te polecane są do zastosowania w amatorskiej uprawie. Wzbogacą nasze nasadzenia o ciekawe pnącze oraz smaczne i odżywcze owoce. Świetnie się spiszą sadzone przy powierzchniach pionowych w celu zamaskowania mało atrakcyjnych miejsc w ogrodzie, przy ogrodzeniach oraz różnego rodzaju konstrukcjach i drzewach. Polecamy serdecznie.


ODMIANA OPIS

Aktinidia-Kiwi – Geneva

Kultywar aktinidii o mrozoodpornym charakterze. Bardzo plenna odmiana, która odznacza się smacznymi owocami o miodowym posmaku.  Barwa owoców zielona i czerwona, miąższ soczysty i smaczny. Jest to jedna z bardziej wartościowych odmian i mniej wymagających. Odpowiedni materiał roślinny do nasadzeń w uprawie amatorskiej. Dla właściwego owocowania wymaga posadzenia w pobliżu egzemplarzu męskiego, gdyż sama jest formą męską. Jest to roślina dwupienna, tzn że dwa rodzaje kwiatów znajdują się różnych osobnikach tego samego gatunku, tworząc tylko egzemplarze męskie i tylko egzemplarze żeńskie.  Okres owocowania: od połowy września do połowy października.  Zapylacz: egzemplarz męski.

Aktinidia-Kiwi

Hardy Red

Pnącze o intensywnym wzroście, które potrafi dorastać do 8m. Owoce czerwone, mniejsze niż klasyczne kiwi, ale bardzo soczyste, smaczne i słodkie. Można je spożywać w całości ze skórką. Ta Amerykańska odmiana cechuje się dużą plennością owoców oraz wchodzi w okres owocowania ok. 4 roku. Kwitnie w czerwcu na biało. Idealna do uprawy w amatorskich nasadzeniach. Jest mrozoodporna, ale w bardzo mroźne zimy może marznąć. Z tego tytułu warto zapewnić roślinie osłonięte od mroźnego wiatru stanowisko i nasłoneczniona ekspozycję. Wówczas owoce gromadzą więcej cukrów.    Okres owocowania: połowa września. Zapylacz: egzemplarz męski.

Aktinidia-Kiwi

Issai

Odmiana samopylna, stanowiąca silnie rosnące pnącze. Kwitnie w okresie czerwiec, czego wyrazem są białe kwiaty. Bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania, gdyż już w 2-3 roku od posadzenia. Finalnym efektem są zielone, mniejsze od klasycznego kiwi, owoce. Bardzo smaczne i słodkie, z lekkim aromatem. Idealne pnącze do zastosowań amatorskich. Wymaga świeżych gleb o żyznym charakterze oraz osłoniętych stanowisk. Okres owocowania: październik.  Zapylacz: samopylna.