Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Kwitnące

ROŚLINY  KWITNĄCE

Być może kategoria „kwitnące” nie do końca jest odpowiednia pod względem nazwy czy zaliczonych do niej roślin. Jest ona jednak wynikiem początkowego podziału jaki został utworzony w pierwotnej wersji naszej witryny internetowej. Dla wielu zapewne jest to niewłaściwa metoda klasyfikacji. Z tego tytułu potraktujmy ją swobodnie i jako specyficzną dla tej strony.

Rośliny, które znajdują się w tej swoistej kategorii są znane i cenione powszechnie głównie ze względu na kwiaty.  To właśnie ta cecha morfologiczna stanowi główny czynnik motywujący do nabycia tych roślin i zaimplementowania w przestrzeni kształtowanej za pomocą roślinności. Kwiat to organ roślin nasiennych służący do rozmnażania. Wiele roślin jest jednak głównie ocenianych nie ze względu na zdolności rozmnażania, sposób, czy są jedno czy dwupienne, czy są obupłciowe czy jednopłciowe itd, a przez dekoracyjny wygląd kwiatu. Estetyka tego organu  wzbudza pożądanie. Często się zdarza, że sam w sobie kwiat niekoniecznie jest atrakcyjny, ale jego kompilacja z innymi i stworzenie w ten sposób kwiatostanu dostarcza niesamowitych wrażeń estetycznych.

Dyferencja pomiędzy poszczególnymi kwiatami będącymi tworem wymienionych tu roślin i ich kultywarów cechuje się znaczącą dywergencją. Wynikać ona może z tak heterogenicznych parametrów jak wielkość, stopień pełności, wydzielanie woni, wartość hedoniczna tejże woni, sposób pojawiania się na roślinie, złożoność i kształt, rozmiar całego kwiatostanu, termin kwitnienia czy oczywiście tonacja barwna. Myślę że zapewne jest jeszcze więcej cech różnicujących których nie wymieniłem, ale  to każdy spostrzeże oceniając poszczególne rośliny samodzielnie w oparciu o opisy. Różnorodność dostępnych tu roślin z pewnością pozwoli na wybór pozycji odpowiadającej indywidualnym potrzebą i upodobaniom każdej osoby. Dodatkowym atrybutem każdej z tych roślin są sam pokrój, barwa i kształt liści, wymagania uprawne itd. Tych wiele czynników składa się na całościową atrakcyjność. 

 azaliaAZALIA

BudlejaBUDLEJA

 

 ForsycjaFORSYCJA

lime4 HORTENSJA

 janowiecJANOWIEC

 jasminowiecJAŚMINOWIEC

 kalinaKALINA

 karaganaKARAGANA

 KETMIA

 lawendaLAWENDA

 lilakg1LILAK

 MagnoliaMAGNOLIA

 migdałekMIGDAŁEK

 paulowniaPAULOWNIA

 pecherznicaPĘCHERZNICA

 pierisPIERIS

 pieciornikzoltyPIĘCIORNIK

 pieknotkaPIĘKNOTKA

  pigwowieckPIGWOWIEC

 rozabig1RÓŻA

 RóżaneczniRÓŻANECZNIK

 sliwawisniowaŚLIWA WIŚNIOWA

 sniegowiecŚNIEGOWIEC

 SzczodrzeniecSZCZODRZENIEC

 TAWUŁA

 WEIGELA

 zlotlinZŁOTLIN

 zlotokapZŁOTOKAP