Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Budleja

Budleja - Szkółka roślin Stecz

 

Budleja

Budleja (łac. Buddleja) to roślina zakwalifikowana taksonomicznie do rodziny loganiowatych. Ten pochodzący z Chin i Japonii krzew nazywany jest także motylim krzewem lub omżynem. Rośliny tego gatunku w istocie przyciągają ogromne rzesze motyli w okresie kwitnięcia, który trwa względnie długo – od czerwca do października. W Polskich warunkach wprowadzono wiele kultywarów tej rośliny, które różnią się od siebie wielkością wzrostu, wymiarami liści oraz przede wszystkim barwą kwiatostanów. Istnieją odmiany o kwiatach ciemnofioletowych, fioletowych, czerwonych, różowych, żółtych , białych itd.  Mnogość odmian dostępnych na rynku pozwala tworzyć piękne aranżacje barwne, które przyozdobią każdą przestrzeń. Modne jest sadzenie roślin w masywach na określonej przestrzeni lub kilku odmian (2-4) o różnej barwie kwiatostanów  w jednym miejscu (np. tym samym dołku) co sprawia wrażenie tworzenia jednego egzemplarza.  Jako ,ze roślina ta rośnie silnie, warto ją kształtować cięciem , dzięki czemu jej zagęszczenie wzrasta, a sam pokrój jest bardziej atrakcyjny wizualnie.

BUDLEJA DAWIDA

ODMIANA OPIS

Budleja dawida – Nanho Blue

Gęsty krzew o szarozielonych liściach oraz pięknych kwiatach zebranych w dwudziesto-centymetrowe, liczne kwiatostany. Kwitnie w okresie czerwiec-wrzesień. Odmiana mrozoodporna. Wielkość dorastania: forma pienna , wysokość zależy od szczepienia.

Budleja dawida –  African Queen

 Szybko rosnący krzew o pięknych, ciemnofioletowych, zebranych w wiechy kwiatach. Kwiaty ukazują się w lipcu i kwitną do września. Polecana odmiana do różnych kompozycji ogrodowych. Odpowiednia zarówno do zastosowania w kształtowaniu przestrzeni w strukturach miejskich jak również w otoczeniu indywidualnej zabudowy.   Wielkość dorastania: 2,5m.

Budleja dawida – Pink delight

Gęsty krzew o szarozielonych liściach oraz pięknych srebrzystoróżowych kwiatach zebranych w kwiatostany o długości do 40 centymetrów. Zestawiając z innymi osobnikami tego gatunku  tworzy wspaniałą barwną ekspozycję. Dobra odmiana do nasadzeń pojedynczych jak i grupowych.    Wielkość dorastania: 3m.

Budleja dawida – Profusion white

Krzew o białych kwiatach zebranych w kwiatostany o długości od 30 do 50 cm . Kwitnie od czerwca do października. Zestawiając z innymi odmianami tworzy wspaniałą barwną ekspozycję. Świetnie toleruje cięcie, dzięki czemu możemy utrzymywać ja w odpowiedniej subiektywnej wielkości. Dodatkowo regularne cięcie sprzyja zagęszczaniu oraz wzmacnianiu rośliny co nadaje jej bardziej atrakcyjnego wizerunku.   Wielkość dorastania: 3m.

Budleja dawida – Sungold

Krzew o złocistożółtych kwiatach zebranych w kwiatostany o długości od 30 do 50 cm . Kwitnie od czerwca do października. Wielkość dorastania: 1,5 m.

Budleja dawida – Royal red

Krzew o purpurowych z pomarańczowym oczkiem kwiatach zebranych w kwiatostany o długości od 30 do 50 cm .Pora kwitnienia: czerwiec – październik. Wielkość dorastania: 2m.

ODMIANY O KARŁOWYM WZROŚCIE

ODMIANA OPIS

Budleja – Butterfly Candy Little Purple

Kolejna w tym zestawieniu odmiana o karłowym wzroście. Nie różni się niczym poza pięknymi, tym razem w fioletowej barwie, kwiatami. Jak każda przyciąga rzesze motyli i owadów. Kwitnie od lipca do października. Wielkość dorastania: 65 cm.

Budleja – Free Petite Tutti Frutti

Odmiana charakteryzująca się niższym w stosunku do klasycznych budlei dawida wzroście.  To z pewnością ucieszy osoby, które nie dysponują zbyt dużą przestrzenią w ogrodzie, a chciały by włączyć tę roślinę do swej aranżacji. Głównym walorem dekoracyjnym tej  rośliny są oczywiście kwiaty. Są one pojedyncze o barwie różowej. Zaczyna kwitnienie od czerwca i trwa do października. Preferuje stanowiska słoneczne oraz żyzną, wilgotną glebę.  Wielkość dorastania: 65 cm.

Budleja – Dreaming White

Odmiana o karłowym wzroście i krzaczastym pokroju. Jej pokrój jest rozłozysty i potrafi osiągnąć nawet 1 metr szerokości.  Kluczowym elementem zdobiącym, jak u większości budlei są kwiaty. Pojawiają się one na roślinie w okresie czerwiec-październik. W przypadku tej odmiany zabarwienie kwiatów jest śnieżnobiałe. Co na tle zielonych kwiatów prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Idealna do nasadzeń grupowych jak i jako roślina obwódkowa, czy soliter.    Wielkość dorastania: 75cm.

Budleja – Prince Charming

Odmiana trochę wyższa niż pozostałe odmiany karłowe. To co ją wyróżnia to przede wszystkim, rzadko spotykane zabarwienie kwiatów. Są one jasnoczerwone. Oczywiście na etykietach i zdjęciach w internecie znajdziemy odmiany o takim zabarwieniu liści, ale to tylko efekt zmiany nasycenia lub kontrastu , stosowane przez grafików. W rzeczywistości ta barwa odbiega od tej prezentowanej w grafikach. W przypadku odmiany  Prince Charming kolorystyka wynikająca z opisów i grafik, pokrywa się z rzeczywistością. Jest to cenna kolorystycznie odmiana.  Wielkość dorastania: 100cm.

Budleja