Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Kocimiętka

Kocimiętka - Szkółka roślin Stecz

KOCIMIĘTKA

Kocimiętka (łac. Nepeta) to roślina zaliczana przez taksonomów do rodziny jasnotowatych. Rośnie głównie w strefie klimatu umiarkowanego i ten klimat jest jej rodzimym.

Profil tej rośliny można opisać jako rozrośnięte byliny o zielonych liściach.  Główna atrakcję stanowią kwiaty, które zależnie od wskazania odmiany / kultywaru mogą się odróżniać  barwnie. Niektóre odmiany cechują się białymi, inne fioletowymi, a jeszcze inne niebieskimi lub różowymi kwiatami.

Główną funkcją pod kątem której rozpatruję rośliny znajdujące się w tej części naszego asortymentu, a więc „Rośliny ozdobne, jest ich atrakcyjność i dekoracyjność wizualna. Trudno jednak pomijać fakty o utylitarności alternatywnej wielu z nich.  Wszakże wiele z tych roślin jest właśnie w takim celu uprawiana. Pod powierzchownym blichtrem wielu z roślin kryje się ogromna wartość użytkowa i konsumpcyjna.  Przykładem najlepszym jest kocimiętka.

Oprócz ozdobnego charakteru, stanowi także ważną roślinę miododajną. Są także wykorzystywane w medycynie alternatywnej, niekonwencjonalnej, a więc tej której metody nie do końca są uznane za skuteczne, a zwłaszcza skuteczniejsze niż farmakoterapia. Oczywiście nie licząc metod, których skuteczność udowodniono naukowymi badaniami. Kocimiętka znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie. Myślę, że warto wspomnieć także o funkcji odstraszającej, tudzież ochronnej jaką pełnią w stosunku do much domowych i niektórych innych owadów.  W zupełnie przeciwny sposób działa na ssaki domowe o znamiennej nazwie – koty. Zawierają bowiem w sobie związek organiczny zwany napetalakton,  który przyciąga naszych domowych pupili i niestety nie tylko tych naszych. Zaczynają one się tarzać w tej roślinie i miauczeć.  

Rośliny te świetnie wpiszą się w krajobraz zarówno prywatnego ogrodu jak również miejskiej, publicznej struktury nasadzeń. Polecany materiał roślinny  do nasadzeń grupowych, tworząc barwne plamy oraz pojedynczych. Odpowiednia roślina do zastosowań donicowych. 

 

ODMIANA OPIS

Kocimiętka – Walker’s low

 Długo kwitnąca odmiana o lawendowych kwiatach. Kwiaty goszczą na roślinie od maja do września. Kwiaty o barwie niebieskie, zebrane w kłosy. Liście atrakcyjne o zabarwieniu srebrzystoszarym, małe z ząbkami. Świetnie się spisuje na każdym rodzaju gleby. Jest mało wybredna i dobrze rośnie także na tych ubogich w wilgoć i składniki pokarmowe podłożach. Stanowi to zaletę dla nasadzeń na terenach z jałowym podłożem. Wniosek z tego, iż dobrze się spisze w warunkach miejskich.  Preferuje raczej miejsca słoneczne. Najlepiej wygląda sadzona w homogenicznych grupach tworząc barwne, kwitnące plamy. Ze względu na zawartość  związku organicznego nepetalaktonu, może przyciągać koty. Z tego tytułu często jest wygnieciona przez tarzające się w niej pupile.     Wielkość dorastania:0,5m