Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Złotokap

Złotokap - Szkółka roślin Stecz

ZŁOTOKAP

 Złotokap (łac. Laburnum) jest rośliną zaliczana pod względem taksonomicznym do rodziny bobowatych.  Gatunkiem podstawowym jest Złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides). Środowiskiem naturalnym , gdzie stanowi rodzimą roślinę jest południowo – wschodnia Europa.

Pod względem budowy, możemy zaprezentować wizerunek tej rośliny jako drzewko o wzniesionym pokroju i zielonych, trójlistnych liściach. Podstawowym atrybutem, który stanowi główny motyw i podnosi do maksimum pożądanie stanowią kwiaty. Są one złotożółte. Rozpatrując je pojedynczo , jako samodzielny element możemy dojść do wniosku ,iż nie są nazbyt atrakcyjne i intrygujące. Dopiero jako element składowy kompilacji ich w jeden gronowy kwiatostan zaczynają wywoływać ekscytację i dostarczają silnych wrażeń estetycznych. Dodatkowym elementem budowy, który jednak nie ma znaczącego wpływu na ocenę atrakcyjności są owoce. Długie, wąskie strąki. Zawierają trującą cytyzynę. 

Roślina ta ma szczególne znaczenie dekoracyjne. Pięknie się prezentuje w ogrodzie jako dominujący akcent, dominanta. Możliwość formowania i regulacji wysokości i objętości korony, pozwalają na adaptację tej rośliny do każdego ogrodu. Jej zastosowanie w takim charakterze wzbogaci naszą kompozycje nie tylko o akcent o wyrazistym architektonicznym pokroju i walorach ozdobnych, dostarczanych przez wysokiej jakości estetycznej kwiatostany. Dodatkowo wzbogacony w dolnej partii  o rośliny cieniolubne typu: żurawka, hosta, jarzmianka, bukszpan, cis, mahonia, wietlica, kostrzewa itd. stworzy z pewnością finezyjne widowisko. Ta niebanalna roślina dobrze wpasuje się także jako ciche tło dla innych roślin, które w momencie kwitnienia przyćmi wszystkich towarzyszy i zbierze cały splendor. Małe wymagania siedliskowe, odporność na suszę i tolerancja zanieczyszczeń, czynią z tej rośliny uniwersalny materiał nasadzeniowy.

ODMIANA OPIS

Złotokap

Drzewo dorastające do 4m, liście mocno zielone, kontrastujące ze złoto-żółtymi kwiatami. Kwitnie w okresie maj-czerwiec. Nie wymagający jeśli chodzi o glebę.

Złotokap Waterera – Vossii

Drzewo dorastające do 5m, liście mocno zielone, kontrastujące ze złoto-żółtymi kwiatami zebranymi w długie kwiatostany proste w formie  grona. Kwitnie w okresie maj-czerwiec. Nie wymagający jeśli chodzi o glebę. Idealną gleba jest gleba alkaliczna. Odmiana szczepiona, bardzo wcześnie wchodzi w okres kwitnienia. Nawet w drugim roku!!! Można ja zastosować w różnych nasadzeniach i rolach w układanej kompozycji. Wielkość dorastania: 4-5m.