Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Ostrokrzew

Ostrokrzew - szkółka roślin Stecz

OSTROKRZEW

Ostrokrzew (łac. Ilex) jest rośliną należąca taksonomicznie do rodziny ostrokrzewowatych. W Europie najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium). Morfologicznie stanowi krzew o zielonych, skórzastych, błyszczących  i kolczastych na obrysie liściach. Wytwarza kuliste czerwone owoce które zdobią roślinę niemal  całą zimę i pozostają na niej nierzadko do wiosny.

Jej użyteczność ma wielofunkcyjny charakter.  Ostrokrzew wykorzystywany jest jako roślina lecznicza (stosowana w ziołolecznictwie  i medycynie ludowej –  liście zawierają garbniki a napar z liści służy leczeniu kataru), pokarm dla zwierząt (liście są źródłem pokarmu zimą dla jeleni) , źródło drewna (  inkrustacja i bardziej precyzyjne prace rzeźbiarskie, tworzenie ornamentów) oraz oczywiście jako roślina ozdobna.  Stanowi także materiał do dekoracji stroików i ozdób Bożonarodzeniowych.  

Ta atrakcyjna roślina znajduje zastosowanie w niemal wszystkich typach nasadzeń dekoracyjnych.   Jako soliter, składnik wielogatunkowych układów czy nawet roślina  żywopłotowa.  Na przestrzeni lat powstało wiele kultywarów tego gatunku , które różnią się głównie wielkością dorastania oraz  barwą ulistnienia. Są odmiany o białych czy żółtych obrzeżach liściowych.  To bardzo istotne cechy, które wpływają na sposób wykorzystania i umiejscowienia rośliny w tworzonym układzie. Myślę ,że jest to pozycja którą warto uwzględnić jako składnik naszego planu nasadzeń, czy jest on formalny czy nieformalny. Może róść w cieniu co stanowi ważny atut dla komponowania nasadzeń w miejscach cienistych i półcienistych. Dobrym towarzystwem w takim nasadzeniu będą jarzmianki, hosty, żurawki, golteria , brunnera,   pysznogłówka czy  cisy.

ODMIANA OPIS

Ilex – Blue Angel

Krzew o ciemnozielonych, błyszczących z kolczastymi brzegami liściach. Owoce czerwone , pozostające często na roślinie aż do wiosny. Bardzo atrakcyjna wizualnie forma ostrokrzewu. Z pewnością wpasuje się do naszego ogrodu i wzbogaci go swym niebanalnym wyglądem w trakcie sezonu wegetacyjnego jak i porze zimowej. Regularnie cięty zagęszcza się i przyjmuje ładniejszą formę.  Wielkość dorastania: 1.5 m

Ilex Crenata – Fastigiata

Krzew o ciemnozielonych liściach i wąskim pokroju. Zbliżony fizjonomią do bukszpanu i trudny do odróżnienia. Ciekawa pozycja na formowane żywopłoty, pojedyncze solitery czy tło kompozycyjne bardziej atrakcyjnych sezonowo kwitnących roślin.  Wielkość dorastania: 1.5 m wysokość i 1 m szerokość