Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Hakonechloa

Hakonechloa - Szkółka roślin Stecz

 

HAKONECHLOA

Hakonechloa (Hakonechloa) taksonomicznie zaliczana jest do rodziny wiechlinowatych.  Jest trawą kępiastą pochodzącą z regionów Azji Wschodniej. Szczególnie popularna i niemal konwencjonalna w Japonii, gdzie stanowi roślinę endemiczną. Nazywana jest Japońską leśną trawą. W Polsce powoli zdobywa popularność i coraz częściej można ją odnaleźć w przydomowych nasadzeniach. Jest kenofitem introdukowanym w naszych warunkach.

 

Morfologicznie jest kępiasta trawką o pięknie rozłożonych liściach , które przyjmują kaskadową formę i zaokrąglony fontannowy kształt. Liście są wąskie i zakrawają podobieństwem do liści charakterystycznych dla bambusów. Wspaniale szeleszczą podczas wietrznej pogody. Preferuje stanowiska cieniste i żyzne gleby, gdyż na słońcu często ostre promienie ją mogą przypalać. Z drugiej jednak strony odmiany o żółtym zabarwieniu listowia zatracają w cieniu swą intensywna i wyrazistą  kolorystykę , staja się bardziej zielone. Dlatego najlepszymi są miejsca gdzie docierają promienie słoneczne przez pewną część dnia (np. ekspozycje wschodnie) lub półcienie gdzie promienie słoneczne nie są całkowicie hamowane , a tylko rozpraszane. Dodatkowo w połowie lata pojawiają się  fioletowe kwiaty, które pozostają przez krótki czas na roślinie. Nie maja one jednak większego znaczenia dekoracyjnego.

  Świetnie się wkomponuje w każdą kompozycję i wzbogaci ja o wartościowy, ożywczy element barwny. Rozjaśni miejsca zlokalizowane w półcieniu. Nie jest ekspansywna , więc  możemy być spokojni, że nie zagłuszy, mniejszych roślin sąsiadujących.  Oczywiście pod warunkiem zachowania stosownej dylatacji między sadzonymi egzemplarzami, gdyż należy pamiętać, że zależnie od kultywaru, potrafi osiągnąć 40-50 cm szerokości. Jest wartym uwagi materiałem do wykorzystania w nasadzeniach w sferze publicznej jak i prywatnej. W ogrodzie wkomponuje się w roli składnika wielogatunkowego nasadzenia, jako pojedyncza lub grupowa roślina tworząca barwne plamy. Idealna na obwódki oraz do donic.

ODMIANA OPIS

Hakonechloa – All Gold

Piękna trawa o kępiastym pokroju i złocistożółtych  liściach. Liście wąskie, lancetowate o kolorystyce złotożółtej, w cieniu zmieniają barwę na zieleńszą. Układają się one w sposób kaskadowy. Te pięknie wyglądające kępki traw nie maja charakteru ekspansywnego, więc   możemy je z powodzeniem sadzić w zorganizowanych kompozycjach, bez obawy, że zagłuszą inne sąsiadujące z nimi rośliny. Trawa ta jest idealnym materiałem roślinnym do kreowania różnego typu obwódek ogrodowych oraz jako roślina donicowa. W tej ostatniej funkcji świetnie się spisze na tarasach, balkonach,parkingach czy ścieżkach lub wejściu do domu  gdzie symetrycznie rozstawione dekoracyjne donice po obu stronach osi wprowadzają charakter porządku i uatrakcyjniają układ kompozycyjny. Rozświetli nawet najbardziej ponury zakątek ogrodu, a odpowiednio wykorzystana wprowadzi fantazyjny i niekonwencjonalny pierwiastek.  Wielkość dorastania: 30-40cm

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Źródła internetowe:

Hakonechloa, https://en.wikipedia.org/wiki/Hakonechloa

 

Hakonechloa All Gold