Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Migdałek

migdalek

MIGDAŁEK

Migdałek trójklapowy, Migdałowiec trójklapowy (łac. Prunus triloba) to roślina zaliczana taksonomicznie do rodziny różowatych. Geneza tej rośliny sięga Chin i Korei. W Polsce introdukowana jako roślina ozdobna i ciesząca się ogromną popularnością.

Morfologicznie stanowi krzew dorastający do 2,5 – 3m . Obecnie bardziej od naturalnej, krzewiastej formy są formy szczepione, pienne które prezentują się dużo bardziej efektownie ze względu na pokrój. Drugi człon nazwy wywodzi się od liści , które są zielone i trójklapowe.  Pojawiają się na roślinie dopiero po przekwitnięciu kwiatów. Główną atrakcją  i przymiotem tej rośliny są kwiaty. Pojawiają się one obficie na przełomie kwietnia i maja. Tworzą niesamowite widowisko, które dostarcza pozytywnych wrażeń estetycznych. Kwiaty są w różowej tonacji barwnej i osiągają średnice 3-4cm.  

Roślina ta bardzo estetycznym i dekoracyjnym materiałem nasadzeniowym. Nie ma szczególnych wymagań glebowych , dzięki czemu często wykorzystywany jest w nasadzeniach przestrzeni publicznej. Bardzo ładnie się prezentuje zlokalizowany w parkach, skwerach, zieleni osiedlowej , jako roślina przydrożna, alejowa itd. podczas kwitnienia potrafi ożywić każdą przestrzeń  i   stwarza wrażenie jakoby nawet najbardziej obskurne i mało atrakcyjne miejsce było bardziej urokliwe i estetyczne. W przestrzeni prywatnych nasadzeń może odgrywać rolę dominującego akcentu kompozycji  porządkującego cały układ. Znajdzie także zastosowanie jako roślina żywopłotowa czy składnik wielogatunkowych kompozycji. Formy szczepione mogą być wykorzystane jako równoległe rzędy drzew alejowych.  Dobrze znosi cięcie , które wykonujemy po przekwitnięciu. Dzięki niemu możemy dowolnie kształtować koronę i regulować wielkość, czego efektem jest pięknie zagęszczona roślina o oczekiwanych przez nas kształcie i wielkości . Dobrze wygląda także jako roślina pojemnikowa i w takim stanie może być z powodzeniem wykorzystywana w otoczeniu hoteli, restauracji i innych budynków. 

Prunus triloba

ODMIANA OPIS

Migdałek

trójklapowy

Krzew w formie piennej o zielonych liściach oraz o kwiatach w kształcie małych ,różowych kwiatów róży ,które pojawiają się obwicie na przełomie kwietnia i maja. Małe wymagania glebowe pozwalają na jej stosowanie w różnego rodzaju nasadzeniach. W okresie kwitnienia podkreśla zdecydowanie swą wyrazistością tę część ogrodu w której ją zastosujemy. świetnie toleruje kształtowanie dzięki czemu możemy regulować jej wysokość bez obaw o uszkodzenie .   Wielkość dorastania: forma pienna , wysokość zależy od szczepienia.