Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Trzmielina

 Trzmielina - Szkółka roślin Stecz

TRZMIELINA

Trzmielina (łac. Euonymus) to roślina zaliczana taksonomicznie do rodziny dławiszowatych. W Polsce w stopniu naturalnym występuje głównie trzmielina europejska,zwyczajna (łac. Euonymus europaeus).  Najczęściej jednak w sprzedaży i nasadzeniach spotykane są kultywary odmiany Fortune’a (łac. Euonymus fortunei) , których geneza wywodzi się z Chin, Japonii, Korei. Ciekawostką jest nazwa , której źródłem jest nazwisko szkockiego botanika, który sprowadził tę roślinę z Chin i introdukował na miejscu – Robert Fortune.   Te mało wymagające roślinki, ale jakże łatwe w uprawie, stanowią obecnie cząstkę kompozycji większości ogrodów. Ich ozdobny wygląd, tolerancja na formowanie  i sposób rozwoju sprawiają , że można je zastosować niemal w każdym kontekście.  Mogą być wykorzystywane w charakterze materiału budulcowego małych żywopłotów, obwódek, topiarów, formy szczepione , które łatwo zaimplementować do każdej kompozycji wielogatunkowej jak i jako rośliny pojemnikowe wykorzystywane często w restauracjach, hotelach i innych budynkach gdzie motyw roślinny chcemy wprowadzić, a jedynym sposobem są donice, pojemniki.  Niektóre naturalnie (bez ingerowania człowieka w kształt rośliny) rozwijające się odmiany  są świetnym materiałem okrywowym i zadarniającym, który znajduje swe zastosowanie w nasadzeniach skarp, nasypów, brzegów, rowów itd. Serdecznie polecamy tę kolorową krzewinkę  do stosowania  w nasadzeniach prywatnych oraz zieleni publicznej. 

EUONYMUS

ODMIANA OPIS

Trzmielina Fortune’a – Emerald Gaiety

Niski krzew z zielonymi liśćmi o białych marginesach. Mało wymagająca uprawowo roślina o płożącym pokroju. Przy pionowych elementach możliwe jest jej wpełzanie na nie. Dodatkowym atutem jest możliwość bytowania na stanowiskach cienistych i półcienistych. Polecana do wszelkiego rodzaju nasadzeń.  Wielkość dorastania: 0.3m

Trzmielina Fortune’a – Emerald 'n’ Gold

Niski krzew z liśćmi zielonymi o żółtych marginesach. Ta ożywcza kolorystyka wnosi do kompozycji barwny element. Jest to mało wymagająca roślina o dekoracyjnym charakterze. Dobrze znosi cięcie dzięki temu możliwe jest uformowanie z niej obwódek i małych topiarów. Polecana do wszystkich typów nasadzeń – publicznych i prywatnych.  Wielkość dorastania: 0.4m, 0.7 m szerokości.

Trzmielina fortunea’a – Sunshine

Odmiana o żółtych liściach z zielonym środkiem. To zasadnicza wartość gdyż ten cytrynowożółty obszar liścia jest dominujący i przewyższa  procentowo zielony pierwiastek barwny. Dzięki temu dostarcza kompozycją w którym jest zastosowana istotnego pierwiastka barwnego . Wielkość dorastania: forma szczepiona.

Trzmielina Fortune’a – Sunspot

Niski, ścielący się po ziemi krzew . Liście o ciekawym zabarwieniu z żółtym paskiem w środku otoczonym lśniąco zielonym kolorem na zewnątrz. Nie wymaga nasłonecznionych miejsc. Wielkość dorastania: 0.3m.

Trzmielina – oskrzydlona

Niski krzew o zwartym i zaokrąglonym kształcie. Cechą charakterystyczną są pędy, które pokryte są czterema wąskimi listwami korkowymi co im nadaje niespotykanego wyglądu.  Wielkość dorastania: 1m wysokości.