Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Jabłoń ozdobna

Jabłoń ozdobna - Szkółka roślin Stecz

JABŁOŃ OZDOBNA

Jabłoń (łac. Malus) kojarzy się większości osób z owocem, płodem drzewa jabłoniowego, którego na co dzień spotykamy na sklepowych półkach i nabywamy w celach konsumpcyjnych. Są zapewne i tacy dla których stanowi symbol kulturowy, religijny  lub wyznacznik klasy i elegancji, a nade wszystko wygody codziennego użytkowania – produkty firmy Apple.  Jabłoń to także bardzo atrakcyjna wizualnie, a przez to dekoracyjna roślina ozdobna. Ta nieistniejąca w świadomości  wielu osób cecha, progresywnie zdobywa coraz większą popularność. Wiele osób dokonuje ostracyzmu tej rośliny w tworzeniu dekoracyjnej części ogrodu i nie docenia jej walorów wizualnych.  Przekonanie to zmienia się  jednak, gdy spostrzega ją na żywo. Wówczas przestaje być postrzegana jako wyłącznie  roślina o zielonych liściach,białych kwiatach i różnobarwnych, wielosmakowych (zależnie od odmiany) owocach.

Ozdobne formy jabłoni cechują się mniejszymi owocami w różnej barwie, barwą i jakością kwiatów, pokrojem, silą wzrostu, docelową wielkością dorastania czy barwą liści. Wszystkie te konotacje sprawiają, iż roślina ta ma możliwość wpasowania się do indywidualnego kanonu piękna.   Piękno tkwi w oczach podziwiającego, a ocena ma charakter indywidualny.  Rośliny z tej grupy znajdują zastosowanie zarówno w przydomowych zastosowaniach kompozycyjnych jak i w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej.   Przy odpowiednim formowaniu możliwe jest ich zastosowanie w małych ogrodach w kategorii soliteru, elementu dominującego czy żywopłotu.  Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby roślina ta rosła także w odpowiednim do jej wielkości pojemniku. Myślę ,że to godny uwagi materiał roślinny, który urozmaici każdy ogród swymi atrakcyjnymi owocami (np. Golden Hornet) , liśćmi i kwiatami (np. Ola, Royality)  czy pokrojem.

Jabłoń ozdobna – odmiany

ODMIANA OPIS

Jabłoń ozdobna – Golden Hornet

Liście jasno zielone a jesienią zmieniają barwę na czerwone. Jesienią także pojawiają się liczne żółte owoce.  Wielkość dorastania: 5m.

Jabłoń ozdobna – Lemone

Liście jasno zielone a jesienią zmieniają barwę na czerwone. Jesienią także pojawiają się liczne żółte owoce.  Wielkość dorastania: 5m.

Jabłoń ozdobna- Ola

Jabłoń o czerwonych liściach i różowych kwiatach pojawiających się w maju. Bardzo atrakcyjne kwiaty wywołują silne wrażenia estetyczne i podkreślą tę część ogrodu w której zlokalizowano roślinę. Owoce niewielkie – 3cm średnicy – czerwone, pozostają na roślinie aż do mrozów.    Wielkość dorastania: 5m.

Jabłoń ozdobna – Royalty

Drzewko niskie,rozgałęzione z rubinowo-czerwonymi błyszczącymi liśćmi. Kwiaty są ciemnoczerwone podobnie jak później owoce. Wielkość dorastania: 4-6m.