Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Świdośliwa

Świdośliwa - Szkółka roślin Stecz

ŚWIDOŚLIWA

Świdośliwa (łac. Amelanchier) jest rośliną zaliczaną przez taksonomów do rodziny roślin różowatych. Uprawiana w wielu krajach, w tym także w Polsce gdzie stanowi roślinę introdukowaną.

Morfologicznie jest to krzew lub duże drzewko o wysokości dorastania nawet 10m. Liście owalne, zielone. Na przełomie kwietnia i maja pojawiają się liczne kwiaty o barwie białej. Spowity białymi kwiatami krzew wygląda bajkowo i fantazyjnie, dostarcza wielu wrażeń estetycznych. Efektem finalnym są purpurowo-czerwone owoce, które pojawiają się w lipcu. Są one podobne do owocu  aronii, ale dużo słodsze. Idealnie nadają się na różnego rodzaju przetwory takie jak soki, dżemy, konfitury, dodatki do ciast, deserów oraz do bezpośredniego spożycia.

Ta roślina owocująca jest nie tylko produktem roślinnym o przeznaczeniu produkcyjnym owoców, ale także materiałem roślinnym o szczególnie atrakcyjnych i chętnie wykorzystywanych walorach estetycznych i dekoracyjnych. Małe wymagania uprawne oraz odporność na zanieczyszczenia, susze oraz wytrzymałość na niskie temperatury predestynują ją do wykorzystania w każdym regionie naszego kraju. Ponadto pozwala to na stosowanie jej jako materiału nasadzeniowego w strukturach miejskich oraz prywatnych nasadzeniach. Ta bardzo ciekawa roślina o niebanalnych kwiatach jest chętnie stosowana do nasadzeń w przestrzeni publicznej w parkach, na skwerach, zieleni przydrożnej, alejach, w ozdobnych donicach oraz zieleni osiedlowej. Świetnie znosi formowanie i z tego tytułu możemy ja stosować w roli architektonicznie kształtowanego żywopłotu oraz także jako naturalna forma żywopłotowa. Polecamy serdecznie tę ciekawą i mało wymagająca roślinę.

ODMIANA OPIS

Świdośliwa – kanadyjska

Krzew dorastający do 1,5 m wysokości. Kwitnie na biało. Głównym jego atutem są owoce, które mają barwę ciemną, wpadającą troszkę w róż. Stopniowo zaczynają się one cieszyć w Polsce coraz większą popularnością, ze względu na ich wykorzystanie w wyrobie konfitur, dżemów, nalewek, win. Zawierają one duże ilości antocyjanów, będących antyutleniaczami, zapobiegających odkładaniu się cholesterolu oraz wiele innych dobroczynnych dla zdrowia człowieka składników. Kwiaty są miododajne. Wykazuje małe wymagania uprawne oraz jest w pełni mrozoodporna. Idealna roślina do nasadzeń na plantacjach oraz do uprawy amatorskiej.  Okres owocowania: lipiec.

Źródła internetowe:

Świdośliwa, https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awido%C5%9Bliwa