Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Imperata

Imperata - Szkółka roślin Stecz

Imperata

Imperata cylindryczna jest roślina zaliczana przez taksonomów do rodziny roślin wiechlinowatych.  Jej kolebką , gdzie stanowi roślinę endemiczną, jest obszar bogatej w piękne rośliny Azji wschodniej oraz południowo – wschodniej , a  także Indii, Australii oraz Afryki w części południowej i wschodniej. Jak można łatwo wywnioskować są to głównie tereny cieplejszego klimatu i cechujące się wyższymi rocznymi temperaturami.  W Polsce stanowi roślinę obcego pochodzenia , ale coraz częściej spotykana w nasadzeniach.

Morfologicznie stanowi trawę o różnej wysokości i dynamice dorastania. Zależnie od kultywaru. Zazwyczaj w naszych warunkach osiąga mniejsze wartości wzrostu niż w naturalnym, rodzimym miejscu występowania oraz cieplejszych terenach introdukcji. Liście pionowe, sztywne o szerokości ok 2cm, przy wierzchołku zaostrzone. Najbardziej atrakcyjne są odmiany o barwnych, czerwonych liściach i to właśnie one stanowią główny materiał nasadzeniowy. 

Roślina ta cechuje się dużą dekoracyjnością, zwłaszcza kultywary o barwnych liściach. Często wykorzystywana jest jako roślina zadarniająca i przeciwdziałająca erozji nasypów, skarp, brzegów. Wykorzystywana jest także w kosmetyce i sztuce kulinarnej.  Świetnie spełni się w roli jako roślina dachowa oraz donicowa. Bardzo atrakcyjna roślina do tworzenia atrakcyjnych plam barwnych ożywiających często monotonne i monochromatyczne kompozycje .  Jej włączenie do nasadzenia pozwoli nam uzyskać wielopostaciowość układu i zabarwić go. Często potrafi być inwazyjna, dlatego warto ograniczyć jej rozwój  odpowiednimi  zaporami w ziemi, aby zatrzymać ekspansję korzeni rozłogowych. Polecamy serdecznie

 

Odmiana Opis

Imperata cylindryczna – Red Baron

Ozdobna trawa, której główną atrakcją są wąskie liście z czerwonym zabarwieniem. Zwana także Japońska krewrzycą (trawa krwi).  Zabarwienie to początkowo pojawia się na końcach liści (pozostała część liścia pozostaje zielona ) , ale z czasem rozwoju i kończenia wegetacji  rozszerza się ku dołowi by objąć połowę blaszki, a finalnie przybrać barwę purpurową. Predestynowana w naszym klimacie głównie do nasadzeń prywatnych, z uwagi na niską mrozoodporność i konieczność osłaniania na okres zimowy. Większą odpowiedzialność i motywację  aby tego dokonać wykazują prywatni właściciele, którzy zainwestowali swe zasoby finansowe i ewentualne zniszczenie będzie ich osobistą stratą. Pomimo tej delikatnej przywary, roślina ta nie wykazuje innych niedogodności uprawowych. Często może wymagać sadzenia w ograniczonych obrzeżami (najlepiej także podziemnymi ściankami) miejscach, z uwagi na silny rozwój rozłogowy i ekspansywny charakter. Polecana jako materiał roślinny do nasadzeń homogenicznych, monokulturowych jak i barwne plamy w nasadzeniach wielogatunkowych, piętrowych czy do donic.    Wysokość dorastania : 40-60cm.

Źródła internetowe:

Imperata cylindryca, https://en.wikipedia.org/wiki/Imperata_cylindrica