Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Magnolia

Magnolia - Szkółka roślin Stecz

Magnolia

Magnolia (łac. Magnolia) jest rośliną należącą taksonomicznie do rodziny Magnoliowatych. Geneza nazwy wywodzi się od francuskiego botanika Pierre’a Magnola. W naturalny sposób porastają tereny Azji i obu Ameryk, natomiast w Polsce zostały introdukowane jako rośliny ozdobne.  Nie bez powodu, ponieważ w trakcie kwitnienia są chyba jedną z najbardziej atrakcyjnych  roślin  i trudno jej nie spostrzec.

Jest zazwyczaj krzewem lub drzewkiem dorastającym do 5m wysokości. Liście zielone. Kwiaty stanowią największą atrakcję.  Są one duże, imponujące i nadzwyczajnie efektowne. Obecnie na rynku ogrodniczym w Polsce mamy do dyspozycji liczne kultywary tej rośliny o różnorodnej kolorystyce kwiatów. Znajdziemy egzemplarze o czerwonej, różowej, białej, kompilacji tych kolorów oraz żółtej. Kwestią czasu jest pojawienie się kolejnych barwnych odmian.  Zazwyczaj rośliny dostępne są mieszańcami, które rozkwitają, wyjątkowo obficie w okresie kwiecień-maj, przed pojawieniem się liści. Są także odmiany kwitnące po pojawieniu się listowia oraz takie które powtarzają, ale już mniej obficie, kwitnienie jesienią. 

Atrakcyjność rośliny podczas kwitnienia sprawia, że większość osób dla tego momentu jest skłonna znaleźć miejsce w swoim nasadzeniu dla niej. Moment w którym pojawiają się obficie kwiaty jest wyjątkowy i warty poświęcenia w ogrodzie miejsca. Dostrzegają to wszyscy projektanci i konsumenci. Może być z powodzeniem wykorzystywana w nasadzeniach prywatnych oraz przestrzeni publicznej, miejskiej. Wzbogaca kompozycję o bardzo ozdobny element, który w pozostałej części sezonu wegetacyjnego stanowi tylko zielony szkielet nasadzenia.  Idealna roślina do odegrania roli akcentu dominującego w układzie, wokół którego uporządkujemy pozostałe elementy kompozycji. Szczerze polecamy tę efektownie kwitnąca i wywołującą niesamowite wrażenia estetyczne roślinę.  

ODMIANA OPIS

Magnolia

Niewysokie, osiągające od 2 do 5 m wysokości drzewko o relatywnie zaokrąglonym pokroju. Ich główną ozdobą są kwiaty, które z dalszej odległości przypominają tulipany, z tym, że kwitnące na drzewie.

Magnolia – Betty

Niewysokie, osiągające do 3,5 m wysokości drzewko o relatywnie zaokrąglonym pokroju. Kwiaty duże, mają barwę purpurowo-czerwoną od zewnątrz i białą wewnątrz. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Obficie kwitnie przed rozwojem liści.

Magnolia – Elizabeth

Zwart krzew, dorastający do 8m o początkowo stożkowatym a w późniejszym czasie zaokrąglonym pokroju. Kwiaty duże (12,5 cm długości i 5cm szerokości), pojawiają się w okresie kwiecień-maj i mają barwę jasno żółtą. Odmiana szczepiona

Magnolia – Galaxy

Zwart krzew, dorastający do 7m o kolumnowym pokroju. Kwiaty duże, pojawiają się w okresie kwiecień-maj i mają barwę purpuroworóżową, z zewnątrz są ciemniejsze a wewnątrz niemal białe. Bardzo pachnące.

Magnolia – George Henry Kern

Niewysokie, wolnorosnące, osiągające od 2 do 3 m wysokości drzewko o relatywnie zaokrąglonym pokroju. Kwiaty mają barwę na zewnątrz lila a wewnątrz białe. Bardzo ładnie ukształtowane, 8-10 płatkowe. Kwitnie w maju. Mało wrażliwa na mróz.

Magnolia liliflora– Nigra

Niewysokie, osiągające od 3 do 4 m wysokości drzewko o relatywnie zaokrąglonym pokroju. Kwiaty mają barwę rubinowo-czerwoną od zewnątrz i białą wewnątrz. Duże (nawet do 16 cm długości) i kielichowate. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja.

Magnolia – Ricki

Niewysokie, osiągające od 2 do 3 m wysokości drzewko o relatywnie zaokrąglonym pokroju. Kwiaty mają barwę purpurowo-czerwoną od zewnątrz i jaśniejszą wewnątrz. Kwitnie w maju. Mało wrażliwa na mróz.

Magnolia soulangiana – Sundew

Szeroki krzew osiągający po 10 latach 4 metry wysokości. Pąki kwiatow są przed rozwarciem podłużne. Kwiaty jasnoróżowe na zewnątrz, u podstawy intensywnie zabarwione a wewnątrz białe. Kwitnie w okresie kwiecień-maj.

Magnolia – Susan

Zwart krzew, dorastający do 2,5-4m o początkowo stożkowatym a w późniejszym czasie zaokrąglonym pokroju. Kwiaty pojawiają się w okresie kwiecień-maj i mają barwę u podstawy ciemnoamarantową a przy końcach są jaśniejsze.

Magnolia – Yellow Bird

Zwart krzew, dorastający do 2,5-4m o początkowo stożkowatym a w późniejszym czasie zaokrąglonym pokroju. Kwiaty duże, pojawiają się w okresie kwiecień-maj i mają barwę żółtą. Odmiana szczepiona