Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Perełkowiec

Perełkowiec - Szkółka rośłin Stecz

Perełkowiec

Perełkowiec (Styphnolobium) to roślina sklasyfikowana do rodziny bobowatych. Inne nazwy to szupin chiński, szupin japoński, sofora japońska. Sprowadzony do Europy w XVIII w. Roślina o charakterze dekoracyjno – użytkowym.  W Polsce mało znana i rzadko spotykana. Ozdobna z owoców i liści, które w przeciwieństwie do innych roślin zrzucających liście, w okresie poprzedzającym ten akt nie zmieniają swej barwy i do końca pozostają monochromatyczne.

Jest także ceniona roślina z punktu widzenia pszczelarzy, głównie ze względu na stosunkowo późne kwitnienie i pyłkodajne kwiaty.  Dobre parametry techniczne drewna perełkowca sprawiają , że jest często  przemysłowo wykorzystywane w meblarstwie, stolarstwie i produkcji instrumentów muzycznych.

Myślę , że jest to cenna pozycja w naszej ofercie i godna uwagi dla wszystkich tych, którzy chcą urozmaicić swój ogród o drzewo z  interesującymi kwiatami, perełkowatymi owocami i odznaczającymi się w jesiennej kolorystyce ciemnozielonymi liśćmi. Wielkość dorastania tego drzewka sugeruje trudność w jego umiejscowieniu w niewielkich ogrodach, ale w naszych warunkach nie osiąga takich gabarytów i przy odpowiednim kształtowaniu możemy ustabilizować jego wielkość na stałym poziomie.  Warta uwagi roślina dla celów miejskiego nasadzenia w parkach, cmentarzach, zieleni przydrożnej czy zieleńcach. Z pewnością dostarczy wrażeń estetycznych swą fizjonomią, ochroni przed nadmiarem hałasu, wiatrem, kurzem   i zapewni cień w uciążliwe upalne dni. Stanowi istotne urozmaicenie każdej przestrzeni w której się znajduje.   Młode egzemplarze wymagają  zabezpieczenia na zimę, gdyż są dość wrażliwe na działanie niskich temperatur oraz kształtowania w celu nadania pokroju, ze względu na tendencje do wypuszczanie kilku przewodników.  

Sofora  japońska  

ODMIANA OPIS

Perełkowiec –  japoński

Drzewo bardzo dekoracyjnym usposobieniu. Liście zielone, pod spodem szare i omszone, nie zmieniające barwy na zimę co w kompilacji z innymi drzewami zmieniającymi barwę liści jesienią tworzy ciekawe wrażenia estetyczne. Kwiaty kredowo-białe zorganizowane w 30 cm wiechy. Owoce przypominające perły, zwisające , pojawiają się we wrześniu. Idealny do nasadzeń w zieleni publicznej (parki, aleje, otoczenie ulic, cmentarze) i prywatnych otoczeniach  domowych. Warta uwagi roślina.  Wysokość dorastania: 20m