Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Rdest

Rdest - Szkółka roślin Stecz

RDEST

Rdest (łac. Fallopia) jest rośliną, która według taksonomów należy do dużej rodziny rdestowatych. Jest to duża i obejmuje wiele gatunków, które różnią się pokrojem i cechami morfologicznymi. Występują także w Polsce naturalnie i nie stanowią kenofitu.   Nas jednak interesują głównie pnące i dekoracyjne kultywary. Jednym z nich jest rdestówka Auberta (Fallopia aubertii) , która to stanowi jeden z najszybszych i intensywnie rozwijających się gatunków w naszej florze. Pochodzi z Azji i ten gatunek już stanowi w naszym krajowym biotopie gatunek obcego pochodzenia (kenofit).

Roczny przyrost tej rośliny może w ekstremalnych sytuacja wynieść aż 6m, co stanowi nierzadko kilkuletni lub wręcz docelowy odmianowo wzrost innych pnączy. Jest to zarówno pozytywny przymiot jak i przywara tej rośliny. Wszystko zależne jest od indywidualnej oceny i zastosowania. Reasumując, dla nie jednych użytkowników będzie to zaletą , natomiast dla innych istotną wadą , która wymagała będzie absorpcji zasobów czasowych na regularne przycinanie. Na odbiór dekoracyjny tej rośliny składają się jednak głównie kwiaty, które egzystują na roślinie w okresie od lipca, aż do późnej jesieni. Kwiaty są barwy białej i tworzą atrakcyjne, wiechowate kwiatostany. Dostarczają one silnych  wrażeń estetycznych i cechują się wysokim poziomem dekoracyjny.

Roślina ta nie jest szczególnie wymagająca pod względem jakości podłoża. Świetnie sobie radzi nawet na suchych glebach co stanowi ważny wyznacznik dla wykorzystania jej w nawet najmniej urodzajnych glebowo rejonach. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu jest wartym uwagi materiałem roślinnym w wykorzystaniu w publicznych nasadzeniach. Głównie jest predestynowana do wykorzystania jako szybkie pokrycie mało atrakcyjnych miejsc (odpychające ściany ogrodzenia itd), elementów małej architektury (trejaże, altany, pergole – zwłaszcza tu prezentuje się fantazyjnie), porośnięcia konarów drzew oraz słupów. Polecamy tę dynamicznie rosnącą i ozdobnie nacechowana roślinę do nasadzeń w sferze publicznej i prywatnej.

ODMIANA OPIS

Rdest-Auberta

Najszybciej rosnące pnącze , które można spotkać w naszym klimacie w wielu miejscach i różnego typu nasadzeniach. Roczny przyrost sięga aż 6 m!!!. Liście są zielone ale niewątpliwą atrakcją tej rośliny są liczne ,białe kwiaty egzystujące od sierpnia do października. Idealna roślina do zakamuflowania tego czego nie chcemy eksponować :). Wielkość dorastania: 15m

Rdest - Szkółka roślin Stecz