Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Judaszowiec

Judaszowiec - Szkółka roślin Stecz

Judaszowiec

Judaszowiec (łac. Cercis) to roślina która podbija już nasz rynek od kilku lat, ale ciągle jest mało znana w powszechnej świadomości.  W Ameryce Północnej, gdzie występuje w stanie  naturalnym, jest bardzo rozpowszechnioną rośliną i często sadzoną w przydomowych ogrodach. Można by zaryzykować stwierdzenie, że jest niemal pospolitą rośliną na tym obszarze.  Świetnie sobie radzi niemal w każdych warunkach. Cercis nie jest jednak ceniony tylko ze względu na swe zdolności adaptacyjne i łatwość uprawy.

Jego głównym walorem jest niespotykane i wywołujące nadzwyczajne wrażenia estetyczne kwitnienie. Różowe kwiaty judaszowca, które pojawiają się w okresie kwiecień-maj stanowią konotacje pozwalającą zakwalifikować tę roślinę do najwyższego poziomu roślinnego kanonu piękna. W samych kwiatach z pewnością nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie zlokalizowanie ich na krzewie. Pojawiają się one przed rozwojem liści i rozmieszczone są na wszystkich pędach , grubych konarach i pniu. Ta cecha sprawia ,że drzewko jest całościowo przyozdobiona kwiatami i wszystkie inne sąsiednie rośliny pozostają w jej cieniu w tym okresie,  a część ogrodu w której jest zlokalizowany przyciąga największą uwagę obserwatorów i ją podkreśla. Niestety okres kwitnienia nie trwa długo, ale nie oznacza to, że roślina traci swą całą atrakcyjność.

Cercis  charakteryzuje się również, atrakcyjnymi , dużymi,  sercowatymi liśćmi, które mogą przybierać różną barwę, zależnie od odmiany (mogą być zielone, czerwone, żółte) .  Podobnie jak w przypadku wielu innych  roślin, na przestrzeni lat hodowcy wyselekcjonowali wiele odmian.  Różnią się one między sobą barwą liści, kwiatów, pokrojem, siłą wzrostu, wielkością docelową wzrostu itd. Ekstrapoluję, że wykształci się jeszcze wiele cennych i atrakcyjnych odmian tego drzewka w przyszłości. Judaszowiec to z pewnością cenna i warta uwagi propozycja dla naszych przydomowych ogrodów. Pozwala na zastosowanie w różnym kontekście układanki kompozycyjnej – może być sadzony jako roślina żywopłotowa, alejowa, pojedynczy dominujący akcent, jako składnik zgrupowanych nasadzeń lub roślina pojemnikowa.

  CERCIS

ODMIANA OPIS

Judaszowiec- Kanadyjski

Małe drzewko o parasolowatej koronie. Niespotykane wrażenie wizualne stwarzają rozwijające się w maju, zbieżnie z liśćmi, różowe kwiaty oblepiające niemal całą roślinę. Nie rzadko także oblepiają pień i grubsze gałęzie pojawiając się z uśpionych pąków. Wysokość dorastania: 3,5-6m