Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Pieris

Pieris - Szkółka roślin Stecz

PIERIS

Pieris (łac. Pieris) jest roślina taksonomicznie zaliczana do rodziny roślin wrzosowatych. Podobnie jak różaneczniki i azalie. Jest to zimozielony krzew lub małe drzewko, którego geneza naturalnego występowania ulokowana jest głównie w Azji wschodniej. Istnieje wiele gatunków i odmian. W Polsce głównie hodowane są kultywary karłowe.  

Pierisy podobnie jak różaneczniki posiadają liście , które pozostają na roślinie cały rok.  Z tego tytułu są zimozielone i stanowią także atrakcję zimą. Wskazuje to także na konieczność intensywnego podlewania przed mrozami, gdyż w wyniku odpowiedniego niedoboru wody w roślinie może zaistnieć zjawisko suszy fizjologicznej, która doprowadza do zwijania się liści a następnie zasychania. Odmiany oferowane na rynku są w głównej mierze karłowe i w większości przypadków cechują się dekoracyjnymi miedzianymi przyrostami wiosennymi.  Kwiaty są białe zebrane w kwiatostany , które lekko przewisaja. Pojawiają się na roślinie w okresie kwiecień – maj.  Jest to umowny termin , gdyż ostatnie lata pokazały ,że rośliny, na skutek anomalii pogodowych, potrafią znacznie przyspieszyć lub opóźnić kwitnienie. Obecność w gronie roślin wrzosowatych pozwala wyciągnąć wniosek ,iże preferują podłoże o odczynie kwaśnym i przepuszczalnym. Główne stanowiska to półcieniste i cieniste, gdyż w pełnym słońcu na skutek intensywnego oddziaływania wiosennego słońca oraz gorącym latem , mogą mieć miejsce słoneczne porażenia liści.

Ta roślina świetnie wkomponuje się w każdy układ nasadzeń. Zwłaszcza karłowe kultywary , pozwalają na wzbogacenie mało urokliwych miejsc cienistych ogrodu, które  przy odpowiednim zestawieniu staną się atrakcyjne i fantazyjne. Dekoracyjnie prezentuje się także w pojemnikach, donicach dzięki czemu można go wykorzystać jako motyw roślinny w miejscach gdzie nasadzenia są niemożliwe. Wnętrza budynków, hoteli, restauracji. Polecamy serdecznie. 

Pieris

ODMIANA OPIS

Pieris- japoński

Krzew o liściach zimozielonych skupionych na szczytach pędów. Młode przyrosty miedziane. Kwiaty białe w kwietniu , zebrane w kwiatostany.  Wielkość dorastania: 0,7m

Pieris japoński – Little Heath

Odmiana o zimozielonych liściach i niewielkim wzroście docelowym. Bardzo atrakcyjna roślina głównie ze względu na liście i kwiaty. Młode liście początkowo miedziane ,jednak z czasem zmieniają swe zabarwienie na zielone z białym obrzeżem , analogiczne do starszych liści. Na przełomie kwietnia i maja (zależnie od warunków atmosferycznych, które obecnie cechują się dużą zmiennością) pojawiają się na roślinie piękne białe, przewisające kwiatostany. Podobnie jak inne wrzosowate, najlepiej rośnie na glebach o odczynie kwaśnym. Świetna roślina do zorganizowanych nasadzeń w półcieniu z innymi kwaśnolubnymi roślinami, jak i do zastosowania pojemnikowego.  Wielkość dorastania: 0,5m