Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Jeżówka

Jeżówka - Szkółka rośłin Stecz

Jeżówka

Jeżówka (łac. Echinacea)  jest rośliną zaliczana taksonomicznie do znamiennej grupy systematycznej roślin astrowych. Można powiedzieć że to roślina zakrawająca już o konwenans. Używając więc nomenklatury ekonomicznej, jest to produkt  który ma lub miała w swej ofercie już niemal każda szkółka. Co za tym idzie, jest dostępna na naszym rynku  roślinnym  i znana każdemu miłośnikowi roślin. Mnogość wielobarwnych odmian sprawia, iż możliwe jest ich zestawienie  w preferowanych kompozycyjnych tonacjach barwnych. Zależnie od gatunku różnią się także formą kwiatu i wielkością roślin. 

Urozmaicą one swymi kwiatami zarówno złożone aranżacje wielogatunkowych roślin , wazony i pojemniki, jak i kwitnące bylinowe klomby – jedno lub wielogatunkowe.  Atrakcyjnie komponuje się z Floksami , Rudbekiami, Gailardią  czy Rozchodnikiem . Odpowiednia synteza różnych gatunków roślin stworzy porywającą i niezwykłą ekspozycję, która z pewnością nie umknie widokowi żadnego obserwatora.  Jeżówka oprócz wizualnego aspektu jest także rośliną, której skład chemiczny został uznany za leczniczy. Oprócz powierzchownego blichtru możemy dostrzec także jej wartość użytkową i konsumpcyjną.  Już w jej rodzimych stronach (Ameryka Północna), stosowana była przez Indian w leczeniu wścieklizny, stanów zapalnych czy bólu zębów. Obecna medycyna dostrzegła właściwości lecznicze echinacei i stała się ona składnikiem wielu leków służących w leczeniu przeziębień, alergii czy stanów zapalnych. Wielu osobom być może z właściwości prozdrowotnych jest bardziej znana niż z wizualnego aspektu. Polecamy serdecznie.

ODMIANA OPIS

Jeżówka purpurowa

Roślina pochodząca z amerykańskich prerii. Główna atrakcją tej rośliny są duże kwiaty  o specyficznym środku, podobnym do jeża. Stąd ta nazwa. Kwiaty wielobarwne : czerwone, fioletowe, różowe, pomarańczowe, żółte.   Okres kwitnienia : czerwiec-październik. Idealny dodatek do kompozycji ogrodowej jako kwitnąca „ozdóbka”. Wielkość dorastania: 0,5-1,5m.

Jeżówka Glowing Dream

Odmiana jeżówki o różowych kwiatach. Kwitnie od lipca do września . Jej unikalne  kwiaty wzbogacą każdy układ i dostarczą wielu wrażeń estetycznych. Polecana odmiana do nasadzeń jedno i wielogatunkowych oraz mono i heterogenicznych pod względem rodzaju roślin.     Wielkość dorastania: 0,6m.

Jeżówka Secret Affair

Odmiana o różowych kwiatach i zwisających płatkach. Bardzo atrakcyjna i efektowna. Kwitnie od lipca do października. Polecana do nasadzeń jednogatunkowych jak i składnik wielogatunkowych aranżacji. Wielkość dorastania: 0,6m.