Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Jeżówka

Jeżówka

Jeżówka (łac. Echinacea)  jest rośliną zaliczana taksonomicznie do znamiennej grupy systematycznej roślin astrowych. Można powiedzieć że to roślina zakrawająca już o konwenans. Używając więc nomenklatury ekonomicznej, jest to produkt  który ma lub miała w swej ofercie już niemal każda szkółka. Co za tym idzie, jest dostępna na naszym rynku  roślinnym  i znana każdemu miłośnikowi roślin. Mnogość wielobarwnych odmian sprawia, iż możliwe jest ich zestawienie  w preferowanych kompozycyjnych tonacjach barwnych. Zależnie od gatunku różnią się także formą kwiatu i wielkością roślin.

Urozmaicą one swymi kwiatami zarówno złożone aranżacje wielogatunkowych roślin , wazony i pojemniki, jak i kwitnące bylinowe klomby – jedno lub wielogatunkowe.  Atrakcyjnie komponuje się z Floksami , Rudbekiami, Gailardią  czy Rozchodnikiem . Odpowiednia synteza różnych gatunków roślin stworzy porywającą i niezwykłą ekspozycję, która z pewnością nie umknie widokowi żadnego obserwatora.  Jeżówka oprócz wizualnego aspektu jest także rośliną, której skład chemiczny został uznany za leczniczy. Oprócz powierzchownego blichtru możemy dostrzec także jej wartość użytkową i konsumpcyjną.  Już w jej rodzimych stronach (Ameryka Północna), stosowana była przez Indian w leczeniu wścieklizny, stanów zapalnych czy bólu zębów. Obecna medycyna dostrzegła właściwości lecznicze echinacei i stała się ona składnikiem wielu leków służących w leczeniu przeziębień, alergii czy stanów zapalnych. Wielu osobom być może z właściwości prozdrowotnych jest bardziej znana niż z wizualnego aspektu. Polecamy serdecznie.

ODMIANA OPIS

Jeżówka purpurowa

Roślina pochodząca z amerykańskich prerii. Główna atrakcją tej rośliny są duże kwiaty  o specyficznym środku, podobnym do jeża. Stąd ta nazwa. Kwiaty różowe.   Okres kwitnienia : czerwiec-październik. Idealny dodatek do kompozycji ogrodowej jako kwitnąca „ozdóbka”. Wielkość dorastania: 0,5-1,5m.

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Jeżówka –  Butterfly Kisses

 

Odmiana jeżówki kwitnąca od czerwca do sierpnia. Dorasta do 40 cm wysokości i podobnej szerokości. Liście standardowe, zielone, lancetowate.  Cechą charakterystyczna tej odmiany są niemal pełne różowe kwiaty ze skierowanymi ku dołu płatkami. Płatki mają barwę lekkiego różu.  Wielkość dorastania: 0,4m
Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Jeżówka –  Delicious Nougat

 

Kolejna odmiana jeżówki o niemal pełnych kwiatach. Te są o barwie białozielonej. Początkowo barwa jest zielona, następnie biało – limonkowa, a ostatecznie uzyskujemy kwiat z przewagą bieli. Płatki kwiatów są w barwie białej i ukierunkowane w dół. Jedna z najładniej kwitnących jeżówek. Bardzo ładnie wygląda sadzona w grupach lub jako jeden z elementów złożonych z wielu gatunków, nasadzeń. Myślę, że także może być z powodzeniem stosowana w nasadzeniach donicowych.   Wielkość dorastania: 0,4m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Jeżówka Glowing Dream

Odmiana jeżówki o różowych kwiatach. Kwitnie od lipca do września . Jej unikalne  kwiaty wzbogacą każdy układ i dostarczą wielu wrażeń estetycznych. Polecana odmiana do nasadzeń jedno i wielogatunkowych oraz mono i heterogenicznych pod względem rodzaju roślin.     Wielkość dorastania: 0,6m.

Jeżówka –  Green Jewel

Odmiana, która cechuje się bardzo wyjątkową barwą kwiatów na tle całej gamy  odmian. Jeżówki różnią się między sobą głównie barwą kwiatów, ale ta jest dość unikalna, ponieważ…jej kolorystyka jest zielona. Wygląda bardzo intrygująco, jasne płatki kwiatu otaczają ciemnozielona część środkową. To niecodzienne zabarwienie sprawia, że trudną nie zapamiętać tak unikalnej odmiany. Green Jewel może być sadzona jako składnik rabat, klombów, piętrowych nasadzeń. Najlepszy efekt uzyskamy sadząc  po kilka sztuk.  Wielkość dorastania: 0,5m.

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Jeżówka –  Rainbow Marcella

Jedna z niewielu odmian o tak zróżnicowanych pod względem barwy kwiatach. Jej płatki są pomarańczowe na końcach, od strony środka natomiast mocno różowe. Bardzo kontrastowo się prezentuje takie zestawienie kolorystyczne. Dopełnienie stanowi brązowo – pomarańczowy środek. Ta bardzo kontrastowa odmian będzie idealnym ożywienie rabat kwiatowych oraz donic na balkonach czy tarasach. Zwłaszcza, że kwiaty zdobią roślinę w długim okresie, od lipca do października.  Wielkość dorastania: 0,8m.

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Jeżówka Secret Affair

Odmiana o różowych kwiatach i zwisających płatkach. Bardzo atrakcyjna i efektowna. Kwitnie od lipca do października. Polecana do nasadzeń jednogatunkowych jak i składnik wielogatunkowych aranżacji. Wielkość dorastania: 0,6m.

Jeżówka sklep