Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Wietlica

Wietlica - Szkółka roślin Stecz

WIETLICA

 

Wietlica (łac. Athyrium) to roślina zaliczana taksonomicznie do jednostki systematycznej rodziny wietlicowatych. Nie są to obce w naszym klimacie rośliny i często możemy je spotkać w lasach. Jej ozdobny charakter jest niedoceniany i póki co zbyt rzadko wykorzystywany w nasadzeniach.  Obecnie w sprzedaży oprócz zielono listnych odmian , możemy uzyskać odmiany o barwnych liściach . Tu bardzo atrakcyjne są pochodzące ze wschodniej Azji wietlice japońskie (łac. Athyrium nipponicum).

Pod względem budowy, można zaprezentować tę roślinę jako nietypową podnoszącą wielopostaciowość ogrodu. Jest ona finezyjna i zwiewna. Liście złożone z blaszki podwójnie lub potrójnie pierzastej, i 8-12 listków . Te liście stanowią ekspresyjny walor architektoniczny dla kompozycji. Różnobarwne – zielone, srebrzyste, różowe, fioletowe itd.  jak i będące syntezą powyższych barw.

Stanowią one ważny materiał ozdobny ogrodu i warto je rozpowszechniać. Wzmacnia atrakcyjność wizualną układu i pozwala atrakcyjnie zagospodarować miejsca z którymi najwięcej mamy problemów zazwyczaj. Mam tu na myśli stanowiska cieniste i półcieniste.  Z odsieczą nadciąga nam właśnie wietlica, która uwielbia takie lokalizacje i dla nich jest predestynowana. Możemy posadzić ją w towarzystwie innych gatunków paproci, jak również innych roślin. Subiektywnie pozwolę sobie zasugerować kilka propozycji takich roślin odmiennych gatunków , które możemy z powodzeniem posadzić w jej towarzystwie. Oczywiście proszę to potraktować w kategoriach wskazówki, a nie wiążącej, bezwzględnej zasady (dogmatu) . Moja sugestia to hosty, których duże mięsiste liście będą kontrastować i budować asymetrię z delikatnymi liśćmi paproci. Żurawki – różnobarwne, dla ożywienia barwnego i kontrastu barwnego. Do tego kwitnące jarzmianki i zimozielony bukszpan oraz różanecznik i azalia. Taki układ spowoduje, że nawet najbardziej smętne,chłodne i nieciekawe miejsce rozbłyśnie feerią barw  i stanie się ogromnym atutem optycznym aranżacji. 

ODMIANA OPIS

Wietlica – Burgundy Lace

 Odmiana  o nie tylko ciekawym szkielecie, który jest ważnym atutem dekoracyjnym i przełamującym schematyczne nasadzenie. Najbardziej niekonwencjonalną funkcje pełni tu zabarwienie liści.  Liście cechują się  kompilacją trzech barw – brązowej, bordowej i srebrnej. Roślina ta jest rozłożysta (ok 70cm szerokości). Przeznaczona do stanowisk cienistych i półcienistych.  Z pewnością wzbogaci takie miejsce i przestaniemy je uważać za nużące i odstraszające. Wielkość dorastania : 60cm.