Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Perowskia

Perowskia - Szkółka roślin Stecz

PEROWSKIA

Perowskia (łac. Perovskia) , zwana także potocznie szałwią rosyjską, to roślina mało doceniana ale myślę ,ze jedna z tych które warto wcielić do swego ogrodu. Jest ona podobna do lawendy zarówno pod względem wyglądu jak i warunków bytowania. Preferuje gleby zasadowe i stanowiska słoneczne. Nie jest wymagająca pod względem zasobności w składniki pokarmowe gleby  oraz wilgotności (na mokrych terenach jej korzenie mogą zamierać) . Paradoksalnie w bardziej zasobnej glebie może zatracić swój jeden z głównych atutów wizualnych – barwę liści. Liście perowski mają barwę srebrzystą jednak przy żyznej glebie mogą ją zmienić na standardową – zieloną. Głównym jednak atutem tej rośliny są niebieskie kwiaty pokrywające całe pędy w okresie lipiec – wrzesień. Nie osiąga dużych rozmiarów Docelowo potrafi osiągnąć ok 80cm. 

Zastosowanie tej rośliny w układach ozdobnych jest niemal nieograniczone. Ograniczeni jesteśmy w tym wypadku  tylko wyobraźnią i wiedzą co do rozwoju roślin  , ale ja mawiał Albert Einstein – „Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe”. Nie bójmy się więc stosować tej rośliny oraz innych w różnych zestawieniach i konfiguracjach , gdyż nie ma jednego uniwersalnego wzorca i metody tworzenia kompozycji ogrodowych. Każda ma swój swoisty urok  i znajdzie widownie, która doceni jej atrakcyjność. Ogrody są specyficznym dziełem, gdyż podlegają ciągłym zmianą – dziennym, tygodniowym, miesięcznym, sezonowym czy rocznym. W niektórych będą bardziej atrakcyjne a,a w niektórych mniej. Perowskia to dobry i atrakcyjny materiał roślinny do nasadzeń prywatnych i w przestrzeni miejskiej.  Sprawdzi się w monokulturowych nasadzeniach tworząc barwne plamy, jako roślina pojemnikowa czy dopełnienie wielogatunkowych klombów i rabat.

ODMIANA OPIS

Perowskia

Krzew o srebrzystym zabarwieniu oraz fioletowo-niebieskich kwiatach zebranych w kłosowate kwiatostany. Pojawiają się w okresie lipiec-wrzesień.  Mało wymagająca ze względu na wilgotność i zasobność w składniki pokarmowe gleby. Krzew się nadaje do ogrodów skalnych lub na słoneczne rabaty. Odpowiednia roślina jako kategoria ozdóbek w nasadzeniach prywatnych i zagospodarowywaniu zieleni miejskiej. Wielkość dorastania: 0,6 m