Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Kolkwicja

Kolkwicja - Szkółka roślin Stecz

KOLKWICJA

Kolkwicja (łac. Kolkwitzia) jest roślina zaliczana taksonomicznie do rodziny roślin przewiertniowatych. Jest rośliną , której kolebką naturalnego występowania , gdzie spełnia rolę endemicznego gatunku, są Chiny. Nazywana jest tam : wei shi shu (蝟实属).

Morfologicznie stanowi krzew o rozłożystym pokroju. Dorasta do 2 m wysokości i analogicznej szerokości. Pędy są łukowate. Główna atrakcją i jednocześnie czynnikiem pobudzającym do wprowadzania tej rośliny do nasadzeń są kwiaty. Zasiedlają one licznie roślinę w okresie maj – czerwiec, zmieniając okresowo niemal jej  barwę na kolor różowy. Ta ożywcza dawka barwy tworzy wspaniale widowisko i podkreśla tę część ogrodu w której zastosowaliśmy roślinę.

Roślina ta znajdowała i znajduje swe zastosowanie w różnego typu ogrodach i nasadzeniach. Wielka popularnością cieszyła się i cieszy w Stanach Zjednoczonych, gdzie stała się już niemal swego rodzaju  konwenansem.  Dobrze toleruje cięcie , dzięki czemu możemy wykorzystywać ją w charakterze formowanego żywopłotu. Jednakże ze względu na łukowate pędy najładniej prezentuje się w formie naturalnej. Dobrze się wkomponuje jako zielone poza okresem kwitnienia tlo dla innych roślin w złożonych, wielogatunkowych nasadzeniach.  Natomiast w okresie maj – czerwiec stanie się głównym akcentem optycznym tego układu , podkreślającym cześć ogrodu w której została zlokalizowana.  Polecamy serdecznie.

ODMIANA OPIS

Kolkwicja chińska – Pink Cloud

Szybko rosnąca roślina o lekko przewisających pędach i rozłożystym pokroju. Liście zielone, opadające na zimę.  W okresie maj – czerwiec ukazują się na całej roślinie jej największe atuty, które są głównym czynnikiem budującym pożądanie do posiadania jej w nasadzeniu. Są to różowe, dzwonkowe kwiaty. Zasiedlają one obficie roślinę  i dostarczają odbiorcy intensywnych wrażeń estetycznych. Roślina ta preferuje gleby obojętne i zasadowe. Pod względem stanowisk preferuje ekspozycje słoneczne oraz półcień. Dobrze znosi cięcie , w związku z tym możemy swobodnie kształtować jej pokrój i redukować wzrost.  Idealna pozycja na formowane i naturalne żywopłoty. Stworzy w ten sposób zielony anturaż dla innych roślina, natomiast w okresie kwitnienia stanie się jedną z głównych atrakcji.   Może być sadzona także jako soliter. Znajdzie swe wykorzystanie zarówno w typowych przydomowych ogrodach , jak również w przestrzeni publicznej. Wielkość dorastania :2m

Źródła internetowe:

Kolkwitzia, https://en.wikipedia.org/wiki/Kolkwitzia