Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Aronia

Aronia - Szkółka roślin Stecz

ARONIA

Aronia (łac. Aronia) jest rośliną zaliczaną taksonomicznie  do rodziny roślin różowatych. W Polsce najczęściej występującą i hodowana jest Aronia czarna, aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa). Pochodzi ona z Ameryki Północnej, a w naszym kraju sadzona jest jako roślina uprawna na plantacjach oraz z wykorzystaniem amatorskim.

Morfologicznie jest krzewem o zielonych liściach (jesienią zmieniających barwę na pomarańczową oraz docelowo czerwoną – co podnosi także ich estetyczny aspekt) i krzaczastym pokroju. Głównym elementem budowy, który stanowi kluczowy współczynnik motywujący do uprawy tej rośliny, czy to w sposób amatorski dla własnego użytku, czy zwłaszcza profesjonalnie na plantacjach wielkotowarowych, jest oczywiście  owoc.  Owoce tej rośliny można zaprezentować jako nieduże jagody o barwie granatowej lub czarnej. Są zbliżone wizualnie do jagód, jednak troszkę większe i mniej słodkie pod względem smakowym. Miąższ ich jest lekko cierpki i nie dla każdego smaczny. Bezwzględnym jest jednak fakt, iż owoce tej rośliny to rezerwuar wartościowych dla naszego zdrowia związków organicznych i witamin. Zawierają one w dużych ilościach witaminę P (właściwości antyoksydacyjne i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych) oraz witaminę C . Ponadto garbniki, pektyny, antocyjany i sole mineralne takie jak: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo. Są one polecane przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, arteriosklerozie. 

Aronia

Owoce tej rośliny znajdują szerokie zastosowanie spożywcze. Stanowią materiał do wyrobu soków, konfitur, dżemów, nalewek, win (ta pozycja jest moim zdaniem w kontekście aronii nieoceniona, ze względu na smak i aromat), czy też jako barwnika do galaretek lub innych wyrobów spożywczych. Smakowy i zdrowotny aspekt tego owocu znajduje swe odzwierciedlenie w obecności w ofertach asortymentowych sklepów i aptek tego cennego soku wytwarzanego na jego bazie.  

Polecamy serdecznie do nasadzeń w produkcji towarowej owoców oraz amatorskiej uprawie, gdzie także spełni funkcje dekoracyjną. Sprawdzi się w strukturach miasta czego dowodem są jej nasadzenia w parkach i zieleni osiedlowej. Małe wymagania glebowe oraz odporność na zanieczyszczenia dodatkowo skłaniają do jej stosowania w nasadzeniach miejskich. Może w strukturze miasta spełnić rolę żywopłotów, rośliny chroniącej przed kurzem oraz dostarczającej pokarmu dla ptaków. W prywatnych nasadzeniach także jej funkcja nie ogranicza się do dostarczania owoców, gdyż świetnie się sprawdzi w charakterze formowanego żywopłotu, który w jesiennej barwie stworzy niezwykle widowisko i barwny anturaż dla innych roślin . 

ODMIANA OPIS

Aronia

Owoce bardzo ciemne, cierpkie w smaku . Idealne na przetwory oraz znajdujące zastosowanie w lecznictwie. Wysoko ceniona za swe właściwości zdrowotne  (stabilizacja ciśnienia,  wzmacnianie naczyń krwionośnych , antynowotworowo itd. czytaj więcej tu …) Czas owocowania: wrzesień