Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Złotlin japoński

zlotlin

ZŁOTLIN JAPOŃSKI

Złotlin japoński (łac. Kerria japonica) to roślina należąca taksonomicznie do jednostki systematycznej różowatych. To kolejna roślina spośród obecnych w naszej ofercie, której miejscem pochodzenia jest wschodnia część Azji a precyzyjniej określając – Chiny. „Eksport” towarów na cały świat to już chyba element tradycji tego kraju i jego modus operandi. Oczywiście proszę to stwierdzenie potraktować z dystansem, jako dygresje humorystyczną (choć poniekąd uzasadnioną). Oczywiście mam świadomość ,że wówczas nie były to działania zamierzone i zapewne obliczone na zysk. W Europie ta roślina została introdukowana w XIX w. jako kultywar ozdobny. Bardzo ceniona jest w Japonii, gdzie stosunek do natury oparty jest na szacunku wobec jej praw i kaprysów. Człowiek stanowi tylko jeden z elementów natury ,a nie jej władca (w innych kulturach pretenduje do tego miana). Złotlin jest tam nazywany wręcz złota różą i chętnie uprawiany. 

Pod względem budowy możemy zaprezentować go jako krzew o wzroście docelowym osiągającym nawet 3m. Morfologicznie liście są zielone, ząbkowane. Główny przymiot ornamentowy a wiec kwiaty są zabarwione na żółto.  Cechują się różnym stopniem pełności, zależnie od odmiany.  Roślina wydaje piękne kwiaty w sposób obfity w okresie maj – czerwiec. Jednak na podstawie obserwacji można zauważyć , iż określony katalogowo czas kwitnienia nie jest zamknięty tylko w tym okresie. Kwiaty pojawiają się także, oczywiście w mniejszym natężeniu , aż do września. 

Pod względem zastosowania, jest to roślina , którą wszelako możemy zagospodarować. Jest mało wymagająca pod względem glebowym, w związku z czym może być sadzona nawet na najuboższych glebach.  Polecamy do nasadzeń publicznych i miejskich. W ogrodzie wkomponuje się jako akcent dominujący, składnik żywopłotów czy element złożonych układów.  Jej piękny , barwny aspekt z pewnością wzbogaci każde nasadzenie.

 

 

ODMIANA OPIS

Złotlin japoński

Krzew o wyprostowanych pędach oraz bardzo pięknych żółtych kwiatach, które pojawiają się w okresie maj-czerwiec. Pędy są przez cały okres zielone. Liście zielone, ząbkowane.  Kwiaty pojawiają się także niejednokrotnie latem, nierzadko  aż do września.  Urozmaici swą obecnością każde nasadzenie w którym się znajdzie. Warto  wprowadzić ją do ogrodu i cieszyć się jej pięknymi kwiatami długi czas. Wielkość dorastania: 1,5 m