Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

wrzos

Wrzos - Szkółka roślin Stecz

WRZOSY

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)  to roślina, której rodzimym  terenem bytowania jest Europa. Nie jest towarem importowanym z innych kontynentów, a naturalnie występującym w lasach i polanach naszego kraju. Rośnie zazwyczaj na kwaśnym i mało zasobnym w składniki pokarmowe podłożu.

Morfologicznie wrzos jest zimozieloną małą krzewinką ( dorastającą 0,5m) o igiełkowatych, naprzeciwlegle rozmieszczonych  listkach i dzwonkowatych kwiatach.  Wykorzystywany jest jako roślina lecznicza ( homeopatia) , miododajna oraz ozdobna. Ta  ostatnia funkcja jest dla nas najważniejszą. Na przełomie lat powstało wiele odmian tej rośliny, które w istotny sposób ułatwiają komponowanie ciekawych układów nie tylko profesjonalistą o różnym poziomie artyzmu , ale każdej osobie chcącej wprowadzić swój koncept zagospodarowania własnego ogrodu w życie. Takie inicjatywy zawsze szanuję i popieram. Głównym kryterium różnicującym owe odmiany stanowi zabarwienie kwiatów i liści.

W świadomości większości laików z dziedziny wrzosów, stanowi on krzewinkę o fioletowych kwiatach. Jednak dzięki wspomnianej wielobarwności liści i kwiatów , uzyskujemy materiał roślinny o fioletowej, różowej, białej, czerwonej, żółtej, cytrynowej, szarej ,pomarańczowej i zielonej barwie. Dostępne są obecnie również sadzonki o dwu-,trój-barwnych zestawieniach kolorystycznych.  Dzięki  różnobarwności możemy dopasować je do każdego układu , czy to harmonijnego czy kontrastowego. Wachlarz opcji jest szeroki. Wrzosy świetnie wyglądają sadzone w grupach, jako barwne plamy. Dobrze odnajdują się też w kompozycjach pojemnikowych oraz jako ozdoby grobów. Dużą zaletą jest długość kwitnienia, kwitną zależnie od odmiany od lipca do października , a kwiaty potrafią pozostawać aż do mrozów a nawet do lutego.

Wrzos

Calluna

ODMIANA OPIS

Wrzos

Różne barwy wrzosów: żółte, różowe, fioletowe, czerwone , zielone. Idealnie się wkomponują się w każde nasadzenie, tworząc pięknie barwne plamy. Mogą być z powodzeniem sadzone w strukturach publicznych jak i prywatnych. Często możemy je spotkać jako składniki rabat , skwerów, zielone nasadzenia w otoczeniu pomników i na cmentarzach. Tworzenie ogrodu z ich udziałem pozwala na ich wykorzystanie w monokulturowych nasadzeniach jak i wielogatunkowych. Ładnie zaprezentują się także w donicach.  Ich obecność ożywi każdą aranżację i podniesie jej walory estetyczne. Wielkość dorastania: 0,2m