Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Akebia

akebia

AKEBIA

Akebia (Akebia) to roślina zaliczana taksonomicznie do rodziny stanowiącej jednostkę systematyczną krępieniowatych. Główna kolebką  jej występowania naturalnego i miejsca stanowiącego źródło rozpowszechnienia stanowi Wschodnia Azja. W Polsce  stanowi roślinę obcego pochodzenia introdukowana głównie w celach ozdobnych.

Pod względem budowy roślina ta morfologicznie jest pnączem. Liście zielone owalne. Zależnie od odmiany mogą być skupione w różnych ilościach. Jedna z głównych cech stanowią kwiaty. Pojawiają się one w maju i mają barwę jasno lub ciemnopurpurową. Pod względem zapachu jest on raczej umiarkowany, trudny do znalezienia analogicznego rodzaju oraz ze względu wartości hedonicznej raczej przyjemny. Efektem końcowym są także mięsiste owoce o podłużnym kształcie.

  Głównym przeznaczeniem tej rośliny w naszych warunkach jest przede wszystkim funkcja ozdobna. Nie oznacza to jednak, że jest to jej jedyne wykorzystanie. Jak się bowiem okazuje jej owoce mają użytkowe i konsumpcyjne właściwości. Według badań mogą one odznaczać się właściwościami moczopędnymi, przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi . W medycynie niekonwencjonalnej, alternatywnej wykorzystywane są w celu leczenia zaburzeń wydzielania mleka przez gruczoły mleczne samic ssaków – laktacji. W rodzimych stronach , m.in. w Chinach owoce wykorzystywane są konwencjonalnie  w charakterze farszu do mięs. 

Pomimo wielu  zalet typowo utylitarnych, najczęściej jednak wykorzystywana jest w celach dekoracyjnych i z tym  utożsamiana. Możemy ja wykorzystać jako materiał roślinny do maskowania mało atrakcyjnych powierzchni wertykalnych (np. ścian budynków, ogrodzeń itd. ),  pokrywania elementów małej architektury  pergoli, trejaży ,  altan itd. Jak również do swobodnego porastania drzew i innych powierzchni. Świetnie się wpisze  z tego tytułu w stylizacje zakrawające o  model angielskich nasadzeń. Polecamy serdecznie. 

ODMIANA OPIS

Akebia-pięciolistkowa

Roślina ta  to pnącze o pięciolistkowych, zielonych liściach, które jesienią zmieniają barwę na czerwoną. Kwiaty pojawiają się w maju i mają barwę różowofioletową. Wytrzymała na mróz. Nie jest wybredna pod względem preferowanego stanowiska i świetnie sobie radzi zarówno w cienistych, półcienistych jak i słonecznych lokalizacjach. Małe wymagania glebowe predestynują ją do wszelkiego rodzaju nasadzeń.   Wielkość dorastania: 5-10m.

 

Źródła internetowe:

  1. Akebia pięciolistkowa, https://pl.wikipedia.org/wiki/Akebia_pi%C4%99ciolistkowa