Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Karagana

Karagana - Szkółka roślin Stecz

Karagana

Karagana (łac. Caragana) to roślina zaliczana do rodziny bobowatych. Typowym gatunkiem uprawianym jest tzw. grochodrzew syberyjski (łac. Caragana arborescens). Jest to roślina wywodząca się ze wschodniej Azji, a konkretniej z Syberii i Mandżurii.    Karagana jest wyjątkowo mało wymagającą pod względem uprawowym rośliną i wybitnie odporna na mróz.

Morfologicznie stanowi krzew/drzewko dorastający do 6m z sztywnymi pędami. Liście mają  barwę zieloną , parzystopierzaste,  zebrane po 8-12. Jedną z cech atrakcyjności stanowią niewielkie kwiaty, które pojawiają się w maju i mają żółtą barwę. Roślina jest miododajna. Owoce  wizualnie przypominają 5cm strąk , który dojrzewa w sierpniu.  

Karagana to ozdobna i dekoracyjna roślina która ma także inny utylitarny charakter. Jest rośliną miododajną,  poprawia jakość gleby i chroni przed erozją. Stanowi często stosowany materiał na żywopłoty i bonsai. Bardzo dobrze toleruje cięcie i kształtowanie, dzięki czemu się zagęszcza. Ze względu na małe warunki uprawowe i odporność na zanieczyszczenia powietrza, często jest stosowanym gatunkiem do obsadzeń miejskich. Można ją spotkać w parkach, zieleńcach, jako składnik nasadzeń przydrożnych, formowanych żywopłotów na osiedlach czy roślinność porastająca skarpy (dzięki systemowi korzeniowemu  zapobiega erozji) . Bardzo atrakcyjnym kultywarem tego gatunku jest odmiana płacząca 'Pendula’, która najczęściej spotykana jest w formie piennej. W takiej postaci może odgrywać w ogrodzie rolę akcentu dominującego o architektonicznych walorach i wyrazistym pokroju, składnika zorganizowanych wielogatunkowych nasadzeń, klombów, drzewo alejowe oraz jako roślina pojemnikowa w otoczeniu domu, na parkingach czy jako zielony motyw  w restauracjach lub hotelach. Serdecznie polecam tę interesująca roślinę.

ODMIANA OPIS

Karagana syberyjska- Pendula

Roślina najczęściej w formie szczepionej na pniu gdzie pędy zwisają ku ziemi. Przy odpowiednim formowaniu/przycinaniu tworzy wspaniały parasol z żółtymi w maju kwiatami. Karagna nie jest wymagającą roślina w utrzymaniu, wręcz przeciwnie, jej tolerancja klimatyczna oraz glebowa czy stopień zacienienia powodują , iż poradzi sobie na każdym terenie. Pięknie wygląda jako roślina soliterowa jak i sadzona w rzędzie. Wielkość dorastania: forma pienna , wysokość zależy od szczepienia.