Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Robinia

Robinia - Szkółka rośłin Stecz

ROBINIA

Robinia (łac. Robinia), zwana również grochodrzewem, to roślina której cechy klasyfikują ją do rodziny bobowatych. Ta roślina wykazuje paralelne cechy wizualne do akacji i często jest z nią mylona. Pochodzi z nadatlantyckiej części Ameryki Północnej. Pokrój drzewa jest nieregularny i luźny. Liście zielone, nieparzysto pierzastozłożone z 7-21 listków o  eliptycznym lub jajowatym zarysie geometrycznym.   Jesienią żółkną i opadają.

Roślina ta cechuje się walorami dekoracyjnymi. Stanowią je liście, pokrój oraz atrakcyjne wizualnie i pachnące kwiaty, które mogą mieć barwę białą lub różową.  Dzięki odpowiedniemu zagęszczaniu luźnej korony możemy uzyskać koronę o dużo większym zagęszczeniu. Powstało wiele odmian, które są dostępne w sprzedaży jako klasycznie rosnące drzewa jak i szczepione na pniu. Mamy odmiany różniące się barwą kwiatu jak i pokrojem korony. Kwestią czasu są kolejne krzyżówki. Ten powierzchowny blichtr to nie wszystko. Roślina ta także odznacza się właściwościami utylitarnymi . Jest to ceniona roślina miododajna i lecznicza (wykazuje działanie moczopędne, żółciopędne  i rozkurczowe). Drewno używane jest powszechnie w stolarstwie oraz wykazuje dobre parametry opałowe.

Ozdobne zastosowanie jest różnorodne i w zależności od odmiany i formy możemy ją zastosować niemal w każdym układzie kompozycyjnym. Od prywatnych małych ogrodów po zieleń miejską i drogowe ochronne nasadzenia. Wszechstronność adaptacyjna daje duże możliwości osobom kształtującym otoczenie za pomocą roślinności. Najczęstsze wykorzystanie to: złożone układy kompozycyjne, jako akcent dominujący porządkujący tworzony układ , drzewo alejowe, parkowe, zieleń przydrożna, składnik zieleńców. Stanowi warty uwagi produkt roślinny, który urozmaici każdą przestrzeń.

GROCHODRZEW

ODMIANA OPIS

Robinia akacjowa – Małgorzaty

Drzewko szczepione na pniu z purpurowo-czerwonymi, dekoracyjnymi kwiatkami. Idealna jako roślina alejowa i dominujący akcent kompozycyjny. Wielkość dorastania:forma pienna.

Robinia akacjowa – Tortuosa

Drzewko szczepione na pniu z białymi kwiatkami. Świetnie się sprawdza w roli rośliny alejowej, przydrożnej i jako akcent ogrodowy. Wielkość dorastania: forma pienna

Robinia akacjowa – Umbraculifera

Drzewko szczepione na pniu, korona ma kształt kulisty. Idealne do formowania. Świetnie się sprawdza w roli rośliny alejowej, przydrożnej i jako akcent ogrodowy. Wielkość dorastania: forma pienna.